Грчката дијаспора му пиша на Трамп против Преспанскиот Договор: Претседателе стори нешто


Протестираат поради Преспанскиот договор а потоа презентираат голем број, наводнo историски информации, со кои се обидуваат да докажат дека, како што пишува, „Скопје узурпира историски елементи во обид да измисли нација од ништо и да воспостави јазик „Претседателе, стори нешто“.Грчката дијаспора му испрати писмо на американскиот претседател Доналд Трамп во кое му објаснува зошто за Грците во никој случај не е прифатлив терминот Македонија во името на нашата земја. Неколку десетини здруженија обединети во таканаречената Интернационална Пан-македонска асоцијација, во писмото протестираат поради Преспанскиот договор а потоа презентираат голем број, наводнo историски информации, со кои се обидуваат да докажат дека, како што пишува, „Скопје узурпира историски елементи во обид да измисли нација од ништо и да воспостави јазик и нација кои се јасно фиктивни“. Во ова без сомнение национал-шовинистичко писмо, грчката дијаспора пишува дека владата во Атина не ја почитува ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Нова демократија и ВМРО се хранат со проблемите, а ние со решенијата, опозициите во двете земји користат говор на омраза, вели шефот на грчката дипломатија во интервју за „Ефимерида тон синдактон“. Никос Коѕијас, за викенд изданието на грчкиот весник, говорејќи за реакциите во двете земји, вели дека она што него го загрижува не е несогласувањето околу договорот, „бидејќи од една гледна точка, тоа е нормално“, туку е загрижен за тоа каде ќе ја одведе земјата „ширењето и легализацијата на екстремниот десничарски говор на омраза“. - Опозицијата во двете земји е опозиција која користи заеднички говор на омраза. Ја негуваат политичката омраза во сите нејзини димензии: како во внатрешноста, така и во меѓудржавните односи. Нова демократија го отфрла договорот со образложение дека сѐ му предадовме на Скопје. Иванов и неговата партија не го ратификуваат договорот бидејќи, наводно со тоа, неговата земја и се потчинува на Грција. Ако се поврзат овие работи, лесно може да се заклучи дека и во двете земји се работи за ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Лидерот на грчката опозициска Нова Демократија, Кирјакос Мицотакис смета дека референдумот во северниот сосед ќе успее, но нагласува дека признавањето на македонската нација и македонскиот јазик во Договорот од Преспа е нешто неприфатливо. Мицотакис во интервју за „Зидојче цајтунг“ уште еднаш го иразува своето незадоволство од постигнатиот Договор, но додава дека доколку тој биде ратификуван во грчкиот Парламент ќе го почитува, пренесува МИА. - Јасно кажав дека не сметам дека овој договор е добар. Нова демократија ќе гласа против, кога и да дојде за гласање. Но очигледно, ќе треба да го почитувам како национална обврска на Грција, доколку биде ратификуван од грчкиот Парламент, вели тој. На забелешката на новинарот на „Зидојче цајтунг“ дека македонскиот јазик е признаен во документи на ОН уште во 1977 година Мицотакис одговара дека „тоа не е исто“. - Скопското прашање е чувствително. Мнозинството Грци го отфрлаат договорот. Особено во северна Грција многу луѓе се бесни. Стотици грчки фирми го користат ...
| | веќе видена | слични

Опозициските, Нова демократија и ВМРО-ДПМНЕ користат остар говор на омраза и помалку загрижувачко е несогласувањето на овие партии околу договорот за името меѓу Македонија и Грција, отколку ширењето и легализацијата на екстремниот десничарски говор на омраза, вели шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, во денешното викенд издание на грчкиот весник Ефимерида тон синда-ктон. Смета дека и Нова демократија и ВМРО се хранат со проблемите, додека владите на двете земји бараат и доаѓаат до решенија. „Нова демократија го отфрла договорот со образложение дека сѐ му предадовме на Скопје. Иванов и неговата партија не го ратификуваат договорот бидејќи, наводно со тоа, неговата земја и се потчинува на Грција. Ако се поврзат овие работи, лесно може да се заклучи дека и во двете земји се работи за партии што се хранат со оваа реторика, со нерешавањето на проблемите, со неактивноста.“ - изјави Коѕијас. Истовремено, лидерот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис во интервју за „Зидојче цајтунг“ уште еднаш го иразува ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, неочекувано го стави традиционалниот грчки пријател и сојузник Србија во негативен контекст зборувајќи за Преспанскиот договор. „За одредени националисти во Белград, кои за среќа се малцинство, имам чувство дека тој договор става точка на нивните соништа регионот одново да биде ставен под нејзина хегемонија“, ја прокоментира Коѕијас за неделното издание на „Ефимерида тон синдикатон“ констатацијата на новинарот дека Србија е единствената држава во регионот што не го поздрави и поддржа договорот меѓу Скопје и Атина. Шефот на грчката дипломатија ги стави во ист кош и најголемите опозициски партии во Грција и во Македонија, Нова демократија и ВМРО-ДПМНЕ, кои ширеле десен екстремизам и јазик на омразата. „Тоа што ме обеспокојува околи Договорот за името не е самиот факт на несогласување, зошто тоа е нешто нормално. Тоа што силно ме вознемирува е распространувањето и легализацијата и во двете држави на крајниот десен екстремизам и на јазикот на омразата“, ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас во интервју за „Ефимерида тон синдактон“ вели дека Нова демократија и ВМРО се хранат со проблемите, а тие со решенијата. Тврди дека опозициите во двете земји користат говор на омраза. „Ја негуваат политичката омраза во сите нејзини димензии: како во внатрешноста, така и во меѓудржавните односи. Нова демократија го отфрла договорот со образложение дека сѐ му предадовме на Скопје. Иванов и неговата партија не го ратификуваат договорот бидејќи, наводно со тоа, неговата земја и се потчинува на Грција. Ако се поврзат овие работи, лесно може да се заклучи дека и во двете земји се работи за партии што се хранат со оваа реторика, со нерешавањето на проблемите, со неактивноста“ – вели шефот на грчката дипломатија. Тој упатува порака до сите оние граѓани во Грција, кои што не се согласуваат со Договорот, „да го прочитаат и да го проучат подобро“ и да видат „дали навистина се реални опасностите на кои што се повикува опозицијата“. Коѕијас уште еднаш ...
| | веќе видена | слични

Никос Коѕијас, за викенд изданието на грчкиот весник, говорејќи за реакциите во двете земји, вели дека она што него го загрижува не е несогласувањето околу договорот, „бидејќи од една гледна точка, тоа е нормално“, туку е загрижен за тоа каде ќе ја одведе земјата „ширењето и легализацијата на екстремниот десничарски говор на омраза“. - Опозицијата во двете земји е опозиција која користи заеднички говор на омраза. Ја негуваат политичката омраза во сите нејзини димензии: како во внатрешноста, така и во меѓудржавните односи. Нова демократија го отфрла договорот со образложение дека сѐ му предадовме на Скопје. Иванов и неговата партија не го ратификуваат договорот бидејќи, наводно со тоа, неговата земја и се потчинува на Грција. Ако се поврзат овие работи, лесно може да се заклучи дека и во двете земји се работи за партии што се хранат со оваа реторика, со нерешавањето на проблемите, со неактивноста, вели шефот на грчката дипломатија и упатува порака до сите оние граѓани во Грција, кои што не се согласуваат со ...
| | веќе видена | слични

Мицотакис во интервју за „Зидојче цајтунг“ уште еднаш го иразува своето незадоволство од постигнатиот Договор, но додава дека доколку тој биде ратификуван во грчкиот Парламент ќе го почитува, пренесува МИА.  - Јасно кажав дека не сметам дека овој договор е добар. Нова демократија ќе гласа против, кога и да дојде за гласање. Но очигледно, ќе треба да го почитувам како национална обврска на Грција, доколку биде ратификуван од грчкиот Парламент, вели тој. На забелешката на новинарот на „Зидојче цајтунг“ дека македонскиот јазик е признаен во документи на ОН уште во 1977 година Мицотакис одговара дека „тоа не е исто“. - Скопското прашање е чувствително. Мнозинството Грци го отфрлаат договорот. Особено во северна Грција многу луѓе се бесни. Стотици грчки фирми го користат терминот „Македонија“ за своите производи. Немаше да ни пречи доколку речевме дека јазикот кој се зборува во Скопје е славо-македонски, но не македонски, нагласува Мицотакис. Напоменува дека на соседната земја и претстои референдум и според него ...
| | веќе видена | слични

За лидерот на грчката опозиција Мицотакис неприфатливо e признавањето на македонска нација и македонски јазик во договорот меѓу двете земји. Во интервју за Зидојче Цајтунг вели дека референдумот во Македонија ќе успее. „Јасно кажав дека мене овој договор не ми се допаѓа. Но повторувам, ќе го почитувам договорот како обврска на државата, доколку биде ратификуван од грчкиот парламент“, вели во интервју за германскиот весник Зидојче Цајтунг, лидерот на најголемата опозициска партија во грција, Кирјакос Мицотакис. И повторува: „Мојата партија, нова демократија, ќе гласа против него“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, кој со својата партија остро го критикува Преспанскиот договор, даде на знаење дека ќе го почитува ако дојдат на власт, под услов тој да биде ратификуван од грчкиот Парламент. „Јасно кажав дека не го сакам овој договор. Но, секогаш нагласувам дека ќе го почитувам како обврска преземена од државата ако биде ратификуван од грчкиот Парламент. Нова демократија ќе гласа против“, изјави веројатниот иден премиер на јужниот сосед со оглед на двоцифрената предност на најголемата опозициска партија во однос на владејачката СИРИЗА. Во интервјуто Мицотакис го повтори барањето за предвремени избори. „Владата на Ципрас нема што повеќе да ѝ понуди на земјата. На 20 август завршува третата и последна европска програма за финансиска помош за Грција. Ни треба нова влада, која ќе ја води државата во иднина. Со исклучок на туризмот, економијата не расте“, објасни тој.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 777 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино – Прилеп – Битола, ...
сите 353 | | | веќе видена

Во Апропиргос, во западното предградие на Атика, претпладнево изби шумски пожар, но не претставува опасност за околните населби. Во гаснењето учествуваат 35 ...
сите 320 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 147 | | | веќе видена

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека ...
сите 217 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчката дијаспора му пиша на Трамп против Преспанскиот Договор: Претседателе стори нешто

Од:
До кого (е-маил):
Порака: