Уапсени 800 луѓе поради трговија со деца, спасени 181 дете

2 копии

Кинеската полиција уапсила 802 лица поради сомнеж дека се вмешани во трговија со деца и во голема акција изведена во 15 провинции ослободени се 181 дете. Кинеското министерство за јавна безбедност соопштило дека полицијата успеала да открие два ланци на трговија со деца, а ги уапсила нивните лидери. Операцијата ширум Кина започнала во почетокот на годината откако полицијата воочила први знаци на трговија, вклучувајќи се` почести посети на трудни жени на клиниката во провинцијата Хебеј, а кои не се жители на таа северна провинција. Трговијата со деца е голем проблем во Кина со оглед на строгата политика за раѓање на едно дете довело до процветување на нелегалниот пазар за купување и продажба на деца, укажал Франс прес. Кинеските власти трговијата со деца ја осудуваат со најстроги казни, вклучувајќи и смртна казна.
| | веќе видена | слични

Кинеската полиција разби неколку банди поврзани во два големи синџири на трговија со деца. Во масовната акција спроведена во 15 провинции се спасени над 180 деца, а се упасени 802 лица, соопти кинеското Министерство... Кинеската полиција разби неколку банди поврзани во два големи синџири на трговија со деца. Во масовната акција спроведена во 15 провинции се спасени над 180 деца, а се упасени 802 лица, соопти кинеското Министерство за јавна безбедност. Полицијата влегла во трага на мрежата откако во клиника на северот од земјата почнале често да се појавуваат бремени жени кои не живееле во тој град или во околината. Во акцијата се упасени и шефовите на бандите, како и докторот од клиниката. Кина има голем проблем со трговијата со деца, која е дополнително поттикната со политиката на едно дете за семејствата од градовите, додека семсјствата во селските средини можат да имаат две деце во случај првото да е девојче. Според податоците на надлежните служби годишно во Кина се продаваат над десет илјади деца, а ...
| | веќе видена | слични

Кинеската полиција спаси 180 деца во опсежна операција против трговијата со луѓе во земјата. Акцијата опфатила 15 кинески провинции во кои се уапсени повеќе од 800 инволвирани во трговијата со деца. Поголем дел биле киднапирани, но имало и такви кои биле продавани од родителите. Полицијата забележала дека бремени жени од рурални области се појавувале во болница во провинцијата Хебеј, каде ги раѓале и ги оставале бебињата, а за возврат добивале пари. Најчесто станувало збор за жени кои останале бремени по втор пат, па поради законот кој не дозволува второ дете, одлучиле да ги продадат. Според кинеските медиуми, машките деца ги продавале за околу 12 илјади долари, а девојчињата помеѓу пет и осум илјади евра. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Во големата акција, изведена во 15 провинции, ослободиени се 181 дете. Кинеското Министерство за јавна безбедност соопшти дека полицијата успеала да растури два синџира за трговија со деца, а нивните водачи да ги уапси. Операцијата ширум Кина почнала на почетокот на годината откако локална полиција ги воочила првите знаци на нелегална трговија. Кинеските власти најчесто за шверцот на осудените им изрекуваат строги казни, вклучувајќи ја и смртната.
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

„Ако барате некој германски министер, дојдете во Македонија“, истакна Хајко Мас, министер за надворешни работи на Германија. На овој начин министерот за ...
сите 307 | | | веќе видена

Аналитичарите Сашо Клековски и Владимир Божиновски едногласни во објаснувањето зошто ВМРО-ДПМНЕ има несогласување со договорот и со референдумот во вечерашното ...
сите 22 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 70 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 126 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 106 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уапсени 800 луѓе поради трговија со деца, спасени 181 дете

Од:
До кого (е-маил):
Порака: