ДИЈАСПОРАТА ГО КРЕВА ГЛАСОТ: Политичарите имаат должност да ги заштитат името и идентитетот


2 копии

Името на Македонија е длабоко врежано во сржта на нашиот идентитет и тоа е составен дел од нашата вековна борба за самоопределување и суверена независност, велат од ОМД Обединетата македонска дијаспора
| | веќе видена | слични

Спорот за името повторно ја разбранува македонската јавност, откако неколку странски медиуми неодамна објавија дека Македонија разгледува предлози за нејзиното привремено име во обид да го откочи грчкото противење на нејзиното членство во НАТО. Гардијан напиша дека Македонија и Грција се блиску до решавање на 27-годишниот спор, додека пак објавата во Тајмс гласеше „Македонија се обидува да влезе во НАТО под ново име“. Според аналитичарите промена на името за сметка на тоа земјава да биде дел од ЕУ и НАТО би било смрт за македонската историја и идентитет. Апелираат дека преговорите за менување на уставното име на земјава мора под итно да бидат прекинати. „По дефиниција секое преговарање за име е понижување на еден народ, а името во случајов го условуваат со влез во ЕУ и НАТО, меѓутоа ниту едното ниту другото не се вредни за промена на името, бидејќи бришењето на името на еден народ е директен геноцид и Европа го покажа тој геноциден елан кон нас уште со Лисабонската декларација во 1991 година. И не само што ...
| | веќе видена | слични

 Ќе мора ли Македонија безусловно да го промени уставното име - експертите со поделени ставови. Митко Гаџовски смета оти овој период е погоден за затворање на две деценискиот спор, без притоа да се задира во идентитетот. За аналитичарот Клетников, менување на името е бришење на македонската историја и идентитет. Поделени се и македонските граѓани. Дел од нив, името би го жртвувале за државата да оди напред, други пак, се категорични – името да не се менува по никоја цена. И Обединетата македонска дијаспора со порака дека ги  поддржува напорите за влез во ЕУ и НАТО. За нив не постои взаемно прифатливо решение, освен задржување на уставното име..
| | веќе видена | слични
2 копии

Од ОМД велат дека континуирано ги поддржува напорите на Република Македонија за влез во ЕУ и НАТО, но не по цена на промена на името. Обединетата македонска дијаспора (ОМД) порачува дека македонските лидери имаат апсолутна должност да го почитуваат уставното име на Република Македонија и оти нема да го признааат, нити поддржат „взаемното прифатливо решение" - еуфемизам за промена на името, ниту напорите на кој било политички субјект во Македонија за спроведување референдум за прифаќање на компромисно име договорено на преговарачки стол. - Името на Македонија е длабоко врежано во сржта на нашиот идентитет и тоа е составен дел од нашата вековна борба за самоопределување и суверена независност. Тоа не е нешто за што смее да се преговара преку практична политика и дипломатија. Македонците во границите на сопствената држава, но и македонското малцинство што живее во Албанија, Србија, Бугарија и Грција, заедно со нашата дијаспора, на глобално ниво, нема да прифатат апсолутно никаква промена, нити пак ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ОМД порачува дека македонските лидери имаат апсолутна должност да го почитуваат уставното име на Република Македонија и оти нема да го признааат, нити поддржат „взаемното прифатливо решение” – еуфемизам за промена на името, ниту напорите на кој било политички субјект во Македонија за спроведување референдум за прифаќање на компромисно име договорено на преговарачки стол. – Името на Македонија е длабоко врежано во сржта на нашиот идентитет и тоа е составен дел од нашата вековна борба за самоопределување и суверена независност. Тоа не е нешто за што смее да се преговара преку практична политика и дипломатија. Македонците во границите на сопствената држава, но и македонското малцинство што живее во Албанија, Србија, Бугарија и Грција, заедно со нашата дијаспора, на глобално ниво, нема да прифатат апсолутно никаква промена, нити пак размена на нашето име и идентитет за членство во некоја меѓународна организација или сојуз, велат од ОМД. ОМД, додаваат, континуирано ги поддржува напорите на Република Македонија за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДИЈАСПОРАТА ГО КРЕВА ГЛАСОТ: Политичарите имаат должност да ги заштитат името и идентитетот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: