Македонија - Вишиот управен суд почна со работа

Вишиот управен суд од вчера официјално почна со работа, а ќе одлучува по жалбите против одлуките на Управниот суд донесени во прв степен. Ова значи дека граѓаните што не се задоволни од одлуките на Управниот суд, а се однесуваат на одлуките што ги носат Владата, општините и градот Скопје, од денеска ќе можат да се жалат пред новиот Виш управен суд. Истата можност им е дадена и на фирмите, кои ќе можат да се жалат ако утврдат дека државата не ги почитува договорите што ги потпишала со нив. - Новиот суд ќе одлучува по жалби на граѓаните, но и ќе го решава судирот на надлежности на органите на управата, општините, но и судирот на надлежности на носителите на јавни функции - вели министерот за правда Михајло Маневски. Пред околу еден месец, судскиот совет за претседател на новоформираниот Виш управен суд ја избра судија Розалија Кочковска. Таа беше избрана со 12 гласа „за“ и три „против“, а доаѓа од местото претседател на Управниот суд. Покрај претседателот, во судот активно ќе работат и 15 судии.
| | веќе видена | слични

Граѓаните што не се задоволни од одлуките на апелациските судови во спорови за наплата на долг, развод на брак, утврдување татковство, стечај или кој било друг стопански спор, повеќе немаат право да бараат заштита пред Врховниот суд. Министерот за правда нема одговор зошто овој заштитен механизам не важи за граѓанските предмети онака како што важи во кривичните Право на ревизија пред Врховниот суд ќе имаат спорови со вредност поголема од 25.000 евра На граѓаните им е ускратена можноста да бараат заштита на законитоста на судската постапка пред Врховниот суд. Тоа оди на нивна штета, а во прилог на судиите во апелациските судови. Судиите знаат дека никој не може да се жали на нивните одлуки, па често донесуваат неразумни одлуки. Овие жалби ги испорачуваат адвокати што работат на граѓански предмети од областа на семејното, наследното и стопанското право. Министерот за правда Михајло Маневски нема конкретен одговор зошто граѓаните што не се задоволни од одлуките на апелациските судови, а се однесуваат на ...
| | веќе видена | слични

Ако мандатарот Груевски не ја смени својата определеност за младоста во изборот на министри, тогаш со заминувањето на 73-годишниот Михајло Маневски, просечната возраст на најблиските соработници на ново-стариот премиер ќе се спушти за 7 години Најстариот министер во поранешната влада на Груевски најверојатно заминува во пензија. Со тоа просечната возраст на најблиските соработници на ново-стариот премиер ќе се спушти за 7 години. Беше на чело на еден од најкритикуваните сектори - судството, а умееше да каже дека најреформските зафати се извршени токму во неговиот сектор и во неговото време. - Маневски прв ги започна, како што самиот сака да ги нарече, револуционерните реформи во правосудството. За време на неговиот мандат беа донесени 143 закони, 98 подзаконски акти и 69 правилници, а приливот на заостанати судски предмети од 900 илјади во 2005 година се намали на 685 илјади предмети во 2010 година. - Им ги скрати роковите на судиите за завршување на еден предмет и судската ферија, која претходно траеше ...
| | веќе видена | слични

Со тринаесет наместо петнаесет нови судии и без ниту еден предмет од денеска и официјално почнува со работа Вишиот управен суд, кој треба да ги штити граѓаните од евентуалните лоши одлуки на судиите од Управниот суд Од денеска граѓаните што нема да бидат задоволни од одлуките на Управниот суд што се однесуваат на одлуките што ги носат Владата, општините и градот Скопје ќе се жалат пред новиот Виш управен суд. И фирмите, ако утврдат дека државата не ги почитува договорите што ги потпишала со нив, ќе можат да се обратат на истата адреса. Новите судии, кои вчера дадоа свечена заклетва, не сакаат јавно да коментираат дали Вишиот управен суд треба да ги преземе предметите од Врховниот суд. Според министерот за правда Михајло Маневски, Вишиот управен суд нема да наследува случаи, туку ќе почне да одлучува по жалбите што од денеска ќе бидат поднесувани. - Сега Врховниот суд ќе си ги реши предметите што си ги има, а Вишиот управен суд ќе почне од нула. Нема да решава стари предмети. Преземањето на старите ...
| | веќе видена | слични

Новиот суд почнува од нула Стартуваше со работа новиот Виш управен суд, но тој засега нема да има предмети по кои ќе одлучува. Со цел да не се направи истата грешка како при конституирањето на Управниот суд, кој наследи 6.700 предмети и постојано има проблеми со решавањето на заостанатите, новиот Виш управен суд ќе почне од нула. Според Законот за управни спорови, по формирањето на судот, односно од денес во одлуките на Управниот суд ќе стои правна поука дека жалбената постапка на управните предмети ќе се остварува пред новиот суд. Пред формирањето на новиот суд жалбената постапка за управните спорови се водеше пред Врховниот суд. Претседателот на Врховен, Јово Вангеловски, вели дека останати се уште незначително мал број предмети по кои до крај ќе одлучува Врховниот суд. “Сега Врховниот суд предметите што си ги има ќе си ги реши, а Вишиот управен суд ќе почне од еден, нема да наследи стари предмети“, потврдува и министерот за правда, Михајло Маневски. Министерот во заминување свечено го пушти во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на оваа хунта на власт. Со ...
сите 398 | | | веќе видена

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 252 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 231 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 345 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 203 | | | веќе видена

Буџетот кој криминогената власт го предлага за 2019 година е мегаломански, расипнички и дополнително ќе ги осиромаши граѓаните на Република Македонија. Ова ...
сите 220 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Вишиот управен суд почна со работа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: