БиХ важна алка во синџирот на шверц со наркотици

Полицијата вели дека е посветена на спречувањето на приливот на дрога во Европа од Турција и Јужна Америка. [AФП] Во меѓународните полициски кругови, Босна и Херцеговина (БиХ) се смета за една од најважните алки во синџирот на шверц со наркотици, кој води од Авганистан и Турција до Европската унија. Полицијата и агенциите за контрола на границата се во постојана состојба на свесност дека шверцерите се многу активни и дека наркотиците се честопати на патиштата. Хероинот, кокаинот и другите дроги се транспортираат во мали или честопати поголеми пакети од нивното место на производство до ЕУ. „Можеме да кажеме дека многу државјани на БиХ се вклучени во кривични дела поврзани со злоупотреба на дрога на територијата на БиХ и во земјите на ЕУ“, рече за SETimes Кристина Јозиќ, портпарол на Агенцијата за истраги и заштита на БиХ. „Со споредба на овие информации може да се каже дека оваа вмешаност е поголем проблем отколку присуството на наркотици во земјата.“ Во 2012 година БиХ заплени хероин, кокаин, амфетамини и ...
| | веќе видена | слични

Повик за нови протести, овојпат по повод доаѓањето на мисијата ММФ во Сараево на 4 септември, наидува на различни реакции во БиХ. Има ли во оваа земја незадоволна критична маса која може да се избори за промени? „Бидете подготвени и следете го Фејсбук“, им порачува на своите виртуелни пријатели, но и на другите граѓани, сараевскиот глумец и активист Феџа Штукан, еден од иницијаторите на јунските демонстрации за единствен матичен број на граѓаните (ЕМБГ). „На 4 септември во Босна и Херцеговина доаѓаат претставници на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), кој во јавноста ќе претстави лажна проценка на позитивните економски промени, кои наводно ги направиле властите на БиХ, за да ни се одобри кредит од кој секое евро ќе заврши во џебот на политичарите. Ќе ги пуштиме да дојдат и потоа ќе блокираме се’ - аеродроми, премини, патишта - се’“, најави Штукан. Вниманието на светската јавност повторно да се насочи кон БиХ Штукан за Дојче Веле, вели дека по јунските протести важно е повторно да се сврти вниманието на ...
| | веќе видена | слични

Пред точно 18 години, на 30 август 1995 година силите на Северноатлантската алијанса, предводени од САД, почнаа воена интервенција во Босна и Херцеговина , што доведе до постигнувањето на Дејтонскиот мировен договор, кој беше парафиран неполни три месеци подоцна, на 21 ноември 1995 година во Дејтон, во Охајо. Интервенцијата на „демократскиот свет“ е дочекана со помешани чувства, бидејќи поводот за неа беше артилерискиот напад на војската на Република Српска врз Сараево два дена претходно, на 28 август 1995 година, во кој се убиени 43, а тешко ранети 84 цивили. Операцијата на силите на НАТО „Намерна сила“ во БиХ почна во два часот изутрината на 30 август 1995 година и заврши на 21 септември истата година. Во операцијата учествуваа 400 авиони и 5.000 лица од 15 земји. Во текот на операцијата беа истрелани над 1.000 проектили. Во операцијата на НАТО во БиХ учествуваа САД, кои изведоа најголем број летови (66 отсто), Турција, Германија, Франција, Велика Британија, Холандија, Италија и Шпанија. За време на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 50 | | | веќе видена

Според одлуката која ја донесе Министерот за финансии, Драган Тевдовски, тој го поддржува решението за пензионерите кои немаат дополнителни приходи да се ...
сите 55 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 123 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

БиХ важна алка во синџирот на шверц со наркотици

Од:
До кого (е-маил):
Порака: