Нов увид на местото на несреќата во која загина новинарот Младенов

Вчера попладнето заврши увидот на терен од вештаците ангажирани од Бирото за вештачења кои собираа докази за сообраќајната несреќа во која загина новинарот Никола Младенов. Единаесетчлен тим повторно го прегледуваше теренот, а полициското обезбедување не дозволи никаков пристап за новинарските екипи. Никола Младенов, сопственикот на весникот и неделникот “Фокус”, го загуби животот минатата недела кога со својот автомобил со голема брзина излета од автопатот Велес – Скопје, кај клучката во Хиподром. Возилото и неговото тело беа најдени наредниот ден откако беше пријавено неговото исчезнување и беше лоциран сигналот од неговиот мобилен телефон. Инаку, Истражниот судија вчера околу напладне ги добил вештачењата на полициските кримтехничари и обдукцискиот наод од Институтот за судска медицина – потврдија од скопскиот Кривичен суд.
| | веќе видена | слични

Што може да се очекува од повторениот увид на местото каде што пред десет дена загина сопственикот на „Фокус“, Никола Младенов? Дали истражниот судија направил пропуст при водењето на истрагата или се' било во согласност со правилата за постапување при вакви ситуации? Истражниот судија барал нови, материјални докази поврзани со тешката сообраќајка или само се истражувал сообраќајниот аспект на несреќата? Одговорите на сите овие прашања ќе следи за неколку дена, односно со првиот работен ден од следната недела за кога е закажана прес-конференција. Од скопскиот Кривичен суд вчера немаа ништо ново да соопштат со образложение дека „се чека на извештајот изготвен во писмена форма“. Од судот велат дека не можат со сигурност да кажат што истражувал и што пронашол судијата Душан Јосифов и колку време траел дополнителниот увид, но во исто време потврдуваат дека писмениот извештај ќе биде готов в понеделник за кога може се очекуваат нови моменти поврзани со досегашниот тек на истрагата. Во исчекување нови, конкретни ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 404 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Најостро ги осудуваме пропустите, неажурноста и непочитувањето на одредбите од Законот за извршување на санкции и Правилникот за начинот на вршење на ...
сите 64 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 103 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нов увид на местото на несреќата во која загина новинарот Младенов

Од:
До кого (е-маил):
Порака: