Свет - Авганистан и Конго најопасни за жените

Авганистан е најопасно место на светот за жените, додека втората и третата позиција им припаѓаат на Демократската Република Конго и на Пакистан, покажува најновата студија на Фондацијата „Томсон Ројтерс“. - Насилството, лошото здравство и жестоката мизерија го прават Авганистан најопасно место за живот кога се во прашање жените - се вели во студијата направена од стручњаци за правата на жените и за еднаквост на половите. Авганистан „триумфира“ и поради постојните конфликти во земјата и неможноста на жените да работат како полицајки или новинарки, при што тие што се дрзнуваат да застанат на таква позиција најчесто добиваат закани или се убивани. На второ место се наоѓа Конго каде што има по 1.000 силувања дневно. Неодамнешно американско истражување покажа дека за 365 дена во земјата се силуваат повеќе од 400.000 жени, поради што Обединетите нации му ја доделија етикетата светска престолнина на силувањето. Пакистан е трет како резултат на големиот број на самоубиства и на убиства поради мираз или одбрана на ...
| | веќе видена | слични

Авганистан, Демократската Република Конго, Пакистан, Индија и Сомалија се најдоа на врвот на листата на држави кои се најопасни за жените, покажа глобалното истражување на Tompson Reuters кое го објави The Guardian. Насилството над жените, лошата здравствена грижа, високата стапка на смртност на мајките, целосниот недостаток на економски права и сиромаштијата го прават Авганистан најопасна држава на светот за жените. Истражувањето го спроведе компанијата Thompson Reuters за да се одбележи стартуавњето на веб страницата TrustLawWoman , чија цел е пружање на бесплатна правна помош за жените ширум светот. Што се однесува до Конго, во извештајот стои дека е зачудувачо нивото на сексуално насилство. Една неодамнешна американска студија тврди дека во оваа африканска држава секоја година се силувани околу 400.000 жени. Пакистан се најде на третото место поради културолошките, племенските и религиозните обичаи кои се штетни за жените. Напади со киселина, присилен брак, казни или одмази со каменување, како и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 752 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино – Прилеп – Битола, ...
сите 352 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 339 | | | веќе видена

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека ...
сите 226 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Авганистан и Конго најопасни за жените

Од:
До кого (е-маил):
Порака: