Првиот Македонец во Манчестер Јунајтед

2 копии

Младинската школа на Манчестер Јунајтед секоја година организира курсеви за усовршување на англискиот јазик и усовршување на фудбалското знаење. Овие курсеви траат по две недели и нив ги посетуваат деца, тинејџери, од голем број земји ширум светот.
| | веќе видена | слични

Секоја година младинската школа на Манчестер Јунајтед организира курсеви за англиски јазик и усовршување на фудбалско знаење. Оваа година во ваква школа учествуваше и Македонецот Никола Ефтимов, кој со својата скромност и добри познавања на фудбалската игра, веднаш бил ставен во напредните групи. Ефтимов дури два пати бил прогласен за најдобар играч а веднаш го добил и прекарот Роналдо.
| | веќе видена | слични

Младиот Кирил Ефремов наскоро би можел да го оствари својот сон – да заигра во клубот на Манчестер Јунајтед. Англискиот гигант секоја година организира кампови за млади фудбалери од целиот свет, покрај тоа што има одлични тренинзи одржуваат и часови за подобро сфаќање на англискиот јазик. Тој уште во првата недела бил преместен во најнапредната група, а за време на тренинзите неколкупати бил избран за најдобар поединец. Од своите врсници го добил и прекарот Роналдо.Одлично е чуството кога се знае дека во една од најдобрите школи во светот за фудбалот има и Македонец, па зошто да не за некоја година да заигра и на “Театарот на соништата“. Тимот на “Спортска Треска“ му посакува многу успех на 16. годишниот Кирил Ефтимов!
| | веќе видена | слични

Тинејџерот Кирил Ефтимов е првиот Македонец што беше дел од школата на славниот Манчестер јунајтед, летниот камп за усовршување на англискиот јазик, но и за фудбалски тренинзи по системот на „црвените ѓаволи“. Ефтимов, 16-годишниот Македонец уште во првата недела на кампот минал во најнапредната група, покажувајќи го својот голем потенцијал, но истовремено и промовирајќи ја Македонија на највисоко ниво со примерното однесување и големиот интерес кон секој дел од програмата За време на тренинзите, Ефтимов двапати бил прогласен за најдобар играч, ја заработил и капитенската лента во дуелот против другата група на фудбалери, и на крај го добил и прекарот Роналдо. Школата на Манчестер јунајтед (Manchester unites soccer schools) е интернационална школа за тренирање фудбал и усовршување на англискиот јазик и курсот трае две недели, а него го посетуваат тинејџери од речиси сите земји во светот. Курсот е креиран со цел да се усоврши англискиот јазик, но и да се подобрат фудбалските способности на секој поединец. ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 272 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Првиот Македонец во Манчестер Јунајтед

Од:
До кого (е-маил):
Порака: