Во САД во следната деценија без здравствено осигурување ќе останат 22 милиона Американци

3 копии

Околу 22 милиона Американци можно е да останат без здравствено осигурување во следната деценија според закон на Сенатот што треба да го замени Обамакер, се вели во извештај на конгресен Одбор за буџет. Тој нацрт најверојатно нема да го поддржат демократите кои сметаат дека не е фер, јавуваат американски медиуми. Републиканците се обидуваат да обезбедат доволен број гласови за да помине тој нацрт закон во Сенатот. Пред два дена Трамп нагласи дека Обамакер „е мртов“ и додаде дека Американците заслужуваат подобро.
| | веќе видена | слични
2 копии

Шилох е првото биолошко дете на Бред Пит и Анџелина Џоли. Бред Пит, кога Шилох имала само пет години раскажал кај Опра дека неговата мала ќерка сака да облекува облека на машки и да игра машки игри. Тој тогаш откри дека Шилох од своите родители барала да ја викаат Џек или Потер. Облекувањето во машка облека за малата Шилох не било само фаза во растењето, туку начин да покаже дека е момче заробено во телото на девојче, пишуваат американски медиуми. Нејзините родители секогаш ја подржувале па никогаш не ја терале да носи фустани. Кога наполнила 11 години, на 27 мај 2017 година, отишла кај експерт кој и препорачал хормонална терапија и советување, а тоа би требало да и помогне да стане момче.
| | веќе видена | слични

„Бред се одмора во Европа, а тоа време го искористил за сериозно преиспитување на своите животни одлуки. Кусата средба со децата буквално му го променила животот“ вели пријател на глумецот. Холивудскиот глумец, кој се наоѓа во Лондон, ја молел бившата да му дозволи да ги види нивните шест деца. Ангелина Џоли (42) му дозволила на Бред Пит (53) средба со нив. „Тој се препороди, повторно ја пронајде смислата на животот“ велат неговите пријатели. Наводно, Пит повторно љуби, го поврзуват со колешката Сиена Милер (35). Глумецот, наводно, веќе се вратил дома и тоа одлично расположен. Неговите пријатели велат дека се радува на иднината. Иако Ангелина првично на судот барала полно старателство, во последно време се почесто разговарала со Бред и дека двајцата заклучиле дека им е најважно како се чувствуваат децата. Се договориле дека повеќе нема да се навредуваат лично, ниту пак во медиуми бидејќи не сакале децата да им растат со такви негативности.
| | веќе видена | слични

Во Охрид има природни услови и постоечки капацитети кои дозволуваат развој на т.н. медицински или здравствен туризам, но потребно е да се преземат конкретни чекори за подобрување и проширување на услугите кои се нудат за странските туристи, но и за македонските пензионери од дијаспората. Вака може да се сублимираат одговорите на Крсте Блажески, претседател на ХОТАМ и Никола Бакрачески, градоначалник на Охрид, во дебатата на ТВ 24, на прашањето од ОХРИД 24 дали Охрид како град прави активности за развој на медицинскиот туризам. Претседателот на ХОТАМ истакна дека кај туристите кои доаѓаат во Охрид и Струга постои голем интерес за овој вид на туризам. „Стоматолошките услови се многу барани, нормално поради цената и квалитетот што се нуди. Доаѓаат дури и од Норвешка, остануваат по 10-15 дена, престојот не им значи многу и не им е скап, со тоа што заштедувајќи на услугата добиваат бесплатен одмор и многу повеќе од тоа“, рече Блажески. Тој додаде дека имале многу барања, но сервисите што се понудени, можеби и не ...
| | веќе видена | слични

Веќе неколку месеци се зборува дека Сиена Милер и Бред Пит многу се зближиле за време на снимањето на филмот „Изгубениот град З“ во кој глуми убавата русокоса, а кој го продуцирал Бред Пит. Холивудските актери биле на музичкиот фестивал Glastonbury во Англија. „Ги забележав како страстно се бакнуваат во делот за ВИП гости“, раскажал изворот. Тој раскажал дека Бред Пит (53) се израдувал кога ја видел Сиена Милер (35), а во нивно друштво бил и Бредли Купер (42), а подоцна им се придружиле и Џони Деп (54) и Ноел Галагер (50). „Во три часот наутро отидоа во екслузивниот дел од приватната забава. Таму Бред и Сиена цела вечер се бакнуваа и уживаа во меѓусебното друштво“, рекол изворот. Кога завршила забавата, парот отишол заедно во приватна камп куќичка. Сиена Милер е една од ѕвездите во филмот „Изгубениот град З“ кој го продуцирала куќата „План Б“ од Бред Пит.
| | веќе видена | слични
4 копии

Како што пишува британски „Сан“ Бред Пит минатиот викенд бил на фестивалот „Гластонбери“. И од прегратките не ја испуштал британската актерка Сиена Милер за која веќе со месеци се шпекулира дека го „фрлила на колена“. Фестивалот беше првпат по разводот од Анџелина Џоли актерот да се појави во јавностa во женско друштво. – Бред и Сиена не ги симнуваа рацете еден од друг, изгледаа вљубено. Беа внимателни па во еден момент се повлекоа во делот за одбрани посетители – раскажале за британски „Сан“ посетителите на Фестивалот. Во нивното друштво бил и новопечениот татко Бредли Купер, кој им се придружил во ВИП ложата. Убавата Сиена стана првата жена која официјално по разводот на Бред Пит и Анџелина Џоли го освои срцето на најпосакуваниот маж на светот.
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 227 | | | веќе видена

Соопштение од Коалицијата ЗА европска Македонија: Во сабота (22 септември) Коалицијата ЗА европска Македонија ќе одржи повеќе средби со граѓани, трибини и ...
сите 147 | | | веќе видена

По големата победа на Вардар на гостувањето кај Монпелје во првото коло, фановите на социјалните мрежи испратија голем број критики оти МРТВ од оваа сезона ...
сите 145 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот и е подготвуван од соседите. За жал, македонскиот народ е експеримент на Зоран Заев. Достоинството на македонскиот народ е ...
сите 67 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 93 | | | веќе видена

Дамјан Костовски викан „Американо“ и Дејан Стојчески викан „Глауч“ се двајцата двајцата Гостиварци се кои вчера ја попречуваа екипата на Економски Лидер да си ...
сите 32 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во САД во следната деценија без здравствено осигурување ќе останат 22 милиона Американци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: