Помпео: Трамп и Путин ќе разговараат за Украина и Сирија


Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека на претстојната средба меѓу претседателите на САД и Русија, Доналд Трамп и Владимир Путин ќе се дискутира за состојбата во Украина и во Сирија, двете кризни жаришта кои ги зголемија тензиите меѓу Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека на претстојната средба меѓу претседателите на САД и Русија, Доналд Трамп и Владимир Путин ќе се дискутира за состојбата во Украина и во Сирија, двете кризни жаришта кои ги зголемија тензиите меѓу Вашингтон и Москва. За време на посетата на Обединетите Арапски Емирати, Помпео ја обвини Русија дека не го почитувала договорот да не се спроведуваат воени операции на југот на Сирија. - Очигледно е дека го нарушија овој договор. Работиме со сите заинтересирани страни за да ги убедиме Русите, Сиријците и Иранците да ги испочитуваат своите политички обврски. Иран и иранските доброволци треба да се повлечат од Сирија, побара Помпео. Трамп и Путин ќе се сретнат на 16 јули во финскиот главен град Хелсинки, за време на ...
| | веќе видена | слични

 Додека американскиот претседател, вчера говореше како има голема доверба во американските разузнавачки агенции, светлата во Белата куќа накусо се изгаснаа, а просторијата во која се наоѓаше со група конгресмени потона во мрак.
| | веќе видена | слични

Претседателот рече дека погрешно се изразил во изјавата за руското мешање во изборите во САД Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш ја бранеше средбата со рускиот претседател Владимир Путин еден ден откако го повлече прифаќањето на одбивањето на Путин, дека Москва се мешала во претседателските избори во 2016-та. „Со Путин разговарав за многу важни прашања. Имавме пријателски состанок за разлика од многу критичари кои сакаа да видат боксерски натпревар. Следуваат големи резултати! - напиша Трамп на Твитер. Твитер-пораката од претседателот уследи еден ден откако рече дека го прифаќа заклучокот од американската разузнавачка заедница дека Русија се мешала во претседателските избори во 2016-та. Ваквите коментари доаѓаат еден ден откако јавно го прифати негирањето на Путин дека Москва е инволвирана во мешањето во изборите во САД. Тоа предизвика жесток критицизам и меѓу републиканските и меѓу демократските законодавци за прифаќањето на збор од странски лидер, а не тврдење од домашните разузнавачки ...
| | веќе видена | слични

И Путин и Трамп на самитот во главниот град на Финска пристигнаа со најтешката цивилна механизација со која располагаат - претседателските лимузини. Двете лимузини се од домашно производство, и наликуваат на крајно удобен тенк на тркала. Путин во Хелсинки доаѓа со Аурус Сенат Кортеж, што е прва службена употреба на лимузината вон Русија. Комплетно новата претседателска лимузина Путин ја добива за време на неговата последна инаугурација во мај годинава. Возилото тежи речиси 6 тони, од кои добар дел отпаѓаат на вградените оклопни плочи и блиндирани прозори, а работи на 6,6-литарски В12 мотор развиен од НАМИ и Порше, кој има 860 коњски сили. Лимузината е висока 1,67 метри, а долга 6,7 метри и е дело на НАМИ (Државниот научен институт за автомобили и автомобилски мотори). Наскоро треба да се појави и цивилна верзија на лимузината која ќе чини околу 160.000 долари. Претходно сите руски претседатели, Елцин, Путин и Медведев, стандардно користеа Мерцедес (Ес600 или Ес600 Пулман гард) како претседателскa лимузина. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека на Самитот во Хелсинки добро се согласувал со претседателот на Русија, Владимир Путин и оти ќе „уследат големи резултати“. Трамп два дена по средбата со Путин на Твитер напиша дека на многумина не му се допаднале неговите изјави на прес конференцијата во Хелсинки. - Путин и јас разговаравме за многу важни теми на нашиот состанок. Добро се согласувавме, што навистина вознемири многу „хејтери“ кои сакаа да видат бокс меч. Ќе уследат големи резултати, напиша Трамп.
| | веќе видена | слични

Марина Грос е единствениот човек на светот кој знае за што разговарале и што се договориле претседателите на САД и Русија на средбата во Хелсинки Таа стана важна во американската јавност откако противниците на Трамп го обвинија претседателот дека направил лоши договори со Путин. Во понеделникот Трамп и Путин разговараа повеќе од два часа, а единствен присутен на тие разговори беше токму оваа госпоѓа. Грос со години е преведувач на американските претседатели за руски јазик. Како преведувач таа го придружувала екс државниот секретар Рекс Тилерсон во 2017 година во Москва. Дел од американската јавност веќе почна да ја прозива барајќи да каже што се разговарало на средбата, но таа не смее никогаш да открие што разговарааат американските лидери со своите руски колеги.
| | веќе видена | слични

Руското Министерство за одбрана соопшти дека е подготвено да ги спроведе мерките за зајакнување на меѓународната безбедност, договорени на средбата на претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп во понеделникот во Хелсинки. – Руската армија е подготвена да ги интензивира контактите со своите американски колеги, преку Генералштабот и останатите достапни канали за комуникациуа, изјави портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, Игор Конашенков. Тој нагласи дека Вооружените сили на Русија се подготвени за разговори за продолжување на Договорот за намалување на стратешкото оружје, како и за соработка во Сирија и за други прашања од сферата на безбедноста. По средбата со Трамп во Хелсинки, Путин изјави дека Русија и САД сметаат оти е неопходно да работат заедно по голем број прашања, вклучително и на контролата на вооружувањето. Путин и Трамп на средбата се договориле и да соработуваат околу кризата во Сирија, но досега не се соопштени детали за оваа соработка
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател, Владимир Путин и американскиот претседател Доналд Трамп во понеделникот одржаа работна средба во Хелсинки. По 48 часа, американскиот претседател се огласи на својот твитер-профил и им испрати порака на сите неистомисленици.„На голем број интелигентни луѓе им се допадна мојата конференција за печат во Хелсинки. Путин и јас разговаравме за многу важни теми на нашиот неодамнешен состанок. Добро се слагавме, што ги вознемири неистомислениците кои очекуваа боксерски натпревар“, напиша Трамп на неговата сметка на Твитеризвор: Makfax
| | веќе видена | слични
5 копии

Повеќе од половината Американци не одобруваат политиката на претседателот Доналд Трамп кон Русија, но тоа не влијае врз неговата популарност. Според резултатите на најновата анкета на Институтот Ипсос, спроведена по средбата на Трамп со рускиот претседател Владимир Путин, 42 проценти од регистрираните гласачи се изјасниле дека се согласуваат со политиката на американскиот претседател. Но, 55 отсто од испитаниците, меѓу кои и регистрирани гласачи не го одобруваат начинот на кој Трамп раководи со односите со Русија, додека 37 проценти се согласуваат. Меѓу републиканците 71 отсто изјавија дека немаат ништо против политиката на Трамп кон Русија, додека со таков став меѓу демократите се 14 проценти. Трамп и понатаму имаа голема поддршка помеѓу републиканските гласачи и покрај критиките кои доаѓаат од партиските лидери поради неговите изјави и постаки на средбата и заедничката прес конференција со Путин во Хелсинки. Поголемиот број регистрирани гласачи – 59 проценти се согласуваат со заклучоците на американските ...
| | веќе видена | слични

Според резултатите на најновата анкета на Институтот Ипсос, спроведена по средбата на Трамп со рускиот претседател Владимир Путин, 42 проценти од регистрираните гласачи се изјасниле дека се согласуваат со политиката на американскиот претседател. Но, 55 отсто од испитаниците, меѓу кои и регистрирани гласачи не го одобруваат начинот на кој Трамп раководи со односите со Русија, додека 37 проценти се согласуваат. Меѓу републиканците 71 отсто изјавија дека немаат ништо против политиката на Трамп кон Русија, додека со таков став меѓу демократите се 14 проценти. Трамп и понатаму имаа голема поддршка помеѓу републиканските гласачи и покрај критиките кои доаѓаат од партиските лидери поради неговите изјави и постапки на средбата и заедничката прес конференција со Путин во Хелсинки. Поголемиот број регистрирани гласачи – 59 проценти се согласуваат со заклучоците на американските разузнавачки агенции дека Русија се обидела да влијае врз изборите во САД. Само 32 отсто од републиканците се согласуваат со наводите на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Помпео: Трамп и Путин ќе разговараат за Украина и Сирија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: