Миловановиќ: На бегалците ќе им биде дозволено да го продолжат патот кон Западна Европа


Хрватскиот премиер Зоран Миловановиќ порача дека на бегалците кои ќе влезат во Хрватска ќе им биде дозовлено да поминат и да го продолжат својот пат кон Западна Европа. Во браќањето пред хрватскиот Сабор, Миловановиќ потврди дека во текот на ноќта од Србија на територијата на Хрватска влегле околу 150 бегалци. „Хрватска во целост е подготвена да ги прифати или упати овие луѓе каде тие сакаат да заминат, а очигледно е дека тоа е Германија или некоја скандинавска земја“, рече Милановиќ. Тој најави дека поради бегалскиот бран во земјата ќе биде свикана и седница на Советот за национална безбедност, а притоа и порача на претседателката Колинда Грабар Китаровиќ дека за овој проблем и онака е одговорна исклучиво хрватската Влада. Премиерот ја потсети Грабар Китаровиќ дека таа не е членка на ова тело, односно дека сите членови веќе имаат дневна координација и се запознати со сите проблеми.
| | веќе видена | слични
2 копии

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ изјави по седницата на Штабот за заштита и спасување на Вуковарско-сремската жупанија во Винковци, дека состојбата на терен е полоша од тоа што се мислело и истакна дека ќе биде неопходно ангажирање на хрватската армија. - Го повикувам премиерот да дојде на територија на Товарник, да се увери каква е состојбата, да се преземат дополнителни мерки за стабилизирање на ситуацијата, бидејќи не можеме да прифатиме поголем број мигранти на ова подрачје се додека не се реши прашањето за нивен транзит на друго место, изјави синоќа хрватската претседателка, пренесува Индекс.хр. Китаровиќ истакна дека во следните два дена се очекува да пристигнат уште 40.000 бегалци. Според претседателката неопходен е ангажман на хрватската армија, и не само на активирање на војската долж границата, туку на целото подрачје.
| | веќе видена | слични

Според претседателката неопходен е ангажман на хрватската армија, и не само на активирање на војската долж границата, туку на целото подрачје. Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ изјави по седницата на Штабот за заштита и спасување на Вуковарско-сремската жупанија во Винковци, дека состојбата на терен е полоша од тоа што се мислело и истакна дека ќе биде неопходно ангажирање на хрватската армија. - Го повикувам премиерот да дојде на територија на Товарник, да се увери каква е состојбата, да се преземат дополнителни мерки за стабилизирање на ситуацијата, бидејќи не можеме да прифатиме поголем број мигранти на ова подрачје се додека не се реши прашањето за нивен транзит на друго место, изјави синоќа хрватската претседателка, пренесува Индекс.хр. Китаровиќ истакна дека во следните два дена се очекува да пристигнат уште 40.000 бегалци. Според претседателката неопходен е ангажман на хрватската армија, и не само на активирање на војската долж границата, туку на целото подрачје.
| | веќе видена | слични

Хрватските власти вчера предупредија дека Хрватска има ограничен капацитет да прима мигранти, откако над 6.000 бегалци пристигнаа во земјата за само еден ден, а полицијата се обидува да го контролира хаосот на пограничните места ЗАГРЕБ ОЧЕКУВА НАД 20.000 БЕГАЛЦИ ВО НАРЕДНИТЕ ДВЕ НЕДЕЛИ Специјалните единици на полицијата во пограничниот град Товарник се обидуваат да ги контролираат групите бегалци што пристигнуваат од Србија, откако Унгарија ја затвори унгарско-српската граница. Стотици бегалци претходно се судрија со унгарската полиција на границата со Србија, при што беа повредени повеќе лица. Светските агенции пренесуваат дека во Товарни се формирале големи колони, додека бегалците чекаат автобуси и возови за да стигнат до другите прифатни центри во Хрватска. Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ, во врска со бранот од над 6.000 бегалци што се во земјата, изјави дека првиот ден во Хрватска неконтролирано влегле преголем број бегалци и нагласи дека за неа на прво место се безбедноста на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателката мора да сфати дека бегалците кои доаѓаат и минуваат низ Хрватска не се окупаторска војска туку луѓе, а меѓу нив има и многу деца и други ранливи групи кои бегаат од војните, соопштија од Центарот за мировни студии Бегалците во Хрватска дојдоа затоа што бегаат од војните, а Колинда Грабар-Китаровиќ на нив испрати војска, згрозени се од Центарот за мировни студии во Загреб, кој порачува дека се шкирани од "незнаењето и безчувствителноста на хрватската претседателка", пренесува Индекс.хр. -Во време кога Република Хрватска се соочува со големи јуманитарни предизвици, претседателката сосема непримерно ги оптоварува вооружените сили со можни задачи за надзор на државната граница. Претседателката мора да сфати дека бегалците кои доаѓаат и минуваат низ Хрватска не се окупаторска војска туку луѓе, а меѓу нив има и многу деца и други ранливи групи кои бегаат од војните, соопштија од Центарот за мировни студии. Со нејзините непромислени и неодговорни ставови Колинда, смета ЦМС, само внесува немир кај ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По неофицијалните информации од Хрватска дека претседателката Колинда Грабар- Китаровиќ побарала подигнување на степенот на подготвеност на хрватската армија за да се спречи илегалното влегување на мигрантите во земјата, се објавуваат низа реакции. Центарот за мировни студии реагира дека додека земјата се соочува со големи хуиманитарни предизвици, претседателката непотребно ги оптеретува оружените сили со задача за набљудување на државната граница. според нив, мигрантите не се „окупаторска сила“, туку ранлива група луѓе кои бегаат пред војните. Притоа побараа од неа „да не создава паника и да се однесува достоинствено“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Брисел ќе им додели финансиска помош на Македонија и Србија за справување со бегалската криза, додека илјадници бегалци и натаму минуваат низ балканските земји обидувајќи се да ги избегнат граничните контроли и бариерите што ги поставуваат некои членки на Унијата. Македонија ќе добие 24 милиони евра преку ИПА фондовите. Но еврокомесарот Јоханес Хан предупреди дека Европската Унија не е банкомат, а земјите членки треба да даваат повеќе пари, а не само да бараат. -Ние немаме интерес од дополнителна нестабилност. Сега посредувавме во постигнување на политичкиот договор во Скопје гледаме дека се имплементира, а Србија напредува на патот кон ЕУ и не смееме да ги ограничиме. Напротив тие мора да добијат фер дел. Земјите од Западен Балкан не смее да станат паркинг или ничија земја за бегалците, рече Јоханес Хан, еврокомесар за проширување и соседска политика. Србија ќе добие 45 милиони евра, а милијарда евра европските земји треба да и дадат на Турција. Хан не е загрижен дека европските земји ќе ги вратат бегалците ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ, во врска со бранот од околу 5.500 бегалци кои во последните 24 часа влегоа во земјата, утринава изјави дека првиот ден во земјата неконтролирано влегле преголем број бегалци, и нагласи дека за неа на прво место е безбедноста на хрватските граѓани и стабилноста на хрватската држава. Таа во изјавата дадена во Пула соопшти дека не е задоволна од тоа како мина претходната ноќ во Хрватска. - Да, секако, Хрватска покажа хумано лице, но истакнувам дека на прво место ми е безбедноста на хрватските граѓани и стабилноста на државата. Мислам дека првиот ден неконтролирано влегоа преголем број бегалци, нагласи претседателката Грабар Китаровиќ. Таа додаде дека нема потреба луѓето да пристигнуваат во така голем број во еден ден бидејќи Хрватска „едноставно не може да ги задоволи потребите и грижата за тие луѓе“. Посебно нагласи дека мигрантите и бегалците не можат неконтролирано да влегуваат на територијата на Република Хрватска надвор од граничните премини. Според неа, ...
| | веќе видена | слични

Илјадници бегалци од вчера пристигнуваат во Хрватска со автобуси, откако унгарските власти ги затворија границите со Србија. Бегалците се заглавени на подрачјето на Товарник, Илок и Батина. Според податоците на Министерството за внатрешни работи на Хрватска, пред 11 часот денеска во земјата влегле вкупно 6.200 бегалци. Според министерот за здравство Синиша Варга , во наредните две недели се очекуваат повеќе од 20.000 бегалци. Хрватските медиуми јавуваат дека бројот на бегалците кои пристигнуваат на железничката станица во Товарник е се поголем, а залихите со храна и вода се трошат. Меѓутоа, постои дополнителна опасност за бегалците – доколку се движат вон патиштата и обележаните патеки, можат да стапнат на мина, затоа што во Хрватска се уште постојат големи површини кои не се исчистени од мини кои датираат од војната во 90-те. Поради тоа, властите денеска испратија експерти за деминирање на границата со Србија. Претседателката Колинда Грабар-Китаровиќ изјави дека е незадоволна од тоа како поминал првиот ...
| | веќе видена | слични

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ изјави дека првиот ден во земјата неконтролирано влегле преголем број бегалци, и нагласи дека за неа на прво место е безбедноста на хрватските граѓани и стабилноста на хрватската државаХрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ, во врска со бранот од околу 5.500 бегалци кои во последните 24 часа влегоа во земјата, утринава изјави дека првиот ден во земјата неконтролирано влегле преголем број бегалци, и нагласи дека за неа на прво место е безбедноста на хрватските граѓани и стабилноста на хрватската држава.Таа во изјавата дадена во Пула соопшти дека не е задоволна од тоа како мина претходната ноќ во Хрватска.- Да, секако, Хрватска покажа хумано лице, но истакнувам дека на прво место ми е безбедноста на хрватските граѓани и стабилноста на државата. Мислам дека првиот ден неконтролирано влегоа преголем број бегалци, нагласи претседателката Грабар Китаровиќ.Таа додаде дека нема потреба луѓето да пристигнуваат во така голем број во еден ден бидејќи Хрватска ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Исклучениот пратеник од редовите на „То Потами“ Спирос Данелис, во изјава за агенцијата АНА-МПА, потврди дека ќе гласа за Договорот од Преспа. Според него, ...
сите 133 | | | веќе видена

Нема одложување на почетокот на второто полугодие од учебната 2018/2019 година. Ова е еден од заклучоците кои денеска ги донесе Комисијата за заразни болести ...
сите 230 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Миловановиќ: На бегалците ќе им биде дозволено да го продолжат патот кон Западна Европа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: