Клучниот играч Абутовиќ уште три години во Вардар

Илија Абутовиќ, кој важи за главен одбранбен играч на "црвено-црните" ја продолжи верноста кон шампионот "Вардар" до 2020 година. Тој го прифати нов договор така што ќе биде клучниот дефанзивец на Вардар уште најмалку три сезони. Абутовиќ е играч кој дојде во Вардар во 2011 година и беше дел од сите успеси во последните шест години. Тука се и трите титули кои што клубот ги има во Сеха-лигата, трите пласмани во четврт-финалето од Лигата на шампионите и историскиот пласман во полуфиналето од Лигата на шампионите. За она што тој го направи за тимот признание доби од ЕХФ бидејќи е вклучен во битката за најдобар дефанзивец во сезоната, а истото го потврди и капитенот Стојанче Стоилов после обезбедувањето на местото на фајнл-фор турнирот во Келн.
| | веќе видена | слични
3 копии

Барселона стигна и до нова 29. победа во АСОБАЛ лига, а Каталонците денеска триумфираа на гостувањето кај Анаитасуна со резултат 28:22. Големата Барселона е на чекор до заокружување на перфектна сезона во која очигледно ќе има 30 победи на исто толку натпревари, а веќе обезбеди и пласман на Ф4 турнирот во Лигата на шампионите. Нашиот Кире Лазаров беше најефикасен во својот тим, постигнувајќи 7 гола, додека Борко Ристовски не доби шанса покрај расположениот Перез де Варгас кој имал дури 23 одбрани на оваа средба. Само напред шампионе.
| | веќе видена | слични

Кире Лазаров беше прв стрелец на Барселона во новата победата на каталонците на гостувањето против Анаитасуна со 22-28. Македонскиот бек постигна седум гола во 29.победа на Барселона во АСОБАЛ лигата во која Барса веќе ја прослави новата шампионска титула, но останува рутински да го одиграат и последниот натпревар од шампионатот на домашен терен. Борко Ристовски на овој натпревар не беше во игра, но уште една одлична партија имаше шпанскиот репрезентативец Гонзало Перез де Варгас со 23 одбрани на голот на Барселона. За потсетување, Барселона ќе биде противник на Вардар во полуфиналето на Ф4 турнирот од Лигата на шампионите во Келн.
| | веќе видена | слични

29 натпревари, и исто толку победи се зад ракометарите на Барселона во оваа сезона во Асобал лигата. Одамна потврдената шампионска титула Кирил Лазаров и каталонците ја печатираа со уште еден триумф. Во претпоследното коло од шпанското првенство Барселона славеше на гостувањето кај Анаитасуна. И тоа со убедливи (28:22), откако и во првото полувреме гостите водеа со (13:10). Кирил Лазаров беше најефикасниот поединец во победничката екипа. Реализираше нашиот репрезентативен капитен седум гола, или една четвртина од вкупната бројка на Барса на овој претпоследен меч од шампионатот. Во оној последниот за оваа сезона, или 30. коло, Лазаров и Ристовски на домашен терен во „Блауграна“, на 27. мај ја пречекуваат екипата на Хуеска. Инако, педантните статистичари во лигата, пресметаа дека ова беше и 120. натпревар без пораз во АСОБАЛ лигата уште од сезоната 20112/2013 за Барселона...
| | веќе видена | слични

Денеска шпанскиот ракометен шампион ја имаше 29. победа по ред сезонава во АСОБАЛ лигата на гости кај Анаитасуна (22:28). Без сомнение каталонскиот гигант ќе одат на триумф и во последното 30. коло дома против Хуеска и без загубен бод го потврдат уште еднаш првото место на табелата. Македонскиот интернационалец Кирил Лазаров беше прв стрелец со седум голови (7/9), пет реализираше од седмерец. Борко Ристовски остана на клупата, а неговиот тимски колега Перез де Варгас имаше фантастична партија од 23 одбрани (еден пенал). Да потсетиме, веднаш после мечот со Хуеска на 27. мај кој ќе претставува „генералка“, каталонците ќе се подготвуваат за Ф4 турнирот во Лигата на шампионите во Келн, а на 3. јуни 2017 год. во полуфиналето ќе ги одмерат силите против нашиот првак Вардар.
| | веќе видена | слични

Десното крило на Вардар, Данил Шишкарев го продолжи договорот со македонскиот ракометен шампион Вардар. Шишкарев во Скопје ќе остане и во следните две сезони со што управата на нашиот најдобар ракометен состав продолжува со задржување на играчите кои се носители на играта во тимот на Раул Гонзалез. Рускиот репрезентативец во Вардар пристигна во 2014 година.
| | веќе видена | слични

Барселона сосема очекувано стигна до нова титула во АСОБАЛ лигата… Сето тоа, вообичаено, каталонскиот тим го прослави со „коктел забава“ во Барселона за сите свои членови, блиски пријатели и деловни партнери. Секако меѓу нив и македонските репрезентативци Кирил Лазаров и Борко Ристовски, кои имаа и тоа како значајна улога во новата шампионска круна на Барса. Кире Лазаров оваа сезона стигна и до бројката од 950 погодоци во АСОБАЛ лигата постигнати во изминатите седум години во кои настапуваше прво за Сиудад реал и за Атлетико Мадрид, а во изминатите четири години во дресот на Барселона.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот ракометен колектив Вардар и покрај тоа што се уште е во тек актуелнава сезона активно работи на склопување на составот за наредната, па во изминатиов период се продолжува соработака со дел од првотимците. Соработката веќе ја продолжија Вуко Борозан, Игор Карачиќ, Илија Абутовиќ, а пак денеска Вардар информираше оти е обновен договорот и со Данил Шишкарев. Рускиот интернационалец и управата на македонскиот повеќекратен ракометен првак се договорија тој да остане во Скопје и во натпреварувачката 2017/2018. Десното крило е дел од Вардар од 2014 година и беше дел од тимот кој освои две шампионски титули во Македонија и двапати беше победник на СЕХА Гапром лигата.
| | веќе видена | слични

Како што најави „Спортмедиа", Данил Шишкарев и Вардар ја продолжија соработката. Рускиот интернационалец и следната година ќе го носи дресот на македонскиот шампион. „Десното крило Даниил Шишкарев и во следната сезона ќе биде член на Вардар. Рускиот интернационалец и управата на македонскиот повеќекратен ракометен првак договорија и во сезоната 2017/2018 Шишкарев да остане во Скопје“, се вели во соопштението на РК Вардар. Шишкарев во Вардар дојде во 2014 година, со „црвено-црните“ освои две шампионски титули во Македонија и двапати беше победник на СЕХА Гапром лигата. Сезонава постигна вкупно 30 голови во натпреварите од Лигата на шампионите, од од кои пет на последниот четврт-финален натпревар против Флензбург во Скопје.
| | веќе видена | слични

Шампионот на Македонија Вардар и русинот Данил Шишкарев ја продолжија соработката. Десното крило и во сезоната 2017/2018 ќе остане во Скопје. Тој дојде во Вардар во 2014 година, каде освои две шампионски титули во Македонија и двапати беше победник на СЕХА Гапром лигата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 278 | | | веќе видена

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 231 | | | веќе видена

Охрид, 22. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северeн правец. Максималната ...
сите 184 | | | веќе видена

Белата куќа отфрли барања на конгресмени од Демократската партија да им бидат доставени информации за разговорите на американскит претседател Доналд Трамп и ...
сите 104 | | | веќе видена

Лаги и клевети се тврдењата дека нејзиниот татко монтирал процеси додека бил на власт како министер за внатрешни работи и како директор на БЈБ,тврди за ТВ21, ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Клучниот играч Абутовиќ уште три години во Вардар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: