Растенијата имаат мозок што им го води животниот циклус

Растенијата имаат долг и необичен еволутивен пат. Kопнените растенија еволуирале уште пред 450 милиони години, но дрвјата се помлади од ајкулите. Цвеќето не се појавило до периодот креда, а тревата почнала да расте пред 40 милиони години. Kлетки за хибернација и за ’ртење Во текот на сето тоа време растенијата имаат развиено неверојатни особини, а како што покажува новата студија, која ја спровел Универзитетот во Бирмингем, една од нив е и мозокот. Навистина, не онаков каков што имаат животните, туку збир на клетки што дејствуваат како еден вид команден центар, пренесува IFLScience. Откриени во ембрионите на растенијата, тие клетки донесуваат клучни одлуки во врска со животниот циклус на растенијата. Најбитно е тоа што, всушност, тие го покренуваат ’ртењето, што е процес што мора да биде внимателно темпиран за да се избегне прераното појавување на површината, додека с` уште е многу ладно или предоцна, кога конкурентната флора веќе добро пораснала и зајакнала. Научниците прво ги лоцирале овие битни клетки ...
| | веќе видена | слични

Биотехнолошката компанија Living Cell Technologies од Нов Зеланд развила третман за Паркинсоновата болест користејќи клетки од хороидниот плексус на свињите. Овие клетки се наоѓаат во делот од мозокот кој создава микс од сигнализирачки молекули и фактори на раст кои ги одржуваат нервите здрави, па така истражувачите трансплантирале здрави клетки од свињите во 4 човечки субјекти. Осумнаесет месеци по процедурата, резултатите биле ветувачки, па така во мај биле започнати контролирани плацебо тестови со дополнителни 18 пациенти. Паркинсоновата болест се карактеризира со прогресивно губење на клетките во мозокот кои создаваат допамин, кој му помага на мозокот да го контролира движењето на телото. Целта на овој нов третман е да ги негува постоечките здрави мозочни клетки кај реципиентите, со цел да се забави или спречи нивниот понатамошен губиток. На истражувачите им се потребни плацебо-контролирани резултати за да се осигурат дека она што го забележуваат кај пациентите не е плацебо ефект. Тоа е многу важно во ...
| | веќе видена | слични

Бидете внимателни, затоа што понекогаш безначајните повреди може да ви го направат животот вистински пекол. Кајла Хенсен беше само една во низата на млади девојки во САД, која се забавувала со друштво, работела како менаџер во ресторан и мислела дека е совршено здрава. Сепак, работите се промениле минатата година која и била дијагностицирана ретка болест, која засекогаш ќе и го промени животот и ќе ја натера да работите ги гледа од тотално поинаква перспектива. Една ноќ, додека работела, си ја повредила раката, која и заглавила меѓу вратата. Мислела дека е во прашање обична повреда, која сама од себе ќе помине, но, два месеца подоцна болката од раката се проширила на целата рака. Покрај болката, имала и чувство дека раката и ја зафатил пламен. Кога одлучила да оди на доктор, дознала дека има една ретка болест – Комплексен регионален синдром на болка (CRPS). Нејзиниот зглоб претрпе оштетување на нервите, што предизвикало да телото почне да гори од внатре, па се појавиле болни осипи. Докторите веруваат дека ...
| | веќе видена | слични

Супстанцата на долговечноста, како ште се нарекува Карнозинот, позитивно влијае на знаците на стареење, како во физички така и психички поглед. Редовното користење на Карнозинот допринесува луѓето да изгледаат, но и да се чувствуваат млади и полни со енергија. Фактот дека карнозинот природно се наоѓа во нашиот орагнизам, но и во исхраната, е доволен доказ дека е апсолутно безбедна супстанца. Со текот на стареењето, достапноста на карнозинот во телото се намалува а со тоа телото ослабнува и потешко се бори со процесите поврзани со стареењето. Со користење на суплементи, може да се обноват нивоата на карнозин во телото односно во крвта и ткивата а со тоа да се продолжи животот. Карнозинот е добро познат по заштитата на телото од невродегенеративни болести и мозочен удар, тој го зголемува перформансот на телото, го заштитува срцевиот мускул и крвните садови од артеросклероза. Карнозин,Now Foods, Генерален застапник- тримекс Дооел Скопје http://www.trimeks.com.mk/product/l-carnosine/ Карнозин во борба со срцеви ...
| | веќе видена | слични

Останато

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 182 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 112 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 62 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Растенијата имаат мозок што им го води животниот циклус

Од:
До кого (е-маил):
Порака: