Џинпинг во телефонски разговор со Трамп повика на воздражност за прашањето на Северна Кореја


2 копии

Кинескиот претседател Кси Џинпинг на американскиот колега Доналд Трамп му соопштил дека се надева дека сите земји ќе покажат воздржаност за прашањето за Северна Кореја и дека Кина се спротивставува на секакви дејствија кои се во спротивност со резолуциите на Советот за безбедност на ОН, соопштија британските медиуми, повикувајќи се на кинеските медиуми. Кинескиот лидер, во телефонски разговор со Трамп, исто така, кажал дека сите земји треба да ги избегнуваат дејствијата кои водат до зголемување на тензиите, посочи кинеската државна телевизија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Шефот на кинеската дипломатија Ванг Ји денеска во Советот за безбедност на Обединети нации ја повика Северна Кореја да ги прекине своите нуклеарни и ракетни активности и ги предупреди сите страни дека „употребата на сила не ги решава разликите и дека само ќе води кон поголеми катастрофи“.Ванг исто така апелираше и до САД и до Јужна Кореја да се воздржат од воени вежби.Иако Вашингтон инсистира дека е неопходно Кина да го зголеми притисокот врз Северна Кореја, Ванг оценува дека клучот за решавање на нуклеарниот проблем на Корејскиот Полуостров не е во рацете на Кина. Тој укажа на неопходност од дијалог и компромис од двете страни.Ванг оцени дека распоредувањето на антиракетниот систем на САД во Јужна Кореја „сериозно ја поткопува“ кинеската стратешка безбедност и ја загрозува довербата меѓу страните за Северна Кореја.Тој го повтори кинескиот предлог до Пјонгјанг да ги стопира своите нуклеарни и ракетни програми во замена за прекинување на воените вежби на САД и Јужна Кореја. Но, таквиот предлог претходно беше ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Заканата од нуклеарен напад врз Јапонија и Јужна Кореја од Северна Кореја е реална, изјави денеска пред Советот за безбедност на ОН, државниот секретар на САД Рекс Тилерсон. – Заканата од севернокорејски нуклеарен напад врз Сеул и Тико е реална и веројатно само прашање на време е кога Северна Кореја ќе развие капацитети за извршување напад на територијата на САД, изјави Тилерсон, кој претседаваше со вонредна седница на Советот на министерско ниво. Тој додаде дека „сите опции за одговор на идни провокации треба да останат отворени на маса“. – САД не се стремат кон смена на режимот во Северна Кореја, нагласи Тилерсон. Според него, сега е време за нов притисок врз Северна Кореја за да се откаже од опасното однесување на властите. Тилерсон повика за нови санкции против Пјонгјанг и предупреди дека ако СБ на ОН не преземе акција против севернокорејската програма за вооружување, тоа ќе има катастрофални последици. – Неопходно е меѓународната заедница да продолжи со засилена финансиска изолација на Пјонгјанг, повика ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп предупреди дека може да дојде до “голем конфликт“ со Северна Кореја, поради нуклеарната и ракетна програма на таа земја, додека пак Кина соопшти дека ситуацијата на Корејскиот полуостров би можела да ескалира или да се отргне од контрола. Трамп истакна дека сака да заврши кризата на мирен начин,би можело преку економски санкции, но не исклучи и воена интервенција. Американскиот одбранебен систем распореден во Јужна Кореја се очекува да биде оперативен наредните денови, а Трамп изјави дека би сакал за тоа да плати Сеул, а не само САД. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични
5 копии

САД не ја исклучуваат можноста за директен дијалог со Северна Кореја за нејзината нуклеарна програма, изјави денеска американскиот државен секретар Рекс Тилерсон. - Јасно е дека тој е начинот на кој сакаме да го решиме прашањето, посочи Тилерсон. Тој додаде дека властите во Пјонгјанг треба да бидат подготвени да ја разгледаат перспективата за враќање на Корејскиот Полуостор во зона ослободена од нуклеарно оружје. - Нашата цел и иста како таа на Кина - Корејскиот Полуостров да биде без нуклеарно оружје. Ние веќе го исполнивме својот дел, го повлековме нуклеарното оружје од Полуосторовот. Време е Северна Кореја исто така да го отстрани оружјето, наведе Тилерсон. Тој додаде дека целта на САд не е смена или соборување на власта на Северна Кореја туку обединување на Корејскиот Полуостров. - Целта ни е нуклеарно разоружување на Корејскиот Полуостров, истакна Тилерсон.
| | веќе видена | слични
15 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека е можно да дојде до голем конфликт со Северна Кореја заради нејзините нуклеарни и ракетни програми, но кажа дека претпочитува спорот да се реши по дипломатски пат, пренесоа британските медиуми. -Има можност на крајот и да влеземе во голем, голем конфликт со Северна Кореја. Целосен, рече Трамп во интервју за Ројтерс пред утрешниот 100-ти ден од почетокот на неговото претседателствување, пренесува БТА. Тој, сепак, изјави дека сака мирна разрешница на кризата која малтретира неколку американски претседатели. Трамп и неговата Влада се залагаат за овој пристап, подготвувајќи нови различни економски санкции и, истовремено, не ја исклучуваат и воената варијанта. – Многу би сакале работите да ги надминеме по дипломатски пат, но тоа е доста тешко, рече тој. Според него, Северна Кореја е неговиот најголем глобален предизвик. Трамп го пофали кинескиот претседател Кси Џинпинг за помошта на Пекинг во обидите за зауздување на Северна Кореја. Двајцата лидери овој месец ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дијалогот и преговорите се „единственото точно решение” во приодот кон решавање на проблемот со нуклеарната и ракетна програма на Северна Кореја, изјави во петокот кинескиот министер за надворешни работи, Ван И, пренесува AFP. Тој го изрази ова мислење пред претстојното заседание на Советот за безбедност на ОН, на кое се очекува да биде договорена координирана позиција на светската заедница по прашањето за Северна Кореја. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични
4 копии

Југоисточните азиски нации изразија голема загриженост поради севернокорејските нуклеарни тестови минатата година и ракетните проби кои следуваа и ги засилија тензиите на Корејскиот полуостров. Министрите за надворешни работи на Асоцијацијата на југоисточните азиски нации (АСЕАН) издадоа соопштение, спроти годишниот самит во Манила, каде тема ќе биде Корејскиот полуостров односно „нестабилноста“ која го погодува регионот, но и пошироко. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични
2 копии

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутериш, изјави пред Советот за безбедност дека е загрижен од можна ескалација на тензиите на Корејскиот Полуостров, пренесува Ројтерс. „Недостигот на канали за комуникација со Северна Кореја е опасен”, рече Гутериш. „Неопходно е да се спречат грешните пресметки и недоразбирања. Треба да се дејствува сега, за да спречиме можен конфликт и за постигнување траен мир”, додаде тој. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични
6 копии

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон наведе дека Кина ги известила САД оти го предупредила Пјонгјанг дека на земјата ќе и воведе „сопствени санкции" доколку таа повторно изведе нукеларна пробаАмериканскиот државен секретар Рекс Тилерсон наведе дека Кина ги известила САД оти го предупредила Пјонгјанг дека на земјата ќе и воведе „сопствени санкции" доколку таа повторно изведе нукеларна проба.Тилерсон за „Фокс њуз" изјави дека разузнавачките податоци на САД навестуваат дека лидерот на Северна Кореја Ким Џонг-ун „не е луд", укажувајќи дека тој би можел да биде „рационален актер", со кој би можело да се преговара во момент кога меѓународната заедница се обидува да ги спречи нуклеарните и ракетните програми на Пјонгјанг.Коментарните на Тилерсон наведуваат кон тоа дека напорите на американскиот претседател Доналд Трамп, кој се состана со неговиот кинески колега Си Џипинг претходно месецов, можеби „вродиле плод" во облик на најостри закани на Кина досега упатени кон Северна Кореја.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 116 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Џинпинг во телефонски разговор со Трамп повика на воздражност за прашањето на Северна Кореја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: