Техничка влада ќе ја спасува политичката криза?!

Како една од формите за надминување на политичката криза, која почна по бојкотот на Собранието од опозицијата, а се продлабочи по напуштањето на парламентот на владејачката ДУИ, е формирање техничка влада која би ги спровела предвремените парламентарни избори, неофицијално дознава „Шпиц“. Политичката криза, која навлезе и во владиниот кабинет, се продлабочува. Оваа констатација се наметна откако пратениците на ДУИ ниту вчера не се појавија на собраниските комисии, а ја бојкотираа седницата за верификација на пратеничкиот мандат на Надица Николоска. Наместо тоа, доцна попладне партискиот врв се состана на Централно претседателство (ЦП) во тетовска Мала Речица. Покрај тоа што лидерот Али Ахмети ќе ги информира сопартијците за средбите со странските претставници, се очекува „интегративците“ да утврдат насоки на дејствување во парламентот, но и во рамки на владата. Во пресрет на состанокот на врвот на ДУИ, низ новинарски и политички кругови, слично како и завчера, проструи информација дека челникот на ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, и овој пат не не' изненади. Цврсто остана на својот став - нема излегување од Владата, бидејќи, како што рече, односите со владиниот партнер ВМРО-ДПМНЕ биле коректни. Со тоа го смени моменталниот впечаток дека кризата меѓу владините партнери го достигнал врвот, дека на интегративците конечно им се прелеала чашата и дека дефинитивно излегуваат од Владата. Таков епилог беше многу очекуван поради можност на тој начин да се купат политички поени и барем малку да се смириле незадоволството кај електоратот. Наместо тоа, ДУИ продолжи со својот театар - прво да манифестираат незадоволство поради маргиналната позиција, за потоа да се вратат во старата улога на конструктивен коалициски партнер. Што се случи во меѓувреме за да дојде до пресврт, дали се работи за некаков коалициски пазар што повторно ги замолчи интегративците? Ахмети дури и изјави дека немало никаков бојкот на парламентот од страна на ДУИ, иако целата пратеничка група два дена не се појавуваше на седниците, револтирана ...
| | веќе видена | слични

„Демократската унија за интеграција не ја бојкотира работата на Собранието. Останува партнер во власта со ВМРО-ДПМНЕ. Односите меѓу партнерите во власта се коректни. ДУИ е за предвремени парламентарни избори што побрзо...“ Тоа се некои од заклучоците што ги усвоило Централното претседателство на ДУИ на седницата одржана во четвртокот во доцните вечерни часови. „Не го бојкотираме Собранието. Владината коалиција функционира нормално. Имало различни ставови и позиции по одделни прашања, но сме ги разрешувале со конструктивен пристап. Секогаш сме ги надминувале со дијалог“. За отсуството на пратениците на ДУИ во Собранието при изборот на новиот гувернер на Народна банка и во работата на комисиите, Ахмети вели: „Главна причина за неучеството на нашите пратеници е лошото менаџирање околу изборот на Димитар Богов за нов гувернер. Во работата се јавуваат проблеми и меѓу партнерите да нема исти ставови, но со разговори се изнаоѓаат излезни решенија“, рече Али Ахмети. На прашањето како ДУИ ќе се однесува во случај ...
| | веќе видена | слични

За одредени проблеми немаме исти ставови, но со разговори можат да се најдат излезни решенија. Владината коалиција функционира нормално, изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети по седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица Односите меѓу коалициските партнери во Владата се коректни. Секојдневно разговараме, се координираме и соработуваме. Постојат моменти кога за одредени проблеми немаме исти ставови, но со разговори можат да се најдат излезни решенија, изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети по седницата на централното претседателство на партијата во Мала Речица во четвртокот доцна вечерта. И покрај шпекулациите, интегративците остануваат дел од владата и нема да го бојкотираат Собранието. Причината за дводневното отсуство од Парламентот според Ахмети е лошо менаџираниот процес околу изборот на новиот гувернер на НБРМ Димитар Богов. ДУИ ќе присуствува на собраниската седница на која ќе се гласа за нов претседател на Државната изборна комисија. -Владината коалиција функционира нормално, а ...
| | веќе видена | слични

СКОПЈЕ, Македонија -- Пратениците на помалиот партнер во владата на етничките Албанци, Демократската унија за интеграција (ДУИ) во четвртокот (17-ти март) не се појавија на парламентарната седница и не присуствуваа на расправите на парламентарните комисии. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ објави дека ја почитува одлуката на својот коалициски партнер и изрази подготвеност да седне на маса и да разговара за сите прашања. Извори на ДУИ цитирани во медиумите рекоа дека причина за бојкотот е назначувањето на Димитар Богов за нов гувернер на Народната банка, без претходни консултации со партијата. По состанокот на претседателството на ДУИ, водачот Али Ахмети рече дека неговата партија нема да ја напушти владејачката коалиција. (Aлсат 5, Макфакс, Канал 5 - 17/03/11)
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 357 | | | веќе видена

Тоа што Христијан Мицкоски се обидува да го претстави носителот на криминалот и режимот, Никола Груевски уште еднаш потврдува: Антизападниот Христијан Мицкоски ...
сите 226 | | | веќе видена

Точно една недела откако поранешниот премиер Никола Груевски објави дека е во Будимпешта, македонското министерство за правда во Унгарија го испрати барањето ...
сите 264 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 46 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Капитал - Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото бегство „Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото ...
сите 76 | | | веќе видена

Пред да избега за Будимпешта, бившиот премиер Никола Груевски ги испразнил своите банкарски сметки во Македонија, подигајќи ги сите 200.000 евра што ги имал на ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Техничка влада ќе ја спасува политичката криза?!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: