Коѕијас: Грција е победник во преговорите за името, соседната земја веќе никој нема да ја вика Македонија


Грција е победник во преговорите за името бидејќи во иднина веќе никој нема соседната земја да ја вика Македонија туку Северена Македонија, вели грчкиот шеф на дипломатијата. Тој во радио интервјуто истакна дека неговата влада се изборила за ерга омнес решение, за разлика од претходните кога Македонија под уставно име била призната од Американците. Коѕиас на грчата опозиција и порача да не крева многу врева околу писмото кое Трамп го испратил до Иванов, по повод денот на независноста , во кое американскиот претседател земјата ја именуваше како Македонија. ЗА тоа, сте сами виновни, ја искара тој опозицијата. Американците никогаш не користеле ФИРОМ. Уште во времето на Симитис, САД ја признаа соседната земја како Македонија, а ја признаа и уште 145 други земји. Хипокризијата сега ја допре точката на глупост. Таа беше призната како Македонија за време на владеењето на Нова Демократија и Пасок. А сега се чудат зошто Трамп ја именува земјата со името под која е призната во времето на НД и Пасок. За жал, ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Од моментот кога имаме признавање на македонски јазик и македонска националност, прашање на време е оваа земја да се нарекува чисто Македонија, рече Кирјакос Мицотакис на денешната прес-конференција во рамките на 83-от Меѓународен саем во Солун и истакнувајќи дека најголемиот проблем во Договорот од Преспа се македонскиот јазик и идентитет. Како што јави дописничката на МИА од Атина, претседателот на Нова демократија, одговарајќи на новинарски прашања, уште еднаш повтори и потенцираше дека неговата партија нема да гласа за ратификација на Договорот од Преспа дали во овој или во следниот парламент. Рече дека за нив најголемиот проблем се македонскиот јазик и идентитетот и во случај договорот од било кои причини да не биде ратификуван, тие како влада би започнале нови преговори, нешто што самиот Мицотакис го најави вчера во неговиот говор, тогаш фокусот би бил на овие две прашања. Одговарајќи на прашањето дали прифаќа сложено име објасни дека е „очигледно дека не постои Грк што би сакал да постои името ...
| | веќе видена | слични

Во една моја колумна напишав дека партијата ДПМНЕ е штетна по националните интереси на Македонската држава и народот, што сега пред референдумот тоа се докажува. По објавувањето на Мицкоски дека ставот на ДПМНЕ е секој да постапи по сопствено убедување, јас напишав дека тоа претставува тивок бојкот. Прочитав дека ДПМНЕ одлучиле да не водат кампања за референдумот што не е точно, веќе на 16 септември организираат во Штип протестен марш против Договорот со Грција. Претпоставувам дека обраќањето на Мицко ќе биде во негов познат стил, Договорот е капитулантски неприфатлив за нив, изгубен е македонскиот идентитет и јазик, изгубен е институционалниот идентитет (бог да знае каков е овој идентитет!), со промена на името ја губиме државата Македонија, ќе се викаме Северно Македонци, ја губиме историјата и многу други невистини и бесмислици. Прифатливо е Мицко и неговата ДПМНЕ да водат негативна кампања против Договорот со Грција но да го критикуваат со аргументи и факти а не е дозволено тоа да го прават со невистини ...
| | веќе видена | слични

Мицотакис: “Не можам јас како премиер на Грција, ако овие преговори, го потенцирам тоа, ако преговорите започнат од почеток, не можам да прифатам македонски јазик и македонска националност, како што не прифати ниту еден премиери во минатото што го водеше ова прашање, секако освен господинот Ципрас кој потпиша ...”
| | веќе видена | слични
3 копии

Нова демократија ќе гласа против Договорот од Преспа порача лидерот на оваа партија Кирјакос Мицотакис на 83-от Меѓународен саем. -Сакам од овде од престолнината на Македонија да испратам една јасна порака до сите, а тоа е дека Нова демократија ќе гласа против договоот од Преспа. Ако во парламент не биде изгласан преговорите почнуваат од почеток. Тешка сенка паѓа врз Северна Грција, тоа е Договорот за скопското праѓање кој го потпишаа во отсуство на грчкиот парламент, во отсуство на грчкиот народ. На овој митинг присуствувале и поранешните премиери и претседатели на Нова демократија Костас Караманлис и Андонис Самарас. Мицотакис во традиционалниот говор на саемот, овој пат под мотото „Можеме“ ги претстави мерките што тие како влада ги презеле за „Грција да оди напред“.
| | веќе видена | слични
9 копии

Нова демократија ќе гласа против Договорот од Преспа, а другата страна треба да знае дека, ако не биде изгласан од грчкиот парламент, тогаш преговорите почнуваат од почеток, порача Кирјакос Мицотакис, лидерот на најголемата грчка опозициска партија од Солун, за време на неговиот говор во рамките на 83от Меѓународен саем. - Сакам од овде, од престолнината на Македонија да испратам една јасна порака до сите, Нова демократија ќе гласа против овој договор дали сега дали во следниот парламент. А ако на крај, договорот што го потпиша СИРИЗА не биде изгласан од парламентот, тогаш и другата страна треба да знае дека преговорите започнуваат од почеток, рече Мицотакис. Претседателот на Нова демократија уште еднаш го повтори ставот дека со Договорот од Преспа „на соседите им се отстапуваат македонскиот идентитет и македонскиот јазик“. -Тешка сенка паѓа врз Северна Грција, тоа е Договорот за скопското прашање кој го потпишаа во отсуство на грчкиот парламент, во отсуство на грчкиот народ господата Ципрас, Коѕијас и ...
| | веќе видена | слични

Ако договорот од Преспа не биде изгласан од грчкиот парламент, тогаш преговорите почнуваат од почеток, порача лидерот на опозициската грчка партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис. Тој пораката ја упати за време на неговиот говор на 83-от Меѓународен саем во Солун, при што уште еднаш истакна дека неговата партија во Парламентот ќе гласа против договорот, било во овој или кој и да е друг состав на законодавното тело. „Тешка сенка паѓа врз Северна Грција, тоа е Договорот за скопското прашање кој го потпишаа во отсуство на грчкиот парламент, во отсуство на грчкиот народ господата Ципрас, Коѕијас и Каменос. Договор на срамот“, истакна Мицотакис и додаде дека уште посрамен е обидот на актуелната грчка влада „да ги карактеризира како радикални десничари оние кои излегуваат на протести“. Додека Мицотакис говореше за Договорот од Преспа, присутните во салата на Меѓународниот саем, на неколку пати го прекинаа со силни аплаузи. Изјавата на Мицотакис не е целосно во согласност со изјавите на неговите колеги од ЕУ ...
| | веќе видена | слични

„Неа демократија ќе гласа против овој договор дали сега, дали во следниот парламент. А, доколку на крајот, договорот што го потпиша СИРИЗА не биде ратификуван од парламентот, тогаш и другата страна треба да знае дека преговорите започнуваат од почеток“, порача денеска Кирјакос Мицотакис, лидер на најголемата грчка опозициска партија од Солун за време на неговиот говор во рамките на 83 Меѓународен саем, пренесе МИА. Неговиот говор за договорот од Преспа, присутните во салата на Меѓународниот саем, на неколку пати го прекинаа со силни аплаузи. „Тешка сенка паѓа врз Северна Грција. Тоа е Договорот за скопското прашање кој го потпишаа господата Ципрас, Коѕијас и Каменос во отсуство на грчкиот парламент и на грчкиот народ. Договор на срамот кој за прв пат отстапува македонски идентитет и македонскиот јазик на нашите соседи“, истакна Мицотакис и додал дека срамен е обидот на актуелната грчка влада „да ги карактеризира за радикални десничари оние кои излегуваат на протести“, пренесува МИА .
| | веќе видена | слични
2 копии

Криењето зад тоа дали сме за ЕУ и НАТО е манипулација со граѓаните. Сега прашањето е за договорот за името, а не за влез во НАТО и ЕУ. Членството во овие организации никогаш не се доведувало во прашање, рече Александар Нацев од ВМРО-ДПМНЕ, гостувајќи на телевизија Алфа во емисијата Отворено. -Прашањето требаше да биде едноставно, дали сте за договорот или побрутално кажано дали сте за промена на името? Зошто вака како што е поставена работата нема ништо да биде лесно. На пример, кој ни гарантира дека ние во иднина нема да имаме дополнителни блокади. Има безброј замки и ние свесно се ставаме во ситуација со договорот да имаме многу сопки на патот кон НАТО и ЕУ, посочи Нацев. Тој укажа дека ако не се водеа така разговорите како што се водеа, договорот ќе беше поинаков, ќе имавме подобар договор. -Во договорот на пример има втора страна, или се користи за нашата држава втора страна, а не Република Македонија. Но, јасно е овој договор го постигна Зоран Заев кој за државава вели тоа на М…, а Шекеринска ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Договорот со Грција ќе има сериозни последици и врз македонскиот идентитет, јазик, култура… Со договорот се влегува во некои лични чувства. Еве на пример јас на прстенот го имам сонцето од Кутлеш, дали ќе може да го носам и потоа или ќе биде проблем, рече во петокот Александар Нацев од ВМРО-ДПМНЕ во гостувањето на телевизја Алфа во емисијата Отворено. Според него и кога станува збор за македонскиот јазик со овој договор ќе има некое објаснување и фусноти. Зошто е ова потребно, бидејќи јазикот е признаен. Ние никогаш не сме имале проблем со името на јазикот, туку со името на државата. На пример јас како директор на Дирекцијата за безбедност на класифицираните податоци потпишував договори за соработка и на македонски јазик, изјави Нацев. Истакна дека е многу важно да се види што се случува во операцијата промена на име. Владеачката партија во овој период пред референдумот води пропаганда. Сите знаат дека СДСМ има ангажирано фирма за стратешки комуникации и се знае каде се појавува таа, каде се прават вакви ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Правдата е нападната од неправдата, порачаа граѓаните кои синоќа се собраа на протестниот марш организиран од опозициската ВМРО-ДПМНЕ од зградата на Јавното ...
сите 226 | | | веќе видена

Како се наближуваат изборите, така расте и бројот на нови членови и издадени партиски книшки од партиите. Техничкиот премиер и еден од најистурените играчи на ...
сите 206 | | | веќе видена

Преговорите за евентуалната голема предизборна македонско албанска коалиција се пред самиот финиш и се водат интензивно и со БЕСА но и со останатите коалициски ...
сите 117 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Коѕијас: Грција е победник во преговорите за името, соседната земја веќе никој нема да ја вика Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: