Ленс Стивенсон со победничка тројка против Хокс!


Ленс Стивенсон со победничка тројка против Хокс! Ленс Стивенсон беше херојот на мечот на Шарлот откако ја погоди победничката тројка со звукот на сирената во второто продолжение од натпреварот против Атланта Хокс , со што Хорнетс славеа победа до 122-119! Стивенсон одигра одличен натпревар со 17 поени, 13 скока и 4 асистенции во 48 минути игра, а одличен за Хорнетс беше и Ал Џеферсон со учинок од 34 поени и 9 скока. 2014-11-08 Д. Апостолски
| | веќе видена | слични
2 копии

Дуелот помеѓу Мемфис и ЛА лејкерс мина во знакот на Коби Брајант, но не од добри причини. Еден од најдобрите играчи во историјата на кошарката во поразот на гостински терен постигна 26 поена, но шутираше 10/26 и го мина Џон Хавличек по бројот на промашени шутеви во кариерата. Инаку, гостите и покрај лошото издание на Коби жестоко се бореа, со серија од 11-0 се вратија во мечот, намалија на минус три, но не успеаја да направат пресврт. Кај домаќинот, кој на домашен терен нема загубено од февруари, најефикасен беше Конли со 23 поена. Дирк Новицки долго ќе го памети синоќешниот дуел со Сакраменто. Не само по големиот пресврт што го приредија со неговите соиграчи, туку и по тоа дека го мина Хаким Олјаџувон на вечната листа стрелци. Со 23 поени во триумфот на Маверикс, Германецот стигна до бројка од 26.953 поени, искачувајќи се на дветтата позиција. Торонто - Орландо 104:100, Мемфис - ЛА лејкерс 107:102, Милвоки - Оклахома 85:78, Далас - Сакраменто 106:08, Портланд - Шарлот 102:100, Голден стејт - Сан Антонио ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Кошаркарот на Лос Анџелес Лејкерс Коби Брајант од ноќеска стана рекордер по промашени шутеви во НБА лигата. Брајант во поразот на Лејкерси од Мемфис го сруши негативниот рекорд кој досега го држеше легендата на Бостон Џон Хавличек промашувајќи по 13.418. пат во кариерата. Натпреварот го заврши со 28 поени, седум скокови и шест асистенции. - Јас сум бек шутер кој игра во оваа лига веќе 19 години. Значи, бек шутер во 19 години, потенцира Брајант алудирајќи дека не е ништо страшно што го соборил негативниот рекорд.
| | веќе видена | слични
4 копии

Легендата на германска кошарка Дирк Новицки, влезе во историјата на НБА, откако со 23-те поени кои ги постигна на натпреварот Далас-Сакраменто (106:98), стана најдобриот стрелец меѓу станските играчи кои биле дел од најсилната лига на светот. Новицки во кариерата стигна до бројката од 26.953 поени и на деветото место на вечната листа го мина Хаким Олајџувон. За очекување е Новицки, доколку продолжи во ваков ритам до крајот на сезоната да ги мине Евин Хејс и Мосес Мелоун кои се на осмото односно седмото место на вечната листа. Хејс во кариерата постигнал 27.313, а Мелоун 27.409 поени. На листа неприкосновен е Карим-Абдул Џабар, а зад него се Карл Мелоун, Мајкл Џордан, Коби Брајант, Вилт Чемберлен и Шекил О’Нил. Новицки има 36 години и ја игра својата 17-та сезона во НБА лигата. Германецот беше избран на драфот во 1999 година од страна на Милвоки, но веднаш беше проследен во Далас во чии редови ја минува целата кариера. Крилниот центар има 12 настапи на „Ол Стар“ натпреварот, во 2007 година беше прогласен за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кошаркарите на Сан Антонио забележаа победа во Оукленд, над Голден Стејт (113:110), во дербито на вечерта во НБА лигата. Спарси уште еднаш покажаа зошто се шампиони во НБА лигата, по победата над Клиперси во Лос Анџелес, тие славеа и во Оукленд над Голден Стејт. Тони Паркер со 28 поени и 7 асистенции го предводеше тимот до четвртата победа во седмиот натпревар сезонава. На спротивната страна Клеј Томпсон мечот го заврши со 29 поени, 5 скока и 4 асистенции. Мемфис славеше над ЛА Лејкерс (107:102) и стигна до седмиот триумф во осмиот меч, додека Лејкерси имаат скор 1-6. Мајк Конли постигна 23, а Бено Удрих 16 поени во победата на Мемфис, додека Лејкерси ги предводеше Коби Брајант со 28 поени, 7 скока и 6 асистенции. Инаку Брајант на овој меч стана играч со најмногу промашени шутеви во историјата на лигата. Брајант го мина легендарниот играч на Бостон, Џон Хавличек, откако го промаши 13.418 шут во лигата. „Јас сум бек шутер кој во оваа лига е веќе 19 години“, рекол Брајант по мечот одговарајќи на прашањето за ...
| | веќе видена | слични

Од шесте натпревари во НБА лигата одиграни рано изутрина, само актуелниот шампион Сан Антонио се избори за гостинска победа. Против екипата на Голден Стејт “спарси“ славеа со 113 : 100, предводени од големото трио Паркер –Џинобили - Данкан. Французинот беше најефикасен со 28 поени, Аргентинецот додаде 17 од клупата а Данкан оствари “дабл дабл“ со 12 поени и 13 скокови, кои придонесоа да стане 11 кошаркар во историјата кој успеал да дојде до 14.000 освоени топки под обрачите. Далас го совлада Сакраменто со 106 : 98 предводен од Дирк Новицки со 23 поени, кој се искачи на 9 место на вечната листа на стрелци со 26.953 поени и зад себе го остави легендарниот центар Хаким Олајџувон, кој е на 10 позиција со 7 помалку. Следен предизвик за најдобриот германски кошаркар на сите времиња се Елвин Хејс и Мозес Мелоун кои имаат 360, односно 456 поени повеќе и може да се случи до крајот на сезонава Новицки да дојде и до 7 место во историјата. Во ноќта на индивидуалните рекордни остварувања е и името на мега звездата Коби ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот кошаркар Перо Антиќ со Атланта стигна до третата победа сезонава во НБА-лигата, овој пат на гости кај Њујорк со 91-85 Перо Антиќ КОШАРКА - НБА Тој за 16 минути реализира пет поени (1/3 за три, 1/1 за два), надополнети со два дефанзивни скока. Во другите средби победа забележа Сан Антонио, кој во дербито во западната конференција триумфира над ЛА клиперс на гости со 85-89. Фантастичен натпревар одигра Леброн Џејмс, кој одлично го предводеше Кливленд до триумф над Њу Орлеанс пеликанс со 118-111. По враќањето од Мајами во Кливленд, Леброн првпат имаше т.н. трипл-дабл (двоцифрен ефект во три статистички категории) со 32 поени, 12 скока и 10 асистенции. Во источната конференција води Торонто со шест победи и еден пораз (6/1), а следуваат Чикаго (6/2), Мајами (5/2), Вашингтон (5/2), итн. На Западот врвот го делат Мемфис и Хјустон со по 6/1, пред Голден Стејт (5/1), итн.
| | веќе видена | слични
3 копии

Новицки сега има 26.953 поени со што на вечната листа го мина Хаким Олајџувон. Германецот со ова достигнување стана најдобриот стрелец во НБА, кој е роден надвор од границите на САД. Германецот Дирк Новицки се проби на деветтото место на листата на стрелци во НБА лигата откако постигна 23 поени во победата на Далас над Сакраменто со 106:98. Новицки сега има 26.953 поени со што на вечната листа го мина Хаким Олајџувон. Германецот со ова достигнување стана најдобриот стрелец во НБА, кој е роден надвор од границите на САД. Знаете да се престигне Олајџуван е нешто неверојатно. Беше играч кој тешко можеше да се чува и добро работеше со нозе. Тој имаше вештини и чувство за шут како што ретко се гледа денеска во НБА. Прилично сум горд што го престигнав, изјави Новицки, кој ја игра 17. сезона во најквалитетното клупско натпреварување. Следниот на оваа листа (8.место) кој е „загрозен" од Новицки е Елвин Хејс со 27.313 поени. Резултати: Торонто – Орландо 104:100, Мемфис – ЛА Лејкерс 107:102, Милвоки – Оклахома Сити ...
| | веќе видена | слични

Брајант во поразот на Лејкерси од Мемфис го сруши негативниот рекорд кој досега го држеше легендата на Бостон Џон Хавличек промашувајќи по 13.418. пат во кариерата. Натпреварот го заврши со 28 поени, седум скокови и шест асистенции. - Јас сум бек шутер кој игра во оваа лига веќе 19 години. Значи, бек шутер во 19 години, потенцира Брајант алудирајќи дека не е ништо страшно што го соборил негативниот рекорд.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Далас синоќа го совладаа Сакраменто со 106-98, а мечот го одбележа Дирк Новицки, кој стана најдобар странски стрелец во НБА лигата. Со своите 23 поени во дуелот со Кингс, Германецот успеа да го мине Нигериецот Хаким Олајџувон и со вкупно 26,953 поени е прв на листата најдобри интернационални стрелци. Од друга страна Новицки стигна до деветтото место на вечната листа на најдобри стрелци во НБА лигата, а пред него се само уште Карим Абдул Џабар, Карл Мелоун, Мајкл Џордан, Коби Брајант, Вилт Чембрлен, Шекил О'Нил, Евин Хејс и Мозес Мелоун. 36-годишниот Новицки на драфтот во 1999. година беше избран од Милвоки, но веднаш беше испратен во Далас.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 251 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 233 | | | веќе видена

Претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова вечерва од Кратово им одоговори на сите загрижени за тоа како ќе била претседател на државата и врховен ...
сите 185 | | | веќе видена

Со оглед на тоа дека во недела ни претстојат претседателските избори на сите нас ни е важно тоа какво време не очекува за време на изборите. Времето во недела ...
сите 193 | | | веќе видена

Пендаровски ги повике граѓаните во недела, на 21 април, со својот глас  за бројот 3 да одлучат за сигурна иднина и да изберат напредок за европска држава Со ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ленс Стивенсон со победничка тројка против Хокс!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: