Ѓоковиќ против Нишикори во четвртфиналето на Мастерсот во Мадрид


Мадрид – Познати се сите учесници во четвртфиналната фаза на тенискиот турнир што се игра во шпанската престолнина Мадрид. Последен кој обезбеди пласман меѓу осумте најдобри е домашниот тенисер Рафаел Надал по синоќешната убедлива победа над Ник Кирјос од Австралија со 2-0, по сетови 6:3 и 6:1. Противник на Надал во четвртфиналето ќе му биде Давид Гофан од Белгија. Другите двојки се: Борна Чориќ (Хрватска) – Доминик Тим (Австрија), Пабло Куевас (Уругвај) – Александар Зверев (Германија) и Новак Ѓоковиќ (Србија) – Кеи Нишикори (Јапонија).
| | веќе видена | слични

Поранешниот број 1 на светскиот тенис, Андре Агаси, ќе биде новиот тренер на Новак Ѓоковиќ, тврди „Дејли телеграф“. Србинот пред неколку дена ја раскина соработката со комплетниот стручен штаб, а потоа најави дека новиот тренер ќе биде „големо име“. Британскиот „Дејли телеграф“ тврди дека во прашање е легендата на тенисот Андре Агаси. Со оглед на тоа каков е неговиот карактер и дека има бурно минато, освојувачот на осум Гренд слем титули совршено се вклопува во желбите на српскиот тенисер. Според истиот извор, улогата на Агаси ќе биде ограничена и тој нема да се појавува на сите турнири на кои ќе настапува српскиот тенисер туку тој, најверојатно, ќе ангажира уште еден тренер. Пред неколку месеци некои медиуми шпекулираа дека Агаси ќе биде новиот тренер на Ник Кирјос, но Американецот експресно ги демантираше таквите шпекулации. Се очекува името на новиот тренер Ѓоковиќ да го објави пред почетокот на вториот Гренд слем во сезоната, Ролан Гарос. Инаку, Ѓоковиќ денеска ја започнува одбраната на титулата на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Победата на шпанскиот тенисер Рафеал Надал над Србинот Новак Ѓоковиќ, во полуфиналето на мастерс турнирот во Мадрид, што можеби беше пресвртница во неговата кариера, вели тренерот и чичко на тенисерот од Мајорка, Тони Надал. Надал во полуфиналето на мастерс турнирот во Мадрид го совлада Ѓоковиќ со 6:2, 6:4, а потоа го освои и турнирто во шпанската престолнина. -Победата над Ѓоковиќ секогаш е основа дека сте во добра форма, но овој пат посбно бидејќи Рафа продолжи да доминира во мечот. Тоа е неверојатно важно. Го извлаковме проклетиот трн од неговото стапало, изјави Тони и додаде дека е среќен што Рафа конечно ја прекина серијата на порази од Новак. -Мислам дека бевме многу близу до победа над Новак и минатата година во Рим (тогаш загубивме со 7:5, 7:6). Ни фалеше малку успех, но и вербата која конечноја стекнавме од почетокот на годината. Бавен ритам не доаѓаше во предвид, бидејќи во тој случај ќе го турневме Новак во дупка. Идејата беше при секој удар да се нападне противникот. Првиот сет беше многу напнат, ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот шампион на Вимблдон, Горан Иванишевиќ ќе се обиде да го врати Новак Ѓоковиќ во победничка форма. Според најавата од српскиот тенисер, Иванишевиќ најверојатно ќе биде неговиот нов тренер. „Видете кој ми „влета“ на тренинг!“ – напиша Новак Ѓоковиќ на својот Твитер профил посатвувајќи и кусо видео од тренингот во Рим на кој на теренот е заедно со Горан Иванишевиќ. Српскиот тенисер неодамна ја прекина долгогодишната соработка со тренерот Марјан Вајда и со остатокот од тренерскиот тим. И додека во јавноста се шпекулаира кој ќе биде новиот тренер на поранешниот прв светски рекет, пораката на Ѓоковиќ изгледа веќе ја разрешува дилемата. Иванишевиќ моментно е тренер на чешкиот тенисер Томаш Бердих, но „преземањето“ на Новак Ѓоковиќ за Хрватот сигурно е предизвик кој не може да се одбир. На Мастерс турнирот во Рим, Србинот лани играше во финалето во кое беше поразен од Мареј, а како што најави, годинава ќе се бори за титулата која одново би го вратила во конкуренција за првото место на АТП листата. Ѓоковиќ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Медиумите го следат секој чекор на Новaк Ѓоковиќ, неговата сопруга, деца, родители, но не сите знаат дека Србинот има помал брат – Марко. Тој неодамна призна дека бил во тешка депресија, а како една од причините за тоа го навел фактот што целиот свој живот и целото негово детство го поминал во сенка на својот постар брат. Да ги надмине мрачните мисли му помогнал членот на стручниот штаб на Ѓоковиќ, Пепе Имаз, за кој Марко имал само пофални збророви. -Отворено зборувам за мојот проблем. Немав доволно љубов кон самиот себе. Бев многу нервозен, разочаран од животот, имав многу лоша енергија и сето тоа го собирав во себе. Малку по малку сѐ ми се собираше, за одеднаш да почнам да се чувствувам многу лошо. Немав живот, немав пријатели, се затворив во себе, отрил Марко Ѓоковиќ, кој раскажа дека по запознавањето со Пепе Илмаз тоа се променило. – Разговор по разговор со него почнав да се чувствувам подобро. Имавме долги сесии, некогаш и по 3-4 часа. Во нив сето тоа што тлееше во мене излезе само затоа што спроти мене ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го отпушти целиот стручен штаб пред мастерсот во Мадрид, но изгледа сепак ќе има тим зад себе во Рим. Со денови се шпекучира со имиња кои би можеле да бидат новиот тренер на Ѓоковиќ, а денеска и тој самиот откри за кого се работи. Дали намерно или случајно, Новак објави снимка на која се фали дека на тренинг му свратил ни повеќе ни помалку туку Горан Иванишевиќ. Што барал Иванишевиќ на тренинг кај Ѓоковиќ не се знае, но веќе нацел глас се зборува дека токму тој ќе го врати Ѓоковиќ на светскио трон. Look who stopped by to join me and the boys for a training session in Roma! @OfficialGoran pic.twitter.com/zypFNRJOoo — Novak Djokovic (@DjokerNole) May 15, 2017
| | веќе видена | слични
3 копии

Рафаел Надал е победник на Мастерс турнирот во Мадрид. Шпанецот во финалето, кое траеше два часа и 19 минути, го победи Австриецот Доминик Тим со 7:6, 6:4. Рафаел Надал во Мадрид ја освои петтата титула на вој турнир, со што стигна до бројката од 30 титули на турнирите од МАстерс серијата и на вечната листа се израмни со Новак Ѓоковиќ. Зад овие двајца е Роџер Федерер со 26 трофеи. Младиот Австриец кој го одигра своето прво мастерс финале во кариерата, му пружи достоен отпор на фаворизираниот Шпанец. Особено Тим беше конкурентен во првиот сет кој траеше еден час и 19 минути. Надал го доби сетот во тај-брејк со 10:8. Во вториот сет, Тим успеа да го освои сервисот на противникот кога Ндал сервираше за меч, но потоа не успеа да избори трет сет. Мастерсот во Мадрид се играше за награден фонд од 5,5 милиони евра.
| | веќе видена | слични

Најдобриот српски рекет, Новак Ѓоковиќ по освојувањето на Ролан Гарос во 2016 година доживеа пад на својата форма која неодамна ја плати целиот негов стручен штаб со кој соработуваше долги години. Тој реши да се раздели со тренерот Вајда и компанија, да отвори ново поглавје и да пронајде нова мотивација. Ѓоковиќ вели оти таа промена била неопходна иако многумина со изненадуавње ја дочекаа истата. -Горд сум на се што имам направено, ама време е да се тргне понатаму. Одлуката да се разделам со целиот тим беше голема, ама ми беа нопходни промени. Целите и амбициите ми се исти, не одам на турнирите само за да играм туку за да се борам за трофеите. Имам верба во себе, -вели Ѓоковиќ и додава: -Ако во еден збор би морал да го опишам мојот статус тоа е транзиција. По деценија дојдов до заклучок оти ми се потребни промени за да тргнам. Горд сум на се што сум направил во кариерата, од почетокот напредував до успехот, играв на највисоко ниво, ама по Ролан Гарос не знаев како да се чувствувам. Прв пат осетив некоја ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Второпласираниот Новак Ѓоковиќ ја намали разликата во однос на лидерот на АТП ранг листата Енди Мареј на 3.515 поени, додека Рафаел Надал го помина Роџер Федере и се искачи на 4.место. Ова е епилогот по завршувањето на Мастерсот во Мадрид. Ѓоковиќ во Мадрид јабранеше титулата и стигна до полуфиналето, но и на тој начин ја намали разликата за 670 поени во однос на ланскиот финалист Мареј кој годинава беше елиминиран во 2.коло. Поредок на десетте најдобри тенисери на светот: 1. Енди Мареј (Велика Британија) 10.360 поени 2. Новак Ѓоковиќ (Србија) 6.845 3. Стан Вавринка (Швајцарија) 5.605 4. Рафаел Надал (Шпанија) 5.195 5. Роџер Федерер (Швајцарија) 5.035 6. Милош Раониќ (Канада) 4.180 7. Доминик Тим (Австрија) 4.035 8. Марин Чилиќ (Хрватска) 3.735 9. Кеи Нишикори (Јапонија) 3.470 10. Давид Гофан (Белгија) 3.055.
| | веќе видена | слични
5 копии

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал по петти пат го освои трофејот на турнирот во Мадрид. Тој синоќа во финалниот меч го совлада Доминик Тим од Австрија со 2-0, по стеови 7:6 и 6:4. За Надал ова е вкупно 30.трофеј на Мастерс турнирите и 52.трофеј на земјени терени. Воедно за најдобриот шпански тенисер титулата од Мадрид е вкупно 72. во неговата кариера. Следен предизвик за Надал е турнирот во Рим кој почнува денеска.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерството за финансии на САД воведе санкции за петмина вработени во разузнавањето и безбедносните служби блиски на, според нив поранешниот претседател на ...
сите 127 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 155 | | | веќе видена

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека бројот на заболени со мали сипаници во светот се зголеми за 50%, и покрај сите напори да се спречи ...
сите 246 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 260 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 129 | | | веќе видена

Како што соопштија од собраниската прес-служба, покани се испратени до претседателите на Европскиот парламент, на Парламентарното собрание на НАТО, на ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓоковиќ против Нишикори во четвртфиналето на Мастерсот во Мадрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: