Сирија: Бараме осуда на агресијата од САД и сојузниците


Mинистерот за надворешни работи на Сирија Валид Муалем во првата реакција по како што ја нарече агресијата врз неговата земја изјави дека нападите на Соединетите Американски Држави и сојузниците го кршат меѓународното право и принципите на Обединетите Нации. -Сирија бара од меѓународната заедница силно да ја осуди оваа агресија, која нема да доведе до ништо друго освен во поттикнување на тензии ширум светот и претставува закана за меѓународниот мир и безбедност во целина, рече министерот Муалем. Претседателот на Сирија Башар Ал Асад чиј режим е цел на западната интервенција утрово пеш дојде на работа во својот кабинет, а снимката од Асад утрото по нападите ја објавија сириските државни медиуми. Рано утрово врз Сирија беа испукани 110 ракетни проектили.
| | веќе видена | слични

Кинескиот претседател Си Џипинг изјави дека Кина е многу загрижена заради Сирија и оти традиционално е против употреба на сила во меѓународните односи. Тој во разговор со британската премиерка, Тереза Меј рекол дека тој е за почитување на суверенитетот, независноста и територијалниот интегритет на сите земји, но и почитување на правилата кои ги признава меѓународната заедница. -Сега е непходно да се смири ситуацијата што посокоро и да се избегне ескалација на судири. Сеопфатна, фер и објективна истрага за нападот во Сирија е неопходна за да се дојде до кредибилен заклучок кој ќе помогне што побрзо да се дојде до политичко решение на сириското прашање, се наведува во соопштението. Кина е подготвена да соработува со сите страни во напорите да се дојде до правилно решение.
| | веќе видена | слични

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и неговиот ирански колега Хасан Рохани денеска се согласија да ја одржат соработката меѓу Турција, Иран и Русија за политичко решение за конфликтот во Сирија, соопшти неименуван извор од Кабинетот на шефот на турската држава. Турскиот претседател во телефонски разговор со Рохани му порачал дека треба да се избегнуваат акции кои би придонеле за зголемување на тензиите во регионот, по воздушните напади што ги изведоа САД, Велика Британија и Франција врз Сирија во саботата. Рохани и рускиот претседател Владимир Путин вчера во телефонски разговор се согласија дека нападот врз Сирија е „нелегална акција, која негативно влијае на напорите за политичко решение“ на сириската криза. Путин оценил дека со нападите е прекршена Повелбата на ОН и оти доколку продолжат може да доведат до хаос на меѓународната сцена. МИА
| | веќе видена | слични
10 копии

Евентуални нови ракетни напади врз Сирија би предизвикале хаос во меѓународните односи, оцени денеска рускиот претседател Владимир Путин во телефонски разговор со неговиот ирански колега Хасан Рохани. Како што соопшти Кремљ, Путин и Рохани размениле мислења за состојбата во Сирија по вчерашните напади на САД, Велика Британија и Франција врз објекти на сириските власти, како и за „вкупната ситуација на Блискиот Исток, случувањата во Јемен и за понатамошниот развој на руско-иранската соработка и зајакнување на меѓусебните врски во трговско-економската сфера“. Во соопштението се нагласува дека двајцата лидери се согласиле оти вчерашната „илегалната акција“ на трите западни земји има негативно влијание врз шансите за изнаоѓање политичко решение за кризата во Сирија. – Владимир Путин посебно нагласи дека ако продолжат таквите акции, со кои се крши Повелбата на ОН. неизбежно ќе биде предизвикан хаос во меѓунардоните односи, се истакнува во соопштението на Кремљ
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин најодлучно ги осудил нападите кои ги извел САД со сојузниците врз режимот во Дамаск во Сирија, како одмазда за наводниот хемиски напад. „Вашингтон тргна во агресивна акција против суверена држава која е на чело во борбата против тероризмот“, изјавил рускиот претседател. Путин истакнал дека мултинационалните напади не биле санкционирани од Советот за безбедност во Обединетите нации, а кои се спроведени токму спротивно од Повелбата на Обединетите Нации ѝ начелата на меѓународното право. „Моменталната ескалација на сириската криза има разорно влијание врз целиот систем на меѓународни односи. Сепак историјата ќе им пресуди на работите баш како што тоа го направи со Југославија, во која Вашингтон беше одговорен за масакр“, истакнал Путин. „Русија најодлучно го осудува нападот врз Сирија, каде руски војници помагаат на легитимна избрана влада во борбата против тероризмот“, изјавил рускиот претседател во соопштението кое го издал Кремљ. Претседателот Путин исто така објавил дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Рускиот претседател Владимир Путин и се обратил на јавноста прв пат откако САД, Франција и Велика Британија извеле воздушни напади на три локации во Сирија. Ги обвинил САД и сојузниците дека погодиле и цивилни цели и дека така ја прекршиле повелбата на ОН. "Историјата во овој случај ќе пресуди, исто како што направи во случајот со Југославија, каде Вашингтон беше одговорен за големи масакри", рекол рускиот претседател. "Ова е чин на агресија на една суверена држава која се бори со тероризам", додал тој и заклучил дека овој потег на САД и сојузниците ќе има сериозни последици на меѓународните односи. "Русија најодлучно го осудува нападот на Сирија, каде руски војници помагаат на легитимната влада во борбата против тероризмот", изјавил рускиот претседател. "Руските воени експерти кои дошле на самото место на тој имагинарен инцидент не пронашле никаква трага од користење на токсични супстанци. Ниеден локален жител не го потврди хемискиот напад", додал Путин во изјавата. Објавил дека Русија свикала итен ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека евентуални нови ракетни удари на Сирија би довеле до хаос во меѓународните односи. Путин ова го изјавил разговарајќи со иранскиот претседател Хасан Рохани, соопшти прес-службата на Кремљ. Како што се наведува, Путин и Рохани ги размениле ставовите за ситуацијата по ракетните удари врз Сирија, кои ги изведоа САД и нивните сојузници. Двајцата лидери се согласиле дека ваква илегална акција негативно влијае на шансите за изнаоѓање на политичко решение во Сирија.
| | веќе видена | слични

САД нема директно да преговараат со сирискиот претседател Башар ал-Асад, изјави денеска американската амбасадорка во ОН, Ники Хејли. – Нема да имаме директни преговори со Асад, изјави Хејли во интервју за телевизијата Си-Би-Ес, нагласувајќи дека Сирија не е толку вредна за да разговара директно со Вашингтон. Таа ги обвини сириските власти дека досега одбивале да учествуваат во мултилатералните преговори организрани во рамки на политичкиот процес за надминување на кризата во земјата, што се одвива под покровителство на ОН, при што нагласи дека Русија треба да ја „донесе Сирија“ на преговарачката маса. Хејли претходно во интервју за телевизијата Фокс изјави дека САД нема да ги повлечат своите војници од Сирија се додека не остварат три цели. Таа нагласи прва цел на САД во Сирија е да добијат гаранции дека хемиското оружје нема да се користи на начин што би ги загрозувал американските итереси, втора – целоно да биде поразена групата Исламска држава и трета – да се создаде добра позиција за следење на ...
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот ирански колега по должност Хасан Роухани во телефонскиот разговор во неделата се согласиле дека неодамнешните напади на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија под изговор за наводен хемиски напад во градот Дума, сериозно им наштетиле на шансите за постигнување политичко решение во Сирија, пренесуваат агенциите повикувајќи се на соопштението на Кремљ. Челниците истакнале дека овој потег предизвикал „сериозна штета на изгледите да се постигне политичко решение во Сирија“, пренесува агенцијата РИА. „Владимир Путин особено истакна дека, доколку продолжат таквите акции со коишто се крши Повелбата на обединетите нации, тоа неминовно ќе доведе до хаос во меѓународните одности. Путин и Роухани во телефонскиот разговор ја коментирале ситуацијата во Сирија откако трите западни земји со проектили ја нападнаа оваа блискоисточна земја, под изговор дека наводно силите на владата на претседателот Башар ал-Асад извршиле на 7-ми април хемиски напад врз последното упориште на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон изјави дека Лондон заедно со сојузниците ќе ги разгледа сите опции, ако сирискиот претседател Башар ал Асад повторно употреби хемиско оружје против своите граѓани во Сирија. - Сепак, за сега ништо не е планирано, посочи Џонсон. Тој истакна дека ја поддржува одлуката на британската премиерка Тереза Меј, заедно со САД и Франција да учествува во нападите на хемиските постројки во Сирија и оти тоа е исправна работа, со цел да се спречи понатамошна употреба на хемиско оружје. - Не постои ниту еден предлог на маса во овој момент за понатамошни напади, бидејќи до сега, фала на господ, режимот на Асад не е толку луд да преземе уште еден напад со хемиско оружје, наведе Џонсон. Тој одговарајќи на прашањето зошто Парламентот не е бил консултиран пред нападот врз Сирија истакна оти тоа било поради безбедноста на британските војници, како и поради ефикасноста и брзината на операцијата. - Постојат многу преседани во тоа, наведе Џонсон. САД, Велика Британија и Франција вчера ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште едно чудо го одбележа Норт Дам кој што настрада во катастрофалниот пожар.Пчели ,кои ги имало околу 180.000 и кои што живееле на покривот на катедралата ...
сите 728 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 253 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 116 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 71 | | | веќе видена

Гордана Силјановска Давкова во поседната ТВ-дебата на претседателските кандидати на ТВ21 пред самиот финиш на кампањата, односно изборниот молк, рече дека само ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сирија: Бараме осуда на агресијата од САД и сојузниците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: