Во вистински момент

Mинистерот за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска оствари работна посета на националната установа Кинотека на Македонија, на која што се запозна со актуелните и идни проекти на оваа институција Во рамките на посетата, Канческа-Милевска ги посети и новите депоа, кои во 2009 година беа опремени според најсовремените стандарди за чување на националното аудиовизуелно наследство. -Се радувам што ситуацијата евидентно е променета и што преку овој проект, Кинотеката на Македонија стана центар за зачувување на богатиот аудиовизуелен материјал и вистински пример за презентација и популаризација на нашето богато културно наследство, истакна пред новинарите Канческа-Милевска. Таа информираше дека Кинотеката на Македонија минатата година започна со процесот на дигитализација и дигитална реставрација на националното аудиовизуелно наследство, процес кој е неминовен во развојот на новите технологии за заштита, чување и презентација. -Би сакала да ве информирам дека веќе е завршен првиот ваков проект, односно ...
| | веќе видена | слични

Останато

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 182 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку статус на Фејсбук го коментираше бегството на екс премиерот и почесен претседател на партијата, Никола ...
сите 65 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 86 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 136 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 97 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во вистински момент

Од:
До кого (е-маил):
Порака: