Во среда средба Коѕијас – Димитров


3 копии

Следната седмица, на 25 април ќе се одржи нова средба во Виена на шефовите на дипломатите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Нимиц, објавија дел од грчките медиуми. Грчкиот информативен портал Ин, пишува дека новата средба се планира под голема тајност, но индиректно ја поврзува и со изјавата на Коѕијас за радиото 247 дека не може да се постигне договор до јулскиот НАТО самит. Никола Димитров и Никос Коѕијас, како што веќе беше соопштено по нивната средба во Охрид минатиот четврток, ќе се сретнат и на двете конференции кај јужниот сосед, едната на 3 и 4 мај во Солун, другата една седмица подоцна во Сунио, близу Атина.
| | веќе видена | слични

Од друга страна премиерот Заев и понатаму оптимист-  денеска вели дека е човек кој што ги бара сите можни креативни начини за изнаоѓање на решение, знаејќи дека може да се постигне  ако институциите и во Грција и во Македонија гласаат за него.   На новинарско прашање  дали со вчерашната изјава остава простор за дополнителни преговори со можност за промена на уставот со цел промена на уставното име, премиерот Заев  рече  „не“ и објасни дека доколку рекол такво нешто, го кажал дека Македонија секако ќе треба да го отвори уставот пред влегување во ЕУ, како и секоја земја членка. - Јас верувам, дека тоа сум го кажал во контекст дека Македонија секако треба да го отвори уставот пред влегувањето во ЕУ како секоја земја членка која што пред влегувањето во Европската унија за полноправно членство го отвора Уставот и тогаш дел од својот суверенитет го предава на ЕУ. А сега ако се работи за дополнителни гаранции , нешто што е важно за граѓаните на Грција, кој што се страна , тогаш би можеле и тоа да се разгледува како ...
| | веќе видена | слични

Во анализата под наслов „Времето тече, решението со оддалечува“, искусниот новинар пишува дека се намалува просторот за договор, бидејќи и понатаму е ненадмината разликата за ерга омнес и промена на Уставот. Овие, според „То вима“ биле и главните пречки на неодамнешната средба во Виена, средба што се движела „во спротивна насока од претходно јавно изразениот оптимизам на комесарот Хан“. - Времето тече. Веќе се чини дека двете страни започнаа да размислуваат, не само на добрите сценарија, туку и на начинот на управување на играта со префрлање на вината, во случај на неуспех во преговорите. Странски дипломати исто така се појавуваат веројатно песимисти. Како што велат, ако рокот до летото помине, од есен и двете земји влегуваат во предизборен период, пишува „То Вима“. Како што јави дописничката на МИА од Атина, весникот ги споменува следните средби на шефовите на двете дипломатии, на крајот од седмицава во Солун и на 11 и 12 мај во Сунио, во близина на Атина, но и можноста за средба на Зоран Заев и Алексис ...
| | веќе видена | слични

- Македонија секако треба да го отвори Уставот пред влегување во ЕУ, како и секоја земја членка, која пред влегувањето во ЕУ го прави тоа и дел од својот суверенитет го предава на Унијата. Ако се работи за дополнителни гаранции или нешто што е важно за граѓаните на Грција, кои се страна, тогаш би можело и за тоа да се разгледува како можност. Јас сум човек кој ги бара сите можни креативни начини на изнаоѓање на решение, знаејќи дека може да се постигне решение ако институциите во Грција гласаат и институциите во Република Македонија гласаат за тоа решение, рече Заев по денешното рочиште за „Поткуп“, одговорајќи на новинарски прашања. Посочи дека од тој аспект на крајот се работи за одлуки на институциите и не се работи за одлука на Заев и Димитров или одлука на Ципрас и Коѕијас. - Веројатно сум ги кажувал можните варијанти на она што е можно да се случува во иднина се со конечна желба да се најде решение, но притоа да се одржи достоинството и идентитетот да се сочува, рече Заев. Прашан како ги коментира ...
| | веќе видена | слични

Како што соопшти МНР, на средбата, покрај министрите за надворешни работи ќе учествуваат министри и високи претставници од министерствата за внатрешни работи, како и за транспорт и врски, од четирите земји. - Се очекува  во дискусијата на тркалезната маса министрите за надворешни работи да се осврнат на предизвиците за регионот на Југоисточна Европа од состојбите на Блискиот Исток и Источниот Медитеран, последиците од движењето на бегалците/мигрантите кон Балканот, и иднината на Европа и интеграцијата на земјите од  Западен Балкан во ЕУ, посочуваат од МНР. Од другите теми во надлежност на ресорните институции ќе бидат опфатени и прашања во врска со прекуграничната соработка во областите на полициската, царинската и цивилната заштита, интерконективноста и транспортното умрежување во регионот, стои во соопштението. Во соопштението од МНР не е наведено дали е предвидена билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, на која би станало збор и за спорот за името.
| | веќе видена | слични
3 копии

Партијата на обединети демократи на Македонија – ПОДЕМ прашува дали последните политички изјави од македонскиот државен врв се во функција на подготвување терен за промена на уставот. „Од премиерот Зоран Заев слушнавме дека Македонија секако треба да го отвори Уставот пред влегување во ЕУ. Рече и дека ако се работи за дополнителни гаранции или нешто што е важно за граѓаните на Грција, кои се страна, тогаш би можело и за тоа да се разгледува како можност, при што посочи дека тој е човек кој ги бара сите можни креативни начини на изнаоѓање решение знаејќи дека може да се постигне решение ако и институциите во Грција и институциите во Република Македонија гласаат за тоа решение. Затоа ПОДЕМ прашува за какви креативни начини станува збор. И зарем и таквата можност не испраќа уште еден сигнал дека Македонија е подготвена на уште отстапки. Дали со вакви изјави се подготвуваат граѓаните на Република Македонија за промена на уставот, се разбира чекор по чекор, но пополека и сигурно. Прво само договор, а во идно ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на покана на неговиот грчки колега, Никос Коѕијас, ќе учествува на третата по ред четирипартитна средба на министрите за надворешни работи на Грција, Албанија, Бугарија и Република Македонија, што ќе се одржи на 3 и 4 мај во Солун. Како што соопшти МНР, на средбата, покрај министрите за надворешни работи ќе учествуваат министри и високи претставници од министерствата за внатрешни работи, како и за транспорт и врски, од четирите земји. - Се очекува во дискусијата на тркалезната маса министрите за надворешни работи да се осврнат на предизвиците за регионот на Југоисточна Европа од состојбите на Блискиот Исток и Источниот Медитеран, последиците од движењето на бегалците/мигрантите кон Балканот, и иднината на Европа и интеграцијата на земјите од Западен Балкан во ЕУ, посочуваат од МНР. Од другите теми во надлежност на ресорните институции ќе бидат опфатени и прашања во врска со прекуграничната соработка во областите на полициската, царинската и цивилната ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот Устав секако ќе се менува со влезот на земјата во ЕУ, а опцијата што би била дополнителна гаранција за граѓаните на Грција можела да се земе во предвид. Македонскиот Устав секако ќе се менува со влезот на земјата во ЕУ, а опцијата што би била дополнителна гаранција за граѓаните на Грција можела да се земе во предвид. Премиерот Заев денеска се дообјаснуваше за вчерашната изјава во врска со можноста за промена на Уставот како можност за решение на спорот за името. Дали остава простор за дополнителни преговори со можност за промена на Уставот како цел промена на уставното име, Заев вели „не" - доколку пак рекол такво нешто, веројатно ги кажувал можните варијанти, затоа што Македонија секако ќе треба да го отвори Уставот пред влегување во ЕУ, како и секоја земја членка. - Ако се работи за дополнителни гаранции или нешто што е важно за граѓаните на Грција, кои се страна, тогаш би можело и за тоа да се разгледува како можност. Јас сум човек кој ги бара ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Премиерот Зоран Заев, прашан дали со неговата вчерашната изјава за Радио Слободна Европа остава простор за дополнителни преговори со можност за промена на Уставот со цел промена на уставното име, одговори „не“ и објасни дека доколку рекол такво нешто, го кажал дека Македонија секако ќе треба да го отвори Уставот пред влегување во ЕУ, како и секоја земја членка. - Македонија секако треба да го отвори Уставот пред влегување во ЕУ, како и секоја земја членка, која пред влегувањето во ЕУ го прави тоа и дел од својот суверенитет го предава на Унијата. Ако се работи за дополнителни гаранции или нешто што е важно за граѓаните на Грција, кои се страна, тогаш би можело и за тоа да се разгледува како можност. Јас сум човек кој ги бара сите можни креативни начини на изнаоѓање на решение, знаејќи дека може да се постигне решение ако институциите во Грција гласаат и институциите во Република Македонија гласаат за тоа решение, рече Заев по денешното рочиште за „Поткуп“, одговорајќи на новинарски прашања. Посочи дека од ...
| | веќе видена | слични

Ако на граѓаните на Грција им се потребни дополнителни гаранции, тогаш Македонија може да направи промени во Уставот заедно со неопходните уставни измени при влезот во Европската Унија. Премиерот денеска го дообјасни ставот изнесен во неделното интервју за Радио Слободна Европа потенцирајќи дека Македонија не се нуди да го смени својот Устав туку дека тоа е само едно од можните решенија во преговорите Премиерот Заев и натаму останува оптимист дека спорот за името може да се реши пред самитот на Европската Унија во јуни. Неговиот оптимизам не го делат грчките медиуми. Весникот То Вима во последната анализа пишува дека решението се оддалечува како што поминува времето. Според весникот двете страни почнале да размислуваат не само за добрите сценарија туку и за начинот на управување на како што се вели, играта за префрлање на вината, потсетувајќи дека рокот за решение истекува ова лето со оглед на тоа што од есен и двете страни влегуваат во предизборна атмосфера. Според То Вима, последен рок до кој Ципрас е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 166 | | | веќе видена

(Специјално од Тел Авив: Игор ТРАЈКОВСКИ) Во Тел Авив вечерва во 21 часот започнува финалната трка за победник на Евровизија 2019. Тамара Тодевска со „Горда“ ...
сите 274 | | | веќе видена

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле ...
сите 217 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во среда средба Коѕијас – Димитров

Од:
До кого (е-маил):
Порака: