Вардарки го освои ракоментниот куп на Македонија


Ракометарките на ЖРК Вардар го освојија Купот на Македонија за 2017 година, што е петти таков трофеј во витрините на овој клуб. Во финалето Вардар ја совлада екипата на ЖРК Металург со убедливи 45:19 (21:10). По натпреварот се доделени индивидуалните и екипни награди. За најдобар играч на Ф4 турнирот е прогласена Александра Лакрабер од ЖРК Вардар. За најдобар стрелец на турнирот е прогласена Сара Ристовска од ЖРК Вардар. За најдобар голман е избрана нашата Матеја Серафимова. Пехарот за освоениот Куп и припадна на екипата на ЖРК Вардар, а го подигна Јованка Радичевиќ. Ракометарките на ЖРК Металург се носители на сребрените медали.
| | веќе видена | слични

Македонскиот ракометен капитен, Кире Лазаров, вчера го одигра последниот натпревар за Барселона во домашното првенство, а на завршниот турнир од Лигата на шампионите кој и оваа година ќе се одржи во Келн ќе проба со титула од оваа натпреварување да си замине од големиот ракометен гигант. Во пресрет на овој „фајнал-фор“ Европската ракометна федерација (ЕХФ) на својата интернет страница објави интервју со нашиот ракометар во кое Лазаров зборува за своите успеси со Барселона, а беше приморан да одговори на неколку провокативни прашања. „Со овој тим го освоив пехарот во 2015 година, а наредниот викенд ќе го играм петтиот завршен турнир. Да се биде дел од тој настан навистина е посебен момент за секој ракометар. Она што е чудно во последните неколку години е тоа што фаворитот никогаш не го освојуваше трофејот. Можеби една од причините е тоа што треба да одиграш два перфекти натпревари за само 24 часа. Во Келн ќе дадам сè од себе за овој тим, бидејќи навивачите го очекуваат тоа од мене“, вели Лазаров. Во ...
| | веќе видена | слични

Капитенот на репрезентацијата, Кире Лазаров е неисцрпна тема. Новинарите од Европската ракометна федерација се обидоа да го испровоцираат, поточно да извлечат некој „лош“ збор за Вардар, но нашиот ракометар е премногу искусен за да наседне на трик-прашања. Прашањето на ЕХФ гласеше: Во полуфиналето во Келн ќе се соочите со Вардар, најдобриот тим од Македонија. Барселона има ист број на македонски играчи колку и Вардар во составот. Ти и Борко Ристовски од Барса, додека на другата страна се Столе Стоилов и Петар Ангелов? „Вардар одигра одлична сезона. Бројот на македонски играчи во Вардар е повеќе политичко отколку спортско прашање. Јас не сакам да се мешам, ниту пак ќе коментирам. Она што е најважно е дека во финалето секако ќе има Македонци“, е одговорот на Лазаров на провокативното прашање на ЕХФ. Капитенот е свесен дека македонските фанови во Келн ќе навиваат за Вардар, но се надева доколку Барселона се пласира во финалето, тој и неговиот тим ќе ја имаат нивната поддршка. „Нормално е дека го поддржат ...
| | веќе видена | слични

„Како и да е, во финалето во Келн ќе има двајца Македонци“ , вели Кире Лазаров во интервјуто за сајтот на ЕХФ, во пресрет на Ф4 турнирот од Лигата на шампионите во Келн. Ждрепката сакаше во полуфиналето на завршниот турнир, на 3 јуни, да се сретнат Барселона и Вардар, шпанскиот шампион со Кире Лазаров и Борко Ристовски во составот и македонскиот исто така со двајца Македонци – Стојанче Стоилов и Петар Ангелов , но и со неколку Шпанци и со Раул Гонзалес на клупата. „Пред се, Вардар игра исклучително успешна сезона, за која јас имам голем респект. Бројот на Македонци во составот е повеќе политичко отколку спртско прашање – и јас не сакам да се мешам во тоа ниту пак да коментирам. Најважно е што без разлика на исходот од ова полуфинале, дефинитивно, двајца Македонци ќе играат во финалето“ – истакнува Кире Лазаров. Македонскиот капитен во дресот на Барселона истакнува дека тоа е многу важно за Македонија каде ракометето е спорт број еден. И, секако за публиката и за навивачите кои годинава има за кого да ...
| | веќе видена | слични

Хрватското искусно десно крило одлучи да го објави својот прв блог на официјалната страница на ЕХФ во пресрет на новиот Фајнл-фор во Келн во Лигата на шампионите. Иван Чупиќ кој лани дојде до европската титула со полскиот клуб Киелце, овојпат има уште една можност со македонскиот шампион да се искачи повторно на врвот. Полуфиналниот натпревар Вардар-Барселона ќе се одигра на 3. јуни 2017 год. со почеток од 18:00 часот во „ЛАНКСЕС“ Арената, а претходно од 15:15 силите ќе ги одмерат ПСЖ и Веспрем. „ Не беше лесна одлуката да дојдам во Вардар и бидам дел од неговиот „проект“. Македонија сонуваше за учество на Ф4 турнирот во последните четири години. Свежи се сеќавањата од лани и „чудото“ кое што се случи во Келн. Кога имате големи мечеви, морате да го имате во предвид секој детал. Знаеме дека оваа година не сме помеѓу фаворитите, но можеме да се надеваме и веруваме во добри перформанси на двете спектакуларни пресметки. Клубот ќе доживее ново искуство, нешто целосно различно. Мораме да бидеме свесни за тоа, ќе ...
| | веќе видена | слични

Иван Чупиќ посакува она што го доживеа лани со Кјелце на Ф4 турнирот во Келн, годинава да му се повтори со Вардар. Лани полскиот тим по сензационалното финале против Веспрем, стана европски шампион. А, хрватското крило по освојувањето на титулата во ЛШ, реши да го напушти Кјелце и да се пресели во Вардар. И се најде во необична ситуација една година подоцна, да биде единствен „бранител на титулата“ во Келн, но во дресот на Вардар, откако Кјелце беше елиминиран и не стигна до завршницата на ЛШ. „Кога решив да му се приклучам на Вардар минатото лето, имаше многу прашања. Дојдов овде од клуб кој штотуку ја освои титулата во Лигата на шампионите и постигна забележителни резултати во изминатите неколку години. Повеќето играчи не би го направиле тој чекор бидејќи Кјелце беше на повисоко ниво од Вардар, но јас решив дека е време да заминам од полскиот тим и да се приклучам во проектот на Вардар. Клубот имаше план и визија да стигне до финалето во Лигата на шампионите, а јас некако чувствував дека ова е година на ...
| | веќе видена | слични

28. мај 1961 година е еден од звездените моменти на македонскиот фудбал и особено на Вардар, нашиот најтрофеен и најпознат спортски бренд, а победата во финалето на тогашниот куп на Југославија против Вартекс со 2:1, во Скопје го донесе и „Маршалот". Трофеј првенче за македонски клуб, во натпреварување што навистина беше масовно и до пехарот тешко се стигнуваше. Но, аутсајдерите од Скопје се претворија во вистински јунаци и со пет победи стасаа до првиот пехарј во клупската историја. Генерацијата предводена од легендарниот Илеш Шпиц, како кормилар на Вардар, заедно со Антал Лика, ги мина сите искушенија и симболично, во 14-та година од формирањето на клубот ја покори конкуренцијата, во 14-от по ред куп на Југославија. Авантурата почна во Бијело Поље со победа против Јединство со 2:1, продолжи со елиминација на големиот фаворит Партизан (3:2), а во четвртфиналето падна и Раднички Белград. Вардар беше ефикасен, незадржлив и во нов меч со 5 гола го декласира и Раднички со 4:1. Полуфиналето беше на дофат, но ...
| | веќе видена | слични

Вардар е на чекор до освојување на 11. титула во првенството откако во 9. коло, претпоследно во плеј офот во Супер лигата во Скопје го победи Охрид со 38-23 (20-13). На избраниците на тренерот Раул Гонзалез им останува уште гостувањето кај Борец каде со триумф ќе ја потврдат титулата и воедно го добијат шампионските медали. Гостите на почеток од средбата поведоа дури со 3-1, а држеа чекор со „црвено-црните“ сѐ до резултат 10-9. Потоа Вардар презеде сѐ во вои раце и зголеми на 15-9, како најава за новиот планиран триумф. Таа разлика ја одржаа до крај на полувремето каде имаа и „плус седум” за водство 20-13. На средбата се знаеше кој е фаворит, па и немаше многу искри на теренот. Вкупно три исклучувања, од што две кај Вардар. Гонзалез немаше потреба ниту да бара тајм аут, а гостите ги искористија сите три. Десетина минути на домаќините им требаа од вториот дел за да дојдат со „плус 10″ и водство 28-18. До крајот Вардарци само рутински ја одработуваа задачата и дојдоа до нови бодови сезонава. Вардар – Охрид ...
| | веќе видена | слични

Ракометниот клуб Вардар се наоѓа на чекор од титулата во македонската Супер лига по убедливиот триумф над Охрид 38-23 (20-13) во деветтата рунда од шампионатот. „Гладијаторите“ иако претрпеа пораз со двоцифрена разлика на семафорот добро го отворија мечот поведувајќи со 3-1, а „црвено црните“ во последната третина од првиот дел го скршија отпорот и на пауза заминаа со плус седум (20-13). Во второто полувреме „црвено црните“ уфрлија брзина погоре, охриѓани немаа одговор и го претрпеа највисокиот пораз сезонава изразен со 15 голови негатива (38-23). Последен ривал на охридските ракометари ќе биде битолски Пелистер со кој ќе се судрат во спортската арена „Билјанини Извори“. РК Вардар: Штербик, Стоилов 2, Недановски 2, Милиќ, Рожерио 3, Карачиќ 3, Душебаев 7, Абутовиќ, Кањељас 1, Циндриќ 4, Дибиров 5, Шишкарев 6, Борозан 5. РК Охрид: Стојаноски, Босеоски, Андоноски, Младеновски, Костов, Новаковиќ, Спасовски 1, Трајкоски, Јанев 3, Кобетиќ 5, Кежиќ 4, Адамовиќ 5, Димитриевски 2, Трифуноски 3, Белевски.
| | веќе видена | слични

Вардар продолжува со „газењето" во плеј-офот од ракометната Супер лига. „Црвено-црните" на домашен терен убедливо го совладаа Охрид со 38:23, во рамките на деветтото коло од завршницата во шампионатот. Како што и се очекуваше, првакот доминираше во текот на целиот меч, а првото полувреме го доби со 20:13. Со оваа победа, Вардар на едно коло пред крај има 24 бодови и е на првото место во плеј-офот. Потребна е само уште една победа за да се одбрани титулата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Дури и ако Ставрос Теодоракис, основач и лидер на партијата То Потами(Река), се воздржи од гласање за Преспанскиот договор, како што објави синоќа, грчката ...
сите 471 | | | веќе видена

На синоќешното гласање доверба во грчкиот Парламент, Алексис Ципрас со 151 гласа „за“, доби поддршка за неговата влада. Од пратениците, 148 гласаа „против“, а ...
сите 723 | | | веќе видена

По одлуката на британскиот Парламент за отфрлање на Договорот за Брегзит, ЕУ би можела да се согласи на одлагање на истапувањето на Велика Британија од ...
сите 361 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 106 | | | веќе видена

Портпаролот на Бачев, Христијан Мицкоски бадијала се дообјаснува, нека се спрема за пораз на какви било избори Мицкоски повторно си ги дообјаснува своите ...
сите 248 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вардарки го освои ракоментниот куп на Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: