Германија: Насилните демонстрации се причина за загриженост


По договорот во спорот околу името меѓу Македонија и Грција, Германија ги повика сите вклучени страни да го прифатат постигнатиот компромис Насилните демонстрации од викендот се причина за загриженост, изјави портпаролот на германската влада, Штефен Зајберт денеска во Берлин. Постигнатото решение е „значаен напредок за двете страни“, истакна Зајберт. Оној кој кратковидо опстојува на националистички позиции, им нанесува штета на сите луѓе во регионот, кои копнеат по стабилност и економска благосостојба, предупреди портпаролот. За германската Влада, договорот меѓу Македонија и Грција е важен чекор напред за двете земји. „Договорот може да ги тргне пречките за прекугранична соработка, раст на трговијата и инфраструктурата, и да придонесе за регионалната стабилност. Убедени сме дека, ако некои кусогледо инсистираат на националистички позиции, тие му штетат на договорот и на многу луѓе во регионот што сакаат стабилност и економски просперитет. Премиерите на двете држави, го направија можен овој важен компромис, ...
| | веќе видена | слични

Ништо немаше да биде од договорот меѓу македонскиот и грчкиот премиер околу името, ако во целата приказна не се замешаа САД и Германија, тврди весникот „Катимерини“, кoj се повикува на високи извори во Атина. Според весникот при крајот на преговорите Скопје неочекувано побарало измени на некои клучни, а веќе договорени формулации, но интензиваната комуникација со двете страни на Вашингтон и Берлин го спасила компромисот. Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас пак пред грчката јавност се правда дека договорот со Македонија е добар. Новинарите во Грција најчесто ги прашуваат Коѕијас и Ципрас, зошто дозволиле официјализирање на македонската нација и јазик. Лондонски „Телеграф“ пак пишува дека Австрија се заканува дека ќе го саботира договор меѓу Македонија и Грција, доколку Европската Унија не ги прекине преговорите за членство со Турција, повикувајќи се на неофицијални извори. Поранешниот висок американски дипломат, професорот Даниел Сервер, во изјава за МИА смета дека договорот што ...
| | веќе видена | слични

По интензивирањето на изјавите за прекројувања на границите во регионов, аналитичарите оценуваат дека тие се само политичка пропаганда, која единствено служи за подгревање страв кај обичниот народ заради создавање клима во која одредени центри на моќ непречено ќе можат да ги реализираат своите проекти Се затвори или се извади од фиока повторно сценариото за ново прекројување на границите на Балканот, а со тоа и на Македонија? Зошто со потпишувањето на договорот од Нивици повторно се совпаднаа и се реактуализираа прашањата за нескротливиот потенцијал на Балканот за уривање на постојните држави, прекројувања на границите и создавање нови? Кој повторно пали и гаси безбедносни жаришта во регионот и сака да создаде претстава дека постојат и агресивни воини и иредентисти, но и миротворци и нобеловци? Оваа дилема е особено актуелна во регионалната и во домашната јавност, откога неодамна високи регионални државници дадоа свои сериозни изјави во јавноста на оваа тема. Хронолошки гледано наназад, најсвежа е изјавата ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Австрија се заканува дека ќе го саботира тешко постигнатиот договор за името меѓу Македонија и Грција, доколку Европската унија не ги прекине преговорите за членство со Турција, пишува лондонски “Телеграф”. Во „Телеграф“ се наведува дека договорот може да биде неупотреблив на самитот на ЕУ лидерите на 28 јуни во Брисел, односно дека Австрија може да стави вето на заклучоците и покрај тоа што Грција би го испратила договореното писмо за поддршка. Секој самит на европскиот совет обично завршува со сет на заклучоци, кои потоа делуваат како инструкции за европската комисија. Австрија ги информирала дипломатите во Брисел дека ќе ги блокира заклучоците за проширување на ЕУ, ако Турција биде спомената во контекстот на проширување заедно со Македонија и земјите од западен Балкан како Србија и Црна Гора.
| | веќе видена | слични

Во „Телеграф“ се наведува дека договорот може да биде неупотреблив на самитот на ЕУ лидерите на 28 јуни во Брисел, односно дека Австрија може да стави вето на заклучоците и покрај тоа што Грција би го испратила договореното писмо за поддршка. Секој самит на европскиот совет обично завршува со сет на заклучоци, кои потоа делуваат како инструкции за европската комисија. Австрија ги информирала дипломатите во Брисел дека ќе ги блокира заклучоците за проширување на ЕУ, ако Турција биде спомената во контекстот на проширување заедно со Македонија и земјите од западен Балкан како Србија и Црна Гора.
| | веќе видена | слични

Британски „Телеграф“ со нови моменти околу договорот за промена на името меѓу Македонија и Грција. Имено, Австрија се закани дека ќе ги блокира сите заклучоци за проширување на ЕУ доколку во нив заедно со земјите од Западен Балкан биде споменета Турција. Британски Телеграф пишува дека австриската влада веќе ги предупредила дипломатите во Брисел дека прекинувањето на преговорите со Турција е единствена опција на која се согласува или во спротивно ќе изврши блокада. Со тоа Виена практично би можела да го саботира Договорот на Скопје и Атина за промена на уставното име на нашата земја во Република Северна Македонија. Себастијан Курц отворено застана против какви било преговори со Турција која според него нема што да бара во европското семејство, а ја спроведува и идејата за отворање на кампови во балканските држави во кој би биле сместени мигранти и бегалци кои не можат да влезат во ЕУ а не можат ни да се вратат во матичните земји.
| | веќе видена | слични

Австрија се закани дека ќе го саботира тешко договорениот Договор со Грција за промена на името, освен ако Европската Унија не ги прекине разговорите за членство со Турција, во последниот знак на длабоки поделби во блокот што се разгоре поради несогласувањето околу миграцијата, пишува британски Телеграф. Грција и Македонија презедоа голем чекор кон затворање на речиси тридеценискиот жесток спор во неделата, бидејќи земјите потпишаа договор со кој ќе се преименува оваа балканската нација во „Република Северна Македонија“, во замена за ветување од Атина дека нема да ги блокира напорите на Скопје за влез во ЕУ. Пробивот со договорот беше постигнат поради сомневања дека Поранешната Југословенска Република Македонија го посакува грчкиот регион на Македонија. Но, договорот сега може да се одрази на самитот на лидерите на ЕУ во Брисел на 28 јуни, велат дипломати од ЕУ за Телеграф. Секој самит на Европскиот совет најчесто завршува со објавување на збир на заклучоци, кои делуваат како политички инструкции до ...
| | веќе видена | слични

Договорот со Грција може да биде промашување за Македонија бидејќи Австрија се закани дека ќе ги блокира сите заклучоци за проширување на ЕУ доколку во нив заедно со земјите од Западен Балкан биде споменета Турција Договорот со Грција може да биде промашување за Македонија бидејќи Австрија се закани дека ќе ги блокира сите заклучоци за проширување на ЕУ доколку во нив заедно со земјите од Западен Балкан биде споменета Турција. Британски Телеграф пишува дека австриската влада веќе ги предупредила дипломатите во Брисел дека прекинувањето на преговорите со Турција е единствена опција на која се согласува или во спротивно ќе изврши блокада. Со тоа Виена практично би можела да го саботира Договорот на Скопје и Атина за промена на уставното име на нашата земја во Република Северна Македонија. Македонија и Грција направија голем чекор во насока на затворање на речиси тридеценискиот спор бидејќи потпишаа Договор со кој оваа западно балканска држава ќе се преименува во Република Северна Македонија во ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот висок американски дипломат, а сега угледен политички аналитичар и универзитетски професор, Даниел Сервер, смета дека договорот што Македонија го потпиша со Грција не е само голем исчекор напред за двете земји туку и за целиот Балкан. Во изјава за МИА, Сервер укажа дека ако договорот помине и во двата парламента и на референдумот во Македонија „тоа ќе ја подобри стабилноста и ќе го направи регионот попривлечен за странски инвеститори“. „Останаа уште две битни прашања поврзани со војната и мирот на Балканот, тоа е нормализација на односите помеѓу Белград и Приштина и напорите да се создаде функционална држава во Босна. Вие сте многу поблиску до крајот на процесот за воспоставување мир во регионот отколку што се на неговиот почеток“, вели Сервер.
| | веќе видена | слични
6 копии

Политичкиот аналитичар Даниел Сервер смета дека договорот што Македонија го потпиша со Грција не е само голем исчекор напред за двете земји туку и за целиот Балкан, јави дописникот на МИА од Вашинтон. Во изјава за МИА Сервер укажа дека ако договорот помине и во двата парламента и на референдумот во Македонија „тоа ќе ја подобри стабилноста и ќе го направи регионот попривлечен за странски инвеститори“. - Останаа уште две битни прашања поврзани со војната и мирот на Балканот, тоа е нормализација на односите помеѓу Белград и Приштина и напорите да се создаде функционална држава во Босна. Вие сте многу поблиску до крајот на процесот за воспоставување мир во регионот отколку што се на неговиот почеток, истакна Сервер. Даниел Сервер е професор на уноверзитетот Џон Хопкинс во Вашингтон. Тој е поранешен американски претставник во Босна во улога на медијатор помеѓу Хрватите и Босанците во преговорите за Дејтонскиот мировен договор. Во моментот ја предводи програмата за менаџирање конфликти на универзитетот и во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 422 | | | веќе видена

Јавната обвинителка вилма русковска во денешното гостување на емисијата „Стадион“, објасни дека сведокот во случајот „Рекет“ не е осомничен за давање поткуп, ...
сите 122 | | | веќе видена

Лидерската средба дефинитивнонема да се одржи. Од Владата објавија дека не се создадени услови за постигнување консензус за организирање на средба. Во ...
сите 97 | | | веќе видена

По запленувањето на еден британски танкер од страна на Иран, Велика Британија побара од своите бродови „одреден период“ да останат „надвор од областа“ на ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германија: Насилните демонстрации се причина за загриженост

Од:
До кого (е-маил):
Порака: