Вечерва на стадион, сите сме дел од нашата репрезентацијата

Вечерва ќе се одигра еден од клучните натпревари за фудбалската репрезентација на Македонија, ни гостува лидерот во групата за пласман на Европското првенство 2016, репрезентацијата на Словачка која има три последователни победи, меѓу кои и против репрезентацијата на Шпанија. Факт е дека нашата репрезентација се подмладува ,но добива на компактност и конечно , игра “напаѓачки” ,особина со која во минатото не можевме многу да се пофалиме.Реално можеби е сеуште рано да бараме сензационални резултати, но тоа не значи дека не треба да ги поддржиме и максимално да ги бодриме. Последниот случај со отстранување на фудбалерите Адис Јаховиќ и Даниел Георгиевски, не смее по ниту каква цена да ја “здрма” добрата атмосфера во репрезентацијата, а детални анализи за тоа кој го предизвикал инцидентот и сакал да биде “газда” на нешто кое никој не може да го приватизира за себе, треба да го решиме после деведесетте минути. П.С. Ајде вечерва сите патишта да не водат кон Арената ,,Филип Втори “ да пробаме сите заедно да ја ...
| | веќе видена | слични

Холандија вчера вечер со 6-0 ја декласира селекцијата на Латвија во квалификацискиот натпревар за пласман на ЕП во Франција 2016-та. „Лалињата“ по 4-то коло од циклусот квалификации се наоѓаат на третата позиција на табелата од групата А, но еден фудбалер се изводи на теренот и надвор од него. Арјен Робен на натпреварот против Латвија во Амстердам го постигна 27-от и 28-от репрезентативен гол во кариерата, но по натпреварот дресот кој го носеше го подари на младиот фан во инвалидска количка. | Публиката која го проследи овој чин ја сподели фотографијата на Twitter, а како изгледаше потегот на Робен?
| | веќе видена | слични

Македонија не ја запре забревтаната Словачка во квалификациската група за ЕП 2016, која за само нешто повеќе од половина час играше пред прошараните со гледачи трибини на „Филип Втори“ во Скопје (2-0). Словаците стасаа до петтата победа во досегашните седум меѓусебни пресметки со Македонија. За тоа се погрижија Јурај Kицка и Адем Немец, кои максимално ги казнија лошите процени и почетнички грешки на македонските одбранбени играчи. Во преостанатиот дел од мечот Словаците беа само рационални во играта. Го трошеа времето и го контролира резултатот. Македонските репрезентативци желни да постигнат два гола, колку пред мечот, најави селекторот Бошко Ѓуровски дека ќе бидат потребни за позитивен резултат, атакуваа, но наместо двапати, во мрежата топката ја упатија во рамките од голот на Словачка со удари од далечина на Александар Трајковски. Многу малку за прва радост во меѓусебните дуели со незгодната, но не и многу силна селекција на Словачка, која има максимални четири победи во групата Ц. Ваквиот расплет на ...
| | веќе видена | слични

МАКЕДОНСКАТА ФУДБАЛСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ЗАГУБИ ОД СЛОВАЧКА ВО КВАЛИФИКИАЦИТЕ ЗА ЕП Македонската фудбалска репрезентација го претрпе третиот пораз во квалификациите за Европското првенство - 2016, што е петти од Словачка во досегашните седум меѓусебни дуели. Македонските фудбалери во саботата вечер одиграа борбено, ангажирано како и на натпреварот против Украина,ја имаа контролата во играта, но сепак, како и многупати во минатото, ненадиграни, но поразени завршуваме во еден натпревар од исклучително значење за нашата селекција во овој квалификациски циклус. Ефикасноста на нападот е проблем, но сепак главен проблем е слабата одбрана, чиј киксови од меч во меч е основна причина за поразите. Едно е јасно, лесно примаме голови, тешко даваме, со што, уште еднаш на дело се покажа оваа слабост на македонската репрезентација која се провлекува со години. Избраниците на селекторот Бошко Ѓуровски и во саботата одиграа офанзивен натпревар, особено во второто полувреме, кога тоа ни го овозможија Словаците по нивното ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Селекторот на словачката фудбалска репрезентација, Јан Козак изрази задоволство од резултатот по натпреварот со Македонија, но потенцира дека нашата репрезентација одиграла одлично. - Одигравме тежок натпревар, впрочем така и очекувавме да биде против селекцијата која игра се подобро. Македонија создаде многу шанси, најмногу од сите досегашни наши противници и наша голема среќа е што не примивме гол. Од друга страна ние ги искористивме нашите прилики и ја постигнавме целта, рече Козак. Словачка синоќа во Скопје ја победи Македонија со 2:0 и со максимални 12 бодови е прва во групата Ц во квалификациите за ЕУРО 2016.
| | веќе видена | слични

- Одигравме тежок натпревар, впрочем така и очекувавме да биде против селекцијата која игра се подобро. Македонија создаде многу шанси, најмногу од сите досегашни наши противници и наша голема среќа е што не примивме гол. Од друга страна ние ги искористивме нашите прилики и ја постигнавме целта, рече Козак. Словачка синоќа во Скопје ја победи Македонија со 2:0 и со максимални 12 бодови е прва во групата Ц во квалификациите за ЕУРО 2016. /МИА
| | веќе видена | слични
3 копии

"Репрезентацијата на Македонија доживеа пораз на домашен терен од Словачка со 2:0, која собра 12 бодови од четири меча и се наоѓа на првото место на табелата во квалификациите за ЕП 2016. Куцка во 25-тата и Немец во 38-та минута и пресудија на нашата репрезентација. Словачка имаше шанси за поубедлива победа, но и Македонија имаше свои шанси на натпреварот кои не ги искористи. Велковски, Трајковски, кој ја погоди пречката од слободен удар, пота Абдурахими се закани со удари од далечина, но мрежата на Словаците остана незатресена. Македонија не беше инфериорна, повторно може да се каже дека одигра солидно, но попусто кога на крајот повторно доживеавме пораз. Следните квалификациски мечеви се играат во март следната година што значи дека има доволно време да се анализираат сите грешки и доколку постои можност истите да се отклонат за да конечно одиграме добар натпревар на кој би победиле, а не само да се тешиме дека достоинствено сме поразени. Со оваа селекција Македонија има одигранo шест официјални ...
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација викендов ќе го пречека лидерот на табелата во групата Ц, селекцијата на Словачка во рамките на 4-то квалификациско коло за пласман на ЕП во 2016-та. Но, покрај натпреварот на Арената Филип Втори во Скопје, кои се натпреварите кои исто така вреди да се погледнат од 4-то коло на циклусот квалификации викендов (сабота-недела) ? Група Е Англија-Словенија 15.11.2014-та 18.00 часот Група Г Црна Гора-Шведска 15.11.2014-та 20.45 часот Група Б Белгија-Велс 16.11.2014-та 18.00 часот Група Х Италија-Хрватска 16.11.2014-та 20.45 часот
| | веќе видена | слични

Загубен е еден од клучните дуели од квалификациите. Словачка продолжува триумфално да јава кон Париз.Македонија се обиде да и се придружи, но одново се покажа дека е тоа натпреварувачко темпо за кое нема капацитет да го следи.Се менуваат селекторите, се појавуваат нови имиња кои го носат македонскиот репрезентативен дрес , а резултатската немоќ останува. Сам по себе поразот од Словачка не е ниту неочекуван, ниту е трагично да се загуби од селекција која за 75 места котира подобро на ФИФА листата. Деморализирачки е само начинот на кој е загубена битката. Депримирачки е и нашиот лет во место, кој трае. „Сакавме низ игра да дојдеме до голот на Словачка, но нашата одбрана не беше на нивото што го барав“, беше првичната констатација на македонскиот селектор Бошко Ѓуровски. Свесни за сопствените можности, Словаците истрчаа во Скопје и како вешти ловци стрпливо ја демнеа шансата. Македонија влезе храбро во надигрување, но брзо стана лесен плен заплеткувајќи се во сопствената мрежа. Подоцна , со товарот од два ...
| | веќе видена | слични

Долго-очекуваната промена во националниот тим е пред идејно решение. Најдобрата македонска фудбалска репрезентација, претрпе пораз од 0-2 од селекцијата на Словачка на домашен терен на „Националната Арена Филип Втори“ во Скопје, во рамките на четвртото коло од групата „Ц“ во квалификациите за пласман на Европското во Франција, 2016-та година. „Рисовите“ доминираа на теренот, ја имаа контролата во играта, но сепак, како и многупати во минатото, не-надиграни, но поразени завршуваме во еден натпревар од исклучително значење за нашата селекција во овој квалификациски циклус. На прес-конференцијата по мечот, селекторот на македонската репрезентација, Бошко Ѓуровски даде свое видување, осврт на настаните, каде наведе дека можеби е дојдено време да им се даде шанса на фудбалери од помлада генерација. „Треба да направиме добра анализа и можеби треба да им дадеме шанса на помлада генерација, на играчи кои можат да играат четири, пет години заедно. Некои играчи не ми даваат некоја самодоверба. Доколку сакаме да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 455 | | | веќе видена

Појаснување во однос на гласањето на Комисијата за деловнички и мандатно – имунитетни прашања за Барање за одобрување притвор за пратеникот Трајко Велјановски ...
сите 275 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 222 | | | веќе видена

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро порача дека ќе продолжи да ја води земјата и дека тоа е негова обврска, во согласност со Уставот, како и тоа дека е ...
сите 145 | | | веќе видена

Подгответе здрав оброк за целото семејство! 3 главици цвекло 1 компир со средна големина 1 морков 1 праз или кромид малку пилешка супа 1/4 лажичка лук во прав ...
сите 110 | | | веќе видена

Ако Алијанса за Албанците и Беса ја oдбијат понудата на премиерот и претседател на СДСМ за консензуален кандидат за шеф ќе одат со академик Изет Зеќири како ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вечерва на стадион, сите сме дел од нашата репрезентацијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: