Бакнала специјалец за време на демонстрации, сега ја тужат за сексуално насилство


Бакнала специјалец за време на демонстрации, сега ја тужат за сексуално насилство Нина Де Шифре, 20-годишна студентка, во ноември учестувала на протести во северна Италија и во еден момент го бакнала шлемот на еден од специјалците што ги обезбедувале демонстрациите. Таа слика го обиколила светот. Девојката сега се соочува со тужба за сексуално насилство и навредување јавен службеник. Италијанскиот полициски синдикат порача дека им е „преку глава од протестансти кои провоцитаат и не одговараат кога ќе ги минат границите на легално однесување“.
| | веќе видена | слични

20-годишната Нина Де Цифре учествувала на протестите против изградбата на железница во северот на Италија, а во текот на протестите таа ја искористила приликата да го бакне и излиже шлемот на еден од полицајците кој се наоѓал во заштитниот кордон. Овој момент успеале да го овековечат многу фотографи, па сликата од истиот стана вистинска сензација на интернет. Меѓутоа, синдикатот на италијанската полиција смета дека ова е чин на сексуална злоупотреба, па решиле да поднесат тужба против младата студентка. „Ја обвинуваме за сексуална злоупотреба и навреда на јавен службеник“, изјавил Франко Мацари, адвокат на синдикатот кој очекува истрага за настанот. „Доколку полицаецот ја бакнеше нејзе, ќе започнеше Трета светска војна. Што ќе се случеше доколку ја плеснеше по задникот? - Таа ќе беше бесна. Но ако таа тоа го направи на маж кој си ја врши должноста, тогаш тоа би требало да се толерира?“, додаде Мацари. Иако поголемиот дел од корисниците на интернет оваа фотографија ја сфатиле како порака за мир, Нина излезе ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Фотографијата на студентката од Италија која за време на протести бакнува полицаец во заштитниот шлем, за Нина де Шифра значеше слава, но и кривична пријава. Девојката е обвинета за сексуална злоупотреба и навреда на полицаец. Таа фотографија стана симбол на мирољубивите протести во Италија. Сепак против Де Шифра е понесена кривична пријава со обвинение за сексуален напад. Иронијата е поголема бидејќи судентката го бакнува Салвадор Пиконе во заштитниот шлем. „Замислете тој да ја бакнеше неа – би почнала Трета светска војна. Или да ја удри по задникот - таа би била згрозена. Бакнежот е позитивна работа. Но, во овој контекст, меѓу нив двајца тоа било само непочитување“, изјави Франко Макари , генерален секретар на Синдикатот на италијанската полиција.
| | веќе видена | слични

Оваа фотографија стана симбол на мирољубивите протести во Италија. Иронијата е поголема бидејќи Нина го бакнува полицаецот во шлемот. -Замислете тој да ја бакнеше неа – би почнала трета светска војна. Или да ја удри по задникот: Таа би била згрозена...Бакнежот е позитивна работа. Но, во овој контекст, меѓу нив двајца тоа било само непочитување, изјави Франко Макари, генерален секретар на Синдикатот на италијанската полиција.
| | веќе видена | слични
2 копии

Италјанката Нина де Шифра со оваа фотографија стана многу популарна но и си заработи кривична пријава: Нина за време на протести во Италија бакнува полицаец во кацига и поради ова ке биде казнетза за сексуално злоставување и навредување полицаец. Италјанката Нина де Шифра со оваа фотографија стана многу популарна но и си заработи кривична пријава: Нина за време на протести во Италија бакнува полицаец во кацига и поради ова ке биде казнетза за сексуално злоставување и навредување полицаец.Оваа фотографија стана симбол на мирољубивите протести во Италија.Иронијата е поголема бидејќи Нина го бакнува полицаецот во шлемот.-Замислете тој да ја бакнеше неа – би почнала трета светска војна. Или да ја удри по задникот: Таа би била згрозена...Бакнежот е позитивна работа. Но, во овој контекст, меѓу нив двајца тоа било само непочитување, изјави Франко Макари, генерален секретар на Синдикатот на италијанската полиција.
| | веќе видена | слични
2 копии

Италијанската студентка, Нина де Шифр (20) е обвинета за сексуален напад, бидејќи минатиот месец била фотографирана како преку кацига бакнува полицаец во опрема за разбивање на демонстрациите. Таа фотографија стана симбол на мирољубивите протести во Италија. Сепак против Де Шифра е понесена кривична пријава поради сексуален напад. Протестите избиле поради изградба на железничка линија, која треба да го скрати патот од седум на четири часа, од Милано до Париз. -Замислете тој да ја бакнеше неа – би почнала трета светска војна. Или да ја удри по задникот: Таа би била згрозена…Бакнежот е позитивна работа. Но, во овој контекст, меѓу нив двајца тоа било само непочитување, изјави Франко Макари, генерален секретар на Синдикатот на италијанската полиција.
| | веќе видена | слични

Додека на северот од Италија минатиот месец имаше протести, демонстрантката Нина Де Шифре бакна полицаец. Фотографијата, како порака на мирот, го заобиколи светот, но полицискиот синдикат сега сака да ја тужи Нина за сексуален напад. Фотографијата на демонстрантката која преку кацига го бакнува италијанскиот полицаец за време на минатомесечните протести во таа земја служеше како своевидна порака на мирот. Полицискиот синдикат, меѓутоа, не е претерано воодушевен и наведува дека смелата демонстрантка ќе ја тужи за сексуален напад.
| | веќе видена | слични

Нина де Шифре учествувала во мирен протест против изградбата на железничка линија на северот на Италија, и во еден миг го бакнала полицаецот Салваторе Пиконе. Тој момент го снимија многу камери, а фотографиите се проширија на Интернет. Но, синдикатот на полицајците смета дека станува збор за сексуално малтретирање и поднесе тужба во судот во Торино, пренесува „Ле Република“. - Ако полицаецот неа ја бакнеше, ќе избиеше Трета светска војна. Или што ќе се случеше ако ја плеснеше по задникот. Тоа ќе беше скандал. А таа, така се однесува кон човек кој е на должност. Бакнеж е позитивна работа, но помеѓу двајца луѓе, а не на начинот на кој таа тоа го стори - изјавил Франко Макари, главен секретар на синдикатот, кој очекува истрага.
| | веќе видена | слични

Нина де Шифре (20) искористи погоден момент да го бакне, а потоа да го лиже штитникот од кацигата на полицаецот Италијанска студентка-демонстрант може да заврши на суд откако почна да се шири фотографија на која таа бакнува полицаец од специјалните единици и почна да се поздравува како симбол на мирен протест. Сега таа би можела да се соочи со обвиненија за сексуален напад. Инцидентот се случи во ноември за време на демонстрациите против изградбата на железничката линија во северниот дел на Италија. Нина де Шифре, 20-годишна демонстрантка, искористи погоден момент прво да го бакне, а потоа да го лиже штитникот од кацигата на полицаецот. Моментот бил снимен со фотоапарат и фотографијата потоа се рашири на интернет. Таа беше поздравена како пример за испраќање порака за љубов и мир и ненасилен протест. Но, ситуацијата тргна на лошо за Де Шифре откако синдикатот на италијанската полиција - КОИСП пресуди дека чинот, всушност, бил сексуален напад и поднесе жалба до судот во Торино, објави неделава италијанскиот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 352 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 201 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 64 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бакнала специјалец за време на демонстрации, сега ја тужат за сексуално насилство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: