Кирил и Методи сепак ќе се најдат на металните монети

Нашата централна банка во минатите години не ги стави овие светци на нашите пари, но нашите словенски браќа Словаците, успеаја да се изборат да ги стават на металните апоени од два евра, кој што ќе бидат пуштени од нивната централна банка. Паричињата покрај овие светци ќе содржат и христијански симболи, поточно ќе бидат ставени ореолите а во нивните раце ќе биде ставен крст. „Металните апоени со Кирил и Методи ќе бидат пуштени во промет со дизајнот кој што беше првично предложен. Ова е и дефинитивно одобрено од страна на Европската комисија.“ изјави словачкиот министер на финансии Петер Кажимир. Симболите на христијанството, како што се светите ореоли и крстот, му пречеа на поединечните членки на Европската унија, кој што побараа да металните апоени од 2 евра кој што се предложени по повод на 1150 годишнина на доаѓањето на браќата Ќирило и Методије во Велика Моравска, кој ја донесоа писменоста и христијанството, бидат верски неутрални. Словачка првин пристана на верските неутрални монети, но тоа во самата ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 304 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 128 | | | веќе видена

Неизвесно е дали поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков ќе биде спроведен во судот на денешното рочиште “Таргет-Тврдина”, случај во кој е тој еден од обвинетите, ...
сите 130 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 27 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кирил и Методи сепак ќе се најдат на металните монети

Од:
До кого (е-маил):
Порака: