Коцки со бело чоколадо


Денес ви претставуваме еден едноставен рецепт за колачи со прегорен путер и бело чоколадо кои се прават лесно и за многу кратко време, а се навистина вкусни. Состојки: - 150 гр. путер - 1 чаша кафеав шеќер - 1 јајце - 1 лажица екстракт од ванила - 1 чаша брашно - 1/4 лажичка сол - 100 гр. бело чоколадо (сецкано) - 1/2 чаша путер од кикирики Подготовка: Во еден сад стопете го путерот. Кога ќе почне да добива кафена боја и се појават меурчиња тргнете го настрана. Додадете го шеќерот и мешајте додека смесата не се комбинира убаво, а потоа додадете ги и јајцето, ванилата и повторно промешајте. На оваа смесата додадете ги брашното и солта. Убаво измешајте. На крај додадете го и сецканото чоколадо. Смесата ставете ја во плех за печење и одозгора премачкајте ја со путерот од кикирики. Печете ја 15 до 20 минути на 150 ° C, а потоа исечете ја на коцки. Доколку сакате кога ќе се изладат пропрскате ги коцките со бело чоколадо.
| | веќе видена | слични

Состојки: 3 тиквички 100 гр пилешко бело месо 60 гр варен ориз 40 гр варен морков 50 гр грашок од конзерва 100 гр кајмак или крем сирење 200 гр кисела павлака 3 јајца малку свеж магдонос малку сол малку црн пипер Приготвување: Ставете го пилешкото месо да се вари заедно со морковот (можете од водата да направите супа), и сварете го оризот. Тиквиците излупете ги, пресечете ги на половина (надолжно), внимателно извадете ја средината и спуштете ги во зовриена солена вода да се обарат малку (околу 5 минути). Во подлабок сад измешајте го пилешкото месо исечкано на коцки, варениот морков, варениот ориз и грашокот. Зачинете ја смесата со сечкан свеж магдонос, сол и црн пипер. Кога ќе се оладат малку тиквичките, наредете ги во тавче кое претходно малку сте го намастиле (најдобро стаклено или керамичко ). Наполнете ги убаво со филот. Во посебен сад измешајте ги јајцата, павлаката и кајмакот, а потоа посипете ги тиквичките одозгора. Печете на 200 степени околу 15 минути или додека тиквичките не омекнат.
| | веќе видена | слични

Состојки 1 лажица маслиново масло 1 мал кромид, ситно исечкан 1 чешне лук, иситнето 1 лажица оригано, свежо или сушено 200g домати во конзерва 100g печени црвени пиперки 300g млади компири, исечени на половина 25g црни маслински една рака свеж босилек Начин на подготовка Најпрво потпечете ги пиперките на рингла, тргнете ги на страна да се оладат, а потоа излупете ги. Загрејте масло во тава, а потоа додадете го кромидот и оставете го да омекне. Додадете ги лукот и ориганото и гответе околу една минута. Додадете ги доматите и пиперките, зачинете и оставете ги да се крчкаат 10 минути. Во меѓувреме, сварете ги компирите во сад со зовриена, посолена вода. Исцедете ги, а потоа измешајте ги со сосотот и додадете ги маслинските и босилекот. Хранлива вредност Калории - 111, протеини 3g, јаглехидрати 16g, масти 4g, заситени масти 1g, влакна 2g, шеќер 3g, сол 0.2g.
| | веќе видена | слични

Состојки: 2 средни тиквички 100 гр фета сирење 100 гр кашкавал Маринада 3 лажици оцет балсамико 5 лажици маслиново масло 2 главички бел лук сол, пипер и рендана кора од лимон Приготвување: Иситнете го белиот лук, додадете оцет балсамико, маслиново масло, зачини и малку рендана кора од лином. Добро промешајте. Тиквичките исечете ги по должина на тенки парчиња. Потоа ставете ги во маринадата, да одстојат најмалку пет часа. Откако убаво ќе се измаринираат, секое тиквиче печете го во грил тава неколку минути додека добро не порумени. Тиквичките ставете ги во чинија, одозгора ставете коцкички фета сирење и изрендан кашаквал. Можете да декорирате со свежо ливче нане или ситно исечкан магдонос.
| | веќе видена | слични

Едноставен за подготовка, а ќе се изненадите колку е вкусен …Потребно е:500 гр бисквити (Petite Beure)250 гр путер250 гр шеќер во прав250 гр чоколадо за готвење2 лажици какао5 лажици масло150 гр мелени ореви250 мл сварено црно кафе50 гр кокосово брашноПодготовка: - Во еден сад пенесто изматете го путерот со шеќерот во прав.- Сварете го кафето без додаток на шеќер и оставете го да се излади.- 150 гр чоколадо растопете го на пареа и додадете го кај разматениот путер. Убаво измешајте.- Потоа додадете ги мелените ореви и какаото. Убаво изматете со миксер.- Во една чинија ставете го изладеното кафе. Бисквитите квасете ги во кафето и редете ги во тавата. Кога ќе завршите со еден ред премачкајте го со 1/3 од чоколадниот фил.- Сега наредете го вториот ред и повторно премачкајте со 1/3 од филот. Истото направете го и со третиот ред. Одозгора завршете со фил.- Остатокот од чоколадото со маслото растопете го и премачкајте го најодозгора. Оставете да се излади неколку минути и посипете го кокосовото брашно.- Колачот ...
| | веќе видена | слични

Традиционално и многу познато англиско јадење. Може да ги подготвите како мали кошнички или пак како една голема пита. Потребно е: смрзнато лиснато тесто 300 гр пилешко месо 8-10 шампињони, исецкани на ливчиња 2 лажички путер 1 лажица брашно 100 мл млеко 4 лажици бело вино 2 лажички кисела павлака 2 лажички крем сирење 2 чешниња лук, ситно сецкани 2 лажички мајчина душичка 2 лажички магдонос 1 главица кромид, ситно сецкана сол, бибер масло 1 јајце за премачкување Подготовка: – Пилешкото месо исецкајте го на мали коцкички и пропржете ги 5-7 минути на малку маслиново масло заедно со 1/2 главица сецкан кромид. – Во помало тенџерче растопете го путерот и додадете го брашното. Пропржете го неколку минути. Потоа почнете да го додавате млекото со постојано мешање со дрвена лажица за да не се направат грутчиња. Кога смесата ке стане хомогена додадете го пилешкото месо. – Во тава на рингла на малку масло пропржете го лукот и 1/2-та кромид и додадете ги и сецканите печурки. – Сипете го виното и динстајте додека не ...
| | веќе видена | слични

Неверојатно вкусна пита со готови кори и кремаст фил од сирење … Потребно е: 4 листови кори за пита 4 јајца 250 гр путер околу 900 гр сирење 500 мл јогурт 2 чаши (од 200 мл) пченкарно брашно 2 лажици кисела павлака сол, по вкус малку масло малку млеко Подготовка: – Одвоите ги белките од жолчките. – Во еден сад соединете ги жолчките, сирењето и солта и убаво изматете. Додадете ги киселата павлака и јогуртот, а на крај и пченкарното брашно. Измешајте убаво. – Во друг сад посебно изматете ги белките со прстофат сол во густ снег. Снегот од белки додадете го во смесата од сирење. Полека измешајте со дрвена лажица. – Тавата за печење премачкајте ја со путер и ставете две од корите за пита така да излегуваат надвор од тавата. Сега ставете ги преостанатите два листа, но да не излегуваат надвор од тавата. – Сипете го филот од сирење и преклопете со корите кои излегуваат надвор од тавата. – Одозгора корите премачкајте ги со малку масло и ставете да се пече во загреана рерна на 200 целзиусови степени додека не ...
| | веќе видена | слични

Во оваа крем-супа има здрави состојки баш она што родителите го посакуваат своите деца. Потребно е: половина главица кромид 3-4 чешниња лук еден праз еден корен целер малку магдонос брокула карфиол 2-3 прокељ 1-2 моркови 1 пиперка 2 лаж кисела павлака 2 лаж брашно јајце сол, црн пипер Подготовка: Зеленчукот добро измијте го и сварете ги во солена вода. Сварениот зеленчук добро испасирајте го во блендер и вратете го во водата во која се варел. Оставете го да зоврие, исклучете ја ринглата и оставете го на шпоретот. Потоа додадете го изматеното јајце во кое сте додале брашно и павлака.Се добро измешајте, па нека се загрее пред сервирање. Доколку чорбата е прегуста, додадете врела вода.
| | веќе видена | слични

КОЛАЧ ЗАЧИНЕТ СО ПИЊОЛИ Потребно е :750 грама јагоди, 200 грама путер, 150 грама + 3 лажички шеќер, кесичка ванилин шеќер, половина лимон,прстофат сол, 4 јајца, 200 грама брашно, 100 грама густин, 4 лажички прашок за пециво и 75 грама пињоли. Со миксер пенастои изматете го путерот со 150 грама шеќер, ванила, прстофат сол и рендана лимонова кора.Додавајте ги едно по едно јајцата и постепено сипувајте го брашното измешано со прашок за пециво и густин.Тестото сипете го во калап обложен со мрсна хартија, распоредете ги кришките исчистени и измиени јагоди, посипетеги пињолите и трите лажички шеќер и печете во рерна на 180 степени околу 50 минути.Изладениот колач сервирајте го со шлаг. КРЕМАСТ РОЛАТ Потребно е :500 грама јагоди, 4 јајца, прстофат сол, 150 грама + 2 лажички шеќер, 2 кесички ванилин шеќер, 100 грама брашно, лажичка прашок за пециво, 6 листа бел желатин, 250 грама милерам, лажичка лимонов сок и 300 грама + 250 грама шлаг. Белките изматете ги со 4 лажички ладна вода, со прстофат сол, 100 грама шеќер и ...
| | веќе видена | слични

Ќе ви претставиме рецепт за тесто што можете да го употребите за разни колачи или други јадења, а особено е корисно бидејќи може да стои неколку дена па да го користите кога ќе ви затреба. Варијанти има повеќе, но оваа е домашна и проверена. Состојки: 1 кг брашно 1 свеж квасец 1 лажица шеќер 2 јајца 2 јогурти 1 прашок за пециво л млеко За слатко тесто 2 лажици шеќер За солено тесто 2 лажички сол Подготовка: Најпрво во 2 дл топло млеко растворете го квасецот и лажица шеќер и оставете да нарасне. Заедно измешајте го брашното, квасецот, јајцата, јогуртот, прашокот за пециво, остатокот од млекото и шеќер или сол по потреба. Покријте со крпа и оставете половина час да нарасне на топло. Тестото може да се чува во фрижидер до 7 дена, па затоа ставете го во намачкана со масло кеса но поголема бидејќи тестото уште ќе нарасне и добро врзете ја. Вадете по потреба, кога ќе ви затреба. Можете да правите и кифлички, така што дополнително ќе користите маргарин кој ќе го премачкувате во повеќе слоеви додека го месите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, по состанокот со неговите потпретседатели, ги брифираше новинарите за донесените одлуки во врска со процесот ...
сите 398 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша рано утрово ( понеделник, 21 јануари, 2019) се врати во Белград, со ќерките Атина и Ника. Јелена на аеродромот Никола Тесла пристигнала во ...
сите 208 | | | веќе видена

Владата информира дека согласно Уредба за изменување и дополнување на Уредбата за гранични вредности за нивоа и видови  на загадувачки супстанции во ...
сите 213 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Коцки со бело чоколадо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: