Кинески судија местел натпревари на Манчестер Јунајтед

2 копии

Поранешен фудбалски судија од Кина признал дека земал поткуп, за да манипулира со резултати на одредени натпревари. Во овие средби се вклучени и натпреварите, пријателски кои ги играше Манчестер Ј во 2007 година, соопшти агенцијата „Синхуа“, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ. Судијата Хуан Чжунци зел околи 252 000 долари како поткуп во периодот 2005-2009. Овие пари ги добил за да манипулира со резултатите на 6 средби од локалното првенство и две меѓународни контролни средби: Манчестер Ј. - Шенжен (6:0) и ФК Сиднеј - Шанхај Шенхуа во 2009 година. Хуан открил пред судот дека добил пари за да ги намести средбите и тоа од својот колега судија - Чо Вејсин кој исто така е осуден за корупција. Во информацијата на агенција „Синхуа“ не се наведува што точно требало да направи судијата за да манипулира со овие натпревари. извор: Спортско радио 90,3 ФМ
| | веќе видена | слични

Тој учествувал и во лажирање на пријателскиот натпревар меѓу Манчестер Јунајтед и Шенжен во 2007 година Еден од најдобрите кинески фудбалски судии, Хуанг Јунџин, призна дека примил повеќе од 246.000 долари мито за лажирање на повеќе натпревари во периодот меѓу 2005 и 2009 година. Јунџин прецизира дека бил подмитен за два пријателски и шест прволигашки натпревари, меѓу кои е и контролата меѓу Манчестер Јунајтед и Шенжен, одиграна во 2007 година, односно Сиднеј - Шангај во 2009 година. Тој прецизира дека понудите му ги изнел еден од неговите колеги, меѓутоа не се наведува на кој начин судиите требало да влијаат на исходот на натпреварите. Во 2009 година Јунџин беше меѓу тројцата најдобри арбитри на годината во Кина. Тој призна дека од неговите колеги и Жу Вејсин, исто така, примал мито. Според кинеската агенција Хсинхуа Жу е обвинет не само за корупција, туку и за подмитување државен службеник. Во Кина во понеделникот почна судењето на кое на обвинителна клупа се најдоа шеесетина фудбалери, судии, функционери ...
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 87 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 42 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кинески судија местел натпревари на Манчестер Јунајтед

Од:
До кого (е-маил):
Порака: