Девизните резерви повторно се намалуваат

Девизните резерви повторно се намалуваат, покажуваат најновите податоци на Народна банка. Во август, тие изнесуваат 2,177 милијарди евра, што е за 20,6 милиони евра помалку од јули, кога изнесувале 2,198 милијарди евра. Девизните резерви бележат постојан пад од март до август годинава. Во јануари сме имале највисоко ниво на девизни резерви, кога тие изнесувале 2,483 милијарди евра.
| | веќе видена | слични

Кинеските девизни резерви паднале во август за рекордни 94 милијарди долари, откако Пекинг продава долари, за да ја поддржи домашната валута. Официјален Пекинг се одлучи на ваков чекор, по најголемата девалвација во последните две децении, јавува њујоршката агенција Блумберг. Податоците на кинеската централна банка покажуваат дека нејзините девизни резерви, најголеми инаку во светот, во август паднале на 3.557 милијарди американски долари. Овие податоци ги илустрираат трошоците кои Кина ги имаше за давање поддршка на сопствената валута, како и напорите кои официјален Пекинг ги презема за спречување на одливот на капитал, кој се заканува да го разбуди економското забавување во земјата. На состанокот на министрите за финансии од Групата 20 (Г20), минатата недела во Анкара, кинеските претставници изразија доверба во кинеската економија, предвизувајќи стабилизација на берзанските индекси и националната валута. “Доколку централната банка продолжи со интервенциите, девизните резерви на Кина ќе продолжат да паѓаат. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 155 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 314 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Девизните резерви повторно се намалуваат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: