Попоски: За избори решаваат Собранието и граѓаните, а не некој однадвор


Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски денеска во Брисел имаше средви со повеќе европратеници и учествуваше на конференцијата во Европскиот парламент посветена на жртвите од Холокаустот, јави дописникот на МИА. Од центарот на Европската унија, шефот на македонската дипломатија испрати и порака во однос на некои странски притисоци за тоа дали и кога треба да има нови парламентарни избори со цел излез од политичката криза во Македонија. – Не мислам дека решението за тоа дали ќе има избори и кога тие ќе се случат треба да го носи некој надвор од Република Македонија. Тоа е решение што треба да го донесеме во Република Македонија и единствениот начин на кој можеме да се договориме околу тоа е низ демократските институции. Со други зборови, Собранието на Република Македонија одлучува, граѓаните на Република Македонија имаат право да дадат мандат за таква одлука, порача министерот Попоски од Брисел. Во Законодавниот дом на Европската унија, шефот на македонската дипломатија се сретна со ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерот за надворешни работи во оставка, Никола Попоски вчера во Валета се сретнал со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас. Грчкото Министерство за надворешни работи информира дека двајцата министри оствариле средба на маргините на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, кој се одржи вчера на Малта само ден по насилните инциденти во македонското собрание. „За време на состанокот, двајцата министри за надворешни работи разговараа за европски и регионални прашања и имаше взаемен брифинг за скорешните случувања во двете држави“, се вели во соопштението на грчкото МНР. Коѕиас во изјави за грчки новинари посочи дека на состанокот забележал дека инцидентите се рефлексија на недостатокот на култура за компромиси. „Федерика Могерини ја потенцираше сериозноста на ситуацијата, а јас имав коментар во кој потенцирав дека се потврдува она што го кажав пред две и пол години, односно дека треба да има култура на компромис и консензус за да се решат внатрешните проблеми на оваа држава“, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас и шефот на македонската дипломатија Никола Попоски на Малта разговарале за последните случувања во земјава. Според соопштението на грчкото министерство за надворешни работи, двајцата министри се сретнале на маргините на неформалниот состанок за министрите за надворешни работи за ЕУ и разговарале за случувањата во двете земји, но и за европски и регионални прашања. Грчкиот министер Коѕиас во изјава за грчките медиуми рекол дека на состанокот на ЕУ потенцирал дека случувањата во Македонија се последица на немањето култура за компромиси.
| | веќе видена | слични

За последните случувања во Македонија станало збора на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи во Валета, на која учествуваше и шефот на македонската дипломатија, но и на билатералната средба што Попоски ја имаше со неговиот грчки колега. „Насилството во Собранието на Република Македонија мора да биде најостро осудено. Никој, ниту да практикува, ниту да поттикнува насилство. Неопходно е да ги почитуваме процедурите како демократско начело и да сфатиме дека единствениот излез од кризата е преку дијалог. Околу овие две начела мора да бидеме обединети“ – ова биле дел од пораките што шефот на македонската дипломатија и заменикот претседател на владата ги упатил на состанок на земјите членки и кандидати за членство во ЕУ. А за ситуацијата во Македонија и Грција  за европските и регионалните прашања разговарале Попоски и Коѕиас на нивната средба на маргините на неформалниот состанок . Во кусото соопштение од грчкото МНР не се наведуваат дополнителни информации и детали околу средбата. „ За време ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонија е ургентна тема на министерскиот состанок на министрите на ЕУ во Малта денес, и иако не се очекува формална одлука бидејќи состанокот е неформален, таа треба да ја зацементира легитимноста на изборот на Талат Џафери како парламентарен спикер. Иако, според дипломатски извори, имало некои резерви од Унгарија, Бугарија и Грција, тоа што го најави Федерика Могерини во првата реакција по настаните во Парламентот,треба да добие потврда од земјите членки на Унијата за да се отвори пат и за признавање на идната влада, сакале да го прифатат тоа ВМРО-ДПМНЕ или не. И без да биде прашана пред многуте новинари во Малта, Могерини го изнесе ставот за Македонија, порачувајќи дека она „што го видела во Скопје вчера е особено загрижувачко и многу вознемирувачко“. „Насилството секогаш е неприфатливо, особено ако се случува куќата на демократијата, во Парламентот. Верувам дека сите во Скопје треба да ги следат уставните принципи, демократијата и да се обидат да ја извадат земјата од оваа сериозна криза која може да ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски го осуди насилството во Парламентот и истакна дека дијалогот е единствено одржливо решение за излез од кризата. - Насилството во Парламентот мора да биде најостро осудено од сите. Заедно да бидеме обединети, никој да не поттикнува, уште помалку да практикува какво било насилство. Во овој момент мораме да се вратиме назад на процедурите, на основните демократски начела и воедно, да сфатиме дека единствениот начин на кој одржливо ќе излеземе од кризата е преку дијалог, меѓусебно разбирање и обединети против сите закани за Република Македонија, вели Попоски, кој во Малта учествува на неформалниот министерки состанок на шефовите на дипломатиите на ЕУ и земјите кандидати.
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот и министер за надворешни работи, Никола Попоски на неформалниот состанок во Малта повика на сплотеност во земјата и почитување на Уставот и на законите. „Насилството во Парламентот мора да биде најостро осудено од сите. Заедно да бидеме обединети, никој да не поттикнува, уште помалку да практикува какво било насилство. Во овој момент мораме да се вратиме назад на процедурите, на основните демократски начела и воедно, да сфатиме дека единствениот начин на кој одржливо ќе излеземе од кризата е преку дијалог, меѓусебно разбирање и обединети против сите закани за Република Македонија“, вели Попоски, кој во Малта учествува на неформалниот министерки состанок на шефовите на дипломатиите на ЕУ и земјите кандидати.
| | веќе видена | слични

– Насилството во Парламентот мора да биде најостро осудено од сите. Заедно да бидеме обединети, никој да не поттикнува, уште помалку да практикува какво било насилство. Во овој момент мораме да се вратиме назад на процедурите, на основните демократски начела и воедно, да сфатиме дека единствениот начин на кој одржливо ќе излеземе од кризата е преку дијалог, меѓусебно разбирање и обединети против сите закани за Република Македонија, вели Попоски, кој во Малта учествува на неформалниот министерки состанок на шефовите на дипломатиите на ЕУ и земјите кандидати.
| | веќе видена | слични
9 копии

Турбулентната ситуација создадена вчера во Македонија, случувањата во Турција и односите меѓу Анкара и ЕУ ќе бидат главни теми на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ кој денеска ќе се одржи на Малта. Ова го јави грчката државна новинска агенција АНА-МПА додавајќи дека грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас доцна синоќа пристигнал во Валета, по неговата официјална посета на Алжир. На состанокот во Малта ќе присуствува и вицепремиерот и министер за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски на покана на високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерини и министерот за надворешни рабoти на Малта Џорџ В. Вела, во својство на земја претседавач со Советот на ЕУ. Како што соопшти македонското МНР, предвидено е Поповски да оствари билатерални средби.
| | веќе видена | слични
3 копии

Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски на покана на високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерини и министерот за надворешни рабoти на Малта Џорџ В. Вела, во својство на земја претседавач со Советот на ЕУ, денеска во Валета, ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ и земјите-кандидати за членство во ЕУ: Македонија, Албанија, Црна Гора, Србија и Турција. Како што соопшти МНР, на маргините на состанокот, предвидено е министерот Попоски да има билатерални средби.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 112 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 120 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 202 | | | веќе видена

Во случајот со дивоградбите на советникот од ДУИ во Охрид ќе покажеме , најпрвин локалната власт а за многу брзо време и извршната власт , што значи законот и ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Попоски: За избори решаваат Собранието и граѓаните, а не некој однадвор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: