Кирил и Методи сепак ќе се најдат на металните монети

Нашата централна банка во минатите години не ги стави овие светци на нашите пари, но нашите словенски браќа Словаците, успеаја да се изборат да ги стават на металните апоени од два евра, кој што ќе бидат пуштени од нивната централна банка. Паричињата покрај овие светци ќе содржат и христијански симболи, поточно ќе бидат ставени ореолите а во нивните раце ќе биде ставен крст. „Металните апоени со Кирил и Методи ќе бидат пуштени во промет со дизајнот кој што беше првично предложен. Ова е и дефинитивно одобрено од страна на Европската комисија.“ изјави словачкиот министер на финансии Петер Кажимир. Симболите на христијанството, како што се светите ореоли и крстот, му пречеа на поединечните членки на Европската унија, кој што побараа да металните апоени од 2 евра кој што се предложени по повод на 1150 годишнина на доаѓањето на браќата Ќирило и Методије во Велика Моравска, кој ја донесоа писменоста и христијанството, бидат верски неутрални. Словачка првин пристана на верските неутрални монети, но тоа во самата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претставничкиот дом на САД денеска гласаше со цел да го спречи претседателот Доналд Трамп да почне војна со Иран, освен во случај на самоодбрана. Според ...
сите 213 | | | веќе видена

Сметавме дека е важна политичка порака УНЕСКО да не го стави Охридскиот регион на листата на светско културно наследство во опасност, но и ветер во грб за ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кирил и Методи сепак ќе се најдат на металните монети

Од:
До кого (е-маил):
Порака: