Градоначалникот Илијев на симпозиум во Виена за “Одржлив урбан развој во Југоисточна Европа“

28.02.2018 Градоначалникот на Општина Кочани, Николчо Илијев учествува на симпозиумот на тема „Одржлив урбан развој во Југоисточна Европа“ што се одржува во Виена од 26 февруари до 1 март. Учеството е по покана на Програмата за урбано партнерство на Канцеларијата на Светска банка во Виена и Михаел Хепл, градоначалник и гувернер на Виена. На симпозиумот во Виена учествуваат 150 учесници од седум земји на Југоисточна Европа и други делови на Европа и светот: градоначалници, претставници на државни институции и на канцелариите на Светска банка како и претставници на граѓанскиот сектор.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во рамки на НУБ „Св.Климент Охридски“ во Скопје, на 02 март на свечен начин беше отворен Координативниот центар за културна соработка меѓу НР Кина и земјите од Централна и Источна Европа (Иницијатива 16+1), известија од Министерството за култура.Во присуство на голем број амбасадори на земјите-членки на ЦИЕ, на високи владини претставници, на јавни личности, претставници на националните институции од културата и уметници, Центарот го отвори министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски. Тој рече дека Иницијативата 16+1 претставува извонредна можност, без оглед на големината и на ресурсите на земјите-членки, да се вклучиме и сите заедно да придонесеме за унапредување на нашите врски, како на билатерален така и на мултилатерален план.„За Македонија, отворањето на овој центар за културна соработка, а всушност и целата Иницијатива 16+1 е одлична можност, не само за унапредување на традиционално добрите и пријателски односи со НР Кина кои ги негуваме повеќе од половина век, туку и за ...
| | веќе видена | слични

Општина Струмица ја започна третата фаза од Програмата за урбани партнерства на Светска банка со учество на градоначалникот Коста Јаневски на дводневниот симпозиум на градоначалници, што се одржа во Виена, Австрија, соопштија од општина Струмица. Во оваа програма Општината учествува од 2011 година, применувајќи ги двете алатки за финансиско самооценување и урбана ревизија, а профилот на општина Струмица излегува двапати во брошурите, што Светска банка ги објавува за напредокот на општините во првата и втората фаза од проектот. - Основната тема на Симпозиумот беше одржлив и инклузивен урбан развој во Југоисточна Европа- „Градови за луѓето“, со фокус на раководството на градот, одржлив локален развој, отчетност и учество на јавноста во подобрување на квалитетот на животот на граѓаните, информираат од општина Струмица. Симпозиумот, на кој учествуваа над 150 претставници од централната и локалната власт, здруженија на локалната самоуправа и претставници на граѓанското општество и бизнис заедницата од Југоисточна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

- Јакнење и збогатување на културната соработка помеѓу 16 држави од Централна и Источна Европа и НР Кина (Иницијатива 16+1) ќе биде улогата на Координативниот центар за културна соработка чие седиште официјално вечер ќе биде отворено во Националната и универзистетска библиотека „Св. Климент Охридски“- Скопје. Иницијативата за Координативен центар за културна соработка помеѓу Кина и ЦИЕ е покрената на Вториот форум за културна соработка во Софија во 2015 година, кога многу земји ја прифатија позитивно. Одлуката седиштето на Центарот да биде во Скопје беше донесена на третиот Министерски форум за културна соработка меѓу НР Кина и земјите на ЦИЕ кој се одржа од 21-ви до 25 септември 2017 година во Хангџоу, Кина, каде македонската делегација ја предводеше министерот Роберт Алаѓозовски. Координативниот центар за културна соработка е организациска единица – одделение во рамките на Секторот за меѓународна соработка и соработка со УНЕСКО во Министерството за култура. Преку Центарот ќе се координираат активностите ...
| | веќе видена | слични

На отворањето ќе се обратат кинеската амбасадорка Јин Лиџиан и министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски. Се очекува на отворањето на Координативен центар да присуствуваат и амбасадорите на земјите-членки на Иницијативата 16+1, домашни и меѓународни политички претставници и јавни личности. /МИА
| | веќе видена | слични

„Одржлив урбан развој во Југоисточна Европа“ беше темата на дводневниот симпозиум на градоначалници, што се одржа во Виена (Австрија) на 26 и на 27 февруари, 2018 година, во организација на Програмата за урбано партнерство, на Канцеларијата на Светска банка (Австрија) (UPP III), на Федералното министерството за финансии на Австрија и на градот Виена. На овој настан, на кој присуствуваа околу 150 функционери од локално и од централно ниво од земјите од Југоисточна Европа, учество зедоа и градоначалниците на општините: Велес, Гостивар, Желино, Илинден, Кочани, Крива Паланка, Струмица, односно Аце Коцевски, Арбен Таравари, Бљерим Сејди, Жика Стојановски, Николчо Илијев, Борјанчо Мицевски и Коста Јаневски, потоа претставници од општинската администрација, извршната директорка на ЗЕЛС и претставници од граѓански организации од земјава. На симпозиумот беше означен почетокот на третата фаза од „Програмата за урбано партнерство“, при што беа презентирани планираните или реализираните реформи и иновации во градовите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Повеќе од 100 членови на Конзервативната партија во Велика Британија се подготвени да го поддржат истапувањето на земјата од Европската унија, по што таа би ...
сите 284 | | | веќе видена

Под влијание на посвежа воздушна маса утре и во четврток ќе се задржи променливо облачно време со слаби локални врнежи од дожд во западните и јужните делови и ...
сите 205 | | | веќе видена

Функцијата на Претседател на Републиката не е супститут на Владата. Оваа Влада ќе плати насоро висока цена за својата неспособност, неработење, индолентност, ...
сите 76 | | | веќе видена

Боинг 737 Макс, е модел на авион кој во две несреќи однесе 300 животи, а произведен е при брзање на компанијата Боинг да ја престигне конкуренцијата. Сега се ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Градоначалникот Илијев на симпозиум во Виена за “Одржлив урбан развој во Југоисточна Европа“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: