Кина: Судири на работници со полицијата

3 копии

Неколку стотици демонстранти се судрија со полицијата и уништиле повеќе автомобили, во јужниот кинески град Чоажу Еден работник бил нападнат со нож откако побарал да му се исплатат две заостанати плати, што ги предизвика демонстрациите, пренесуваат кинеските медиуми. Демонстрантите, работници мигранти, од полицијата барале да ги уапси лицата кои го нападнале работникот. Во судирите со полицијата повредени се 18 работници, а деветмина се уапсени. Тројцата обвинети за нападот меѓу кои се сопственикот на фабриката за керамика, исто така се уапсени. Локалните власти соопштија дека во инцидентите во градот еден автомобил бил запален, три биле целосно уништени, а 15 оштетени.
| | веќе видена | слични

Неколку стотици демонстранти се судрија со полицијата и уништија повеќе автомобили, во јужниот кинески град Чоажу. Еден работник бил нападнат со нож откако побарал да му се исплатат две заостанати плати, што ги предизвика демонстрациите, пренесуваат кинеските медиуми. Демонстрантите, работници мигранти, од полицијата барале да ги уапси лицата кои го нападнале работникот. Во судирите со полицијата повредени се 18 работници, а деветмина се уапсени. Тројцата обвинети за нападот меѓу кои е сопственикот на фабриката за керамика, исто така се уапсени. Локалните власти соопштија дека во инцидентите во градот еден автомобил бил запален, три биле целосно уништени, а 15 оштетени. Врати се назад
| | веќе видена | слични

Неколку стотина демонстранти се судриле со полицијата и уништиле повеќе автомобили во јужниот кинески град Чаожо откако еден работник бил нападнат со нож, бидејќи барал да му се исплатат две неисплатени плати, при што биле повредени 18 лица, пишува хрватски “Дневник”, пренесува НетПрес. Вкупно 18 лица биле повредени, а девет биле уапсени откако полицијата интервенирала за да ги спречи демонстрациите на околу 200 работници имигранти. Демонстрантите се собрале пред управната зграда барајќи властите да казнат три лица осомничени за напад на еден имигрант на први јуни. Тројцата осомничени, меѓу кои е и сопственикот на фабриката за керамика во која работел ранетиот работник, биле уапсени. Според соопштение на локалните власти, во протестите еден автомобил бил запален, три биле потполно уништени, 15 биле оштетени, а многу бројните демонстранти на улиците на градот фрлале со различни предмети. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 144 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 125 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на Бенелукс денеска во Сараево потврдија дека нивните земји како членки на Европската унија, силно ја поддржуваат европската ...
сите 44 | | | веќе видена

Ако било кога сте се запрашале дали успехот може да биде препишан на ѕвездите, одговорот е потврден. Најуспешните луѓе насекаде на светот, родени се токму во ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кина: Судири на работници со полицијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: