Работнички го преслуша МЗТ во последниот период за убедлив триумф

Кошаркарите на Работнички брзо се рехабилитираа од првиот пораз во сезоната на гостувањето кај Куманово минатото коло и тоа со триумф на вечното дерби против МЗТ Скопје. „Центарци“ на натпреварот што се одигра во салата „Младост“ во Гостивар славеа со 92-74 против луиот ривал во рамки на 4.коло од Суперлигата. Победникот беше решен во последниот период. Иако МЗТ влезе со предност од осум поени разлика, Работнички одигра феноменални 10 минути и буквално го декласираше својот противник. МЗТ не постигна ниту еден поен во последните четири минути од дуелот, а „центарци“ го полнеа кошот за конечна победа од 18 поени разлика или 92-74. Колку „металците“ беа лоши во финишот кажува и фактот дека последниот период резултатски го загубија со 33-10. Шон Еванс со 19 поени и 12 скока беше најдобар поединец кај Работнички, додека Чавдар Костов и Ѓорѓи Чековски постигнаа по 14 поени. Во таборот на МЗТ Скопје, најмногу се истакна Марко Симоновски со 24 поени, сите од линијата за три поени. Фото: Спорт1.мк
| | веќе видена | слични

Екипата на Работнички го презема сите мерки пред големото утрешно дерби против МЗТ Скопје во „Градски Парк“, па откако вчера беше побарано фер, коректно, спортско навивање и однесување денеска беше испратена информација дека билетите за оваа средба ќе бидат ограничени. Ова е известувањето од центарци: Почитувани, Ве известуваме дека бројот на билети за неделното дерби помеѓу КК Работнички и КК МЗТ Скопје, од 19ч., ќе биде лимитиран. Сето ова е поради обезбедување на сите потребни услови за одигрување на натпреварот. За да не дозволиме да се случи некаков инцидент и да овозможиме безбедни услови за сите, Ве известуваме дека ќе има и строги контроли на секој од влезовите во салата ,,Градски Парк,,. Упатуваме силен апел за фер и спортско навивање, во убав спортски амбиент да ги бодриме нашите кошаркари и утре да биде вистински празник на кошарката. Да докажеме дека знаеме и можеме достоинствено да навиваме и дека нашата публика е најдобрата на светот. Ве информираме дека влезници ќе има само за трибина ,,А,, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Вечерва во малата сала каде тренираат играчите на МЗТ Скопје нападнати се дел од играчите на клубот. Меѓу нападнатите има и повредени, пишува на Фејсбук групата „Аеродром во моето срце".
| | веќе видена | слични

Бранителот на титулата во македонското првенство, полека но сигурно се буди од лошиот сон во АБА лигата и ја покажува својата големина во македонскиот шампионат. „Металците” овој пат под палката на тренерот Кочов покажаа дека ја темпираат својата форма кога е најпотребно. По победата против Блокотехна, тие без никакви проблеми успеаа да да го победат Гостивар со резултат од 95:74 за трета победа во низа во Суперлигата, а втора под палката на новиот тренер Ѓорѓи Кочов. Тимот на МЗТ Скопје го активираше своето најсилно оружје, шутот од линијата за три поени и успеа да реализира дури 13 тројки со што беше доволно да го неутрализираат противникот. Најефикасен во редовите на ,,металците” беше Американецот Џордон Крафорд кој уфрли 24 поени, и имаше помош и од Марко Симоновски кој додаде 18 поени. Добра игра пружи и последното засилување за МЗТ, Андрија Бојиќ, кој додаде 16 поени зачинети со 11 скокови.
| | веќе видена | слични

По поразот од Работнички во минатото коло, МЗТ Скопје денеска (18 часот) му гостува на АВ Охрид. За тренерот Ѓорѓи Кочов овој дуел ќе биде одлична шанса за враќање на победничките патеки по неуспехот против најтрофејниот кошаркарски колектив. Но, ниту на овој меч бранителот на титулата нема да настапи во најсилен состав. Повредите и натаму му создаваат главоболка на тренерот, покрај веќе отсутните Дамјан Стојановски, Алексеј Нешовиќ и Андреј Маслинко на болки во скочниот зглоб односно листот на ногата по вечното дерби се пожалиле и Бојан Трајковски односно Јуре Лалиќ. „Од поразот од Работнички извлековме поуки, односно воочивме грешки кои се надевам дека нема да ги повториме во иднина. За мене е најважно ниту еден од кошаркарите да не заборави дека ги брани боите на МЗТ Скопје, што претпоставува дека треба да го даде максимумот во секој момент додека е на паркетот. Верувам дека ќе играме сѐ подобро и подобри и дека ќе бидеме вистинските кога за тоа ќе биде најпотребно. Одиме чекор по чекор, а дуелот со АВ ...
| | веќе видена | слични

Средбите од АБА-лигата сезонава ги проследиле речиси 400.000 вљубеници во кошарката, што носи просек од околу 2.500 на секој од одиграните натпревар во изминатава година. МЗТ Скопје Аеродром е седми најгледан тим во регионалното натпреварување на средбите одиграни на домашен терен. Дуелите на македонскиот шампион во „Јане Сандански“ просечно ги следеле скоро 2.000 фанови, со што „металците“ се пред екипи како Цедевита, Цибона или Петрол Олимпија. „Сино-белите“, пак на гостувањата просечно го следеле 1.827 гледачи со што се наоѓаат на 11. место на табелата во оваа категорија. Најгледан домашен тим во АБА е Партизан со просек од 4.590 гледачи, додека најгледана на гостинските средби е Црвена звезда со просек од 3.800 љубители на кошарката.
| | веќе видена | слични

Кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје од Јане Сандански бил седми на листата според посетеноста.во регионалната АБА-лига, вели статистиката по завршувањето на јадранското натпреварување. На 11. домашни натпревари кои македонскиот шампион ги играше во оваа сезона во СЦ „Јане Сандански" во Скопје, присуствувале вкупно 21.700 посетители. Или во просек по 1.973 на натпревар, што ги става „сино-белите" на позицијата број 7 во ова рангирање.од 12 учесници. Прв на листата е Партизан (4.591) , а Црвена Ѕвезда (4.416) и Задар (4.341) се преостанатите што ги држат горните три позиции.
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром на последното 12.место ги заврши настапите во АБА лигата, но „сино-белите“ се наоѓаат на солидното 7.место по број на гледачи на домашен терен. На 11 натпревари во „Јане Сандански“ присуствувале вкупно 21.700 гледачи, или 1972 во просек по натпревар. Кога МЗТ гостувал привлекувал во просек 1.827 гледачи. Најверни симпатизери има Партизан – во просек на домашен терен по околу 3.800 на натпревар, а на гости најмногу интерес привлекувала Црвена ѕвезда со 3.800 навивачи по натпревар. Целата сезона натпреварите од регионалната кошаркарска АБА лига ги следеле околу 400.000 гледачи или во просек над 2.500 по натпревар.
| | веќе видена | слични

На 11 натпревари во „Јане Сандански“ присуствувале вкупно 21.700 гледачи, или 1972 во просек по натпревар. Кога МЗТ гостувал привлекувал во просек 1.827 гледачи. Најверни симпатизери има Партизан – во просек на домашен терен по околу 3.800 на натпревар, а на гости најмногу интерес привлекувала Црвена ѕвезда со 3.800 навивачи по натпревар. Целата сезона натпреварите од регионалната кошаркарска АБА лига ги следеле околу 400.000 гледачи или во просек над 2.500 по натпревар. /МИА
| | веќе видена | слични
4 копии

Работнички продолжи со доминацијата во мечевите со вечниот ривал МЗТ Скопје откако во контроверзното дерби во Гостивар пред празни трибини стигна до 92:74 победа. Мечот требаше да се игра вчера во Скопје, меѓутоа поради расипаниот семафор во „Градски парк“, беше донесена одлука да се игра во Гостивар. Тимот на Марин Докузовски успеа да се одвои во последната четвртина која ја доби со фантастични 33:10 и сега има скор од 25-1 на првото место во Суперлигата пред МЗТ и Блокотехна, кои го делат второто коло со 19 победи. Шоу Еванс имаше 19 поени за момците од „Градски парк“, а по 14 поени имаа Чековски и Костов, додека кај МЗТ најефикасен беше Марко Симоновски со 24 поени.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ДУИ нема да успее да обезбеди повеќе гласови во вториот круг од претседателските избори, а СДСМ ќе доживее фијаско на следните парламентарни избори, смета ...
сите 394 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп истакна денеска важност за вакцинирање во момент во кој епидемијата на сипаници ги зафати и САД. – Луѓето треба да се ...
сите 157 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски повикаа граѓаните на масовна излезност и поддршка на опцијата Заедно Напред во ...
сите 134 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Работнички го преслуша МЗТ во последниот период за убедлив триумф

Од:
До кого (е-маил):
Порака: