Кремљ: Путин беше во право за Северна Кореја


Русија го поздрави почетокот на „директниот дијалог“ меѓу САД и Северна Кореја по првата средба на Трамп и Ким, предупредувајќи истовремено дека севернокорејската криза не може да се „реши за еден час“. Состанокот меѓу американскиот и севернокорејскиот лидер, Доналд Трамп и Ким Jонг Ун, покажа оти рускиот претседател Владимир Путин беше во право кога тврдеше дека единствен начин да се намалат тензиите со Северна Кореја е директен дијалог, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. „Може само да се поздрави фактот оти се случи таква средба и почеток на директен дијалог“, порача портпаролот Песков. „Какви и да се резултатите од таквите состаноци тие несомнено овозможуваат смирување на тензиите на полуостровот, и тоа не може да не предизвика задоволство“, рече тој. Повеќе: По самитот на Трамп и Ким: За доверба е потребно време Трамп и Ким договорија „целосна денуклеаризација“ на Северна Кореја Фотографија на денот: Историското ракување во Сингапур Димитриј Песков Песков додаде и дека е очигледно оти ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и кинескиот претседател Си Џинпинг разговараа за зајакнување на „стратешката и тактичка“ соработка помеѓу двете земји, објавија денеска медиумите во Пјонгјанг. Двајцата лидери на вториот ден од посетата на Ким на Кина разменија ставови за актуелната и новата ситуација. Ким и Си на првиот ден од посетата разговараа за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров и за средбата на севернокорејскиот лидер со американскиот претседател Доналд Трамп во Сингапур. Ким во Пекинг ги посетил и Кинескиот земјоделски институт и Центарот за контрола на сообраќајот.
| | веќе видена | слични

Полигонот за ракетни тестирања, кој севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун вети дека ќе го уништи, всушност е голем објект во западниот дел на Северна Кореја. Споменатиот полигон се користи за тестирање на ракети од долг домет. Претседателот на САД, Доналд Трамп, после самитот со Ким на 12 јуни, изјави за новинарите дека севернокорејскиот лидер ветил дека ќе уништи еден од своите ракетни полигони, што ќе биде едно од најконкретните дела на Северна Кореја од утврдените точки на состанокот во Сингапур, а Трамп тогаш не прецизираше точно за која локација станува збор. Меѓутоа, неименуван американски функционер вчера изјави дека станува збор за полигонот Сохае, за лансирање на сателити на запад во земјата, додавајќи дека Северна Кореја „ја користела оваа локација за тестирање на мотори на течно гориво за своите балистички ракети со долг домет“, пренесуваат светските меидуми. Сохае е полигон воспоставен во 2008 година, а во негова близина се наоѓа и одредиште за ракетен развој, како и кула за поддршка на ...
| | веќе видена | слични

Во јавноста „испливале“ необични детали за состанокот на државниот секретар на САД Мајкл Помпе и лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун во Пјонгјанг на 9. мај. Помеѓу се останато, според податоците на извори од СИ, Помпео отворено се пошегувал на тема ликвидација на домаќинот. Да потсетиме, Мајкл Помпео во 2017 година зборувајќи за можните промени на режимот во Северна Кореја, наговестил дека голем број луѓе сааат Ким Џонг-ун да замине. За време на состанокот пред еден месец лидерот на Северна Кореја го потсетил американскиот државник на неговите зборови. Меѓутоа, Помпео, според зборовите на извори, воопшто не се намрштил. „Тој се пошегува, велејќи дека и понатаму се обидува да го убие Ким Џонг-ун и обајцата се насмејаа“, пишува еден американски весник. Да потсетиме, во Сингапур на 12 јуни е одржан историски состанок меѓу претседателите на САД и Северна Кореја, Доналд Трамп и Ким Џонг-ун. Трам средбата ја оценил као „многу, многу продуктивна“.
| | веќе видена | слични

Во јавноста протекле необични детали од состанокот на државниот секретар на САД, Мајк Помпео и лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун во Пјонгјанг на 9. мај. Меѓу другото, според податоците на извори во ЦИА, Помпео отворено се пошегувал на темата "ликвидација на својот домаќин". Да потсетиме, Мајк Помпео во 2017. година, зборувајќи за можностите за смена на режимот во Северна Кореја, нагласил дека голем број на луѓе сакаат Ким да замине. Во текот на состанокот пред еден месец, лидерот на Северна Кореја го потсетил американскиот службеник на неговите зборови. Меѓутоа, Помпео, според зборовите на изворите, не се налутил. "Тој се пошегува, велејќи дека и натаму се обидува да го убие Ким Јонг Ун, па двајцата се насмеаја", пишуваат медиумите. Потсетуваме, во Сингапур на 12. јуни бил одржан историскиот состанок меѓу претседателите на САД и Северна Кореја, Доналд Трамп и Ким Јонг Ун. Трамп средбата ја оценил како "многу, многу продуктивна".
| | веќе видена | слични

На синоќешниот натпревар меѓу селекциите на Шпанија и Иран кој заврши со минимален триумф на фуријата од 1-0 на трибините на „Казањ Арената“ се појавија тројца интересни навивачи, претседателите на Русија , САД и Кореја, Путин, Трамп и Ким Јонг Ун. Секако тоа не беа вистинските  лидери , туку навивачи на Иран преправени во ликовите на тројцата претседатели.
| | веќе видена | слични

-Вратени се нашите   големи починати херои, нивните посмртни остатоци се испратени денеска, изјавил на  митинг во Минесота  претседателот Трамп, пренесува Ројтерс.   Официјален американски претставник кој инсистирал на анонимност истакнал дека Северна Кореја ќе и предаде голем број на посмртни остатоци на командата на ОН во Јужна Кореја, по што истите ќе бидат однесени во воздухопловната база на Хаваи. Инаку, според податоците околу 7700 се водат како исчезнати  во Корејската војна од 1950 до 1953 година.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кинескиот претседател Си Џинпинг на средбата со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун изјави дека се надева дека во целост ќе биде применето тоа што е договорено во Сингапур. Ким, кој е во дводневна посета на Пекинг, му се заблагодари на кинескиот претседател за поддршката за минатонеделниот состанок со американскиот претседател Доналд Трамп. Тоа е трета посета на Ким на Кина годинава, што укажува на значителното подобрување на односите меѓу двете држави. Севернокорејската новинска агенција КЦНА објави дека Ким истакнал оти односите помеѓу Пјонгјанг и Пекинг се развиваат во „специјални односи без преседан“. Додека кинеските државни медиуми објавија дека Си на средбата со Ким навел дека преку конкретните напори од релевантните држави, преговорите за Корејскиот Полуостров се враќаат на правиот пат и целата ситуација се движи кон мир и стабилност. Тој посочи дека Кина секогаш ќе има конструктивна улога во тој процес.
| | веќе видена | слични

Кинескиот претседател Кси Џинпинг му рекол на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун дека неговиот состанокот со американскиот претседател во Сингапур претставува "важен чекор кон политичко решавање на нуклеарното прашање на Корејскиот полуостров". Кси навел и дека се надева дека Пјонгјанг и Вашингтон во целост ќе го применат тоа што е договорено во Сингапур. Ким, кој престојува во дводневна посета на Пекинг, му се заблагодарил на кинескиот претседател за поддршката на минатонеделниот состанок со Доналд Трамп. Ова е трета посета на Ким на Кина оваа година, што укажува на значајното подобрување на односите меѓу двете земји, наведува "AP". Севернокорејската агенција "KCNA" известила дека Ким, во текот на банкетот, истакнал дека односите меѓу Пјонгјанг и Пекинг се развиваат "во специјални односи без преседан". Кинеската државна телевизија вчера прикажала како кинескиот претседател Кси Џинпинг го дочекал севернокорејскиот лидер, со воени почести, и со него разговарал во Големата сала на народот во Пекинг. Xi ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун е во дводневна посета на Кина, каде што се претпоставува дека со кинеското раководство ќе разговара за понатамошните чекори по минатонеделниот самит со претседателот на САД, Доналд Трамп. Ова е трета посета на Ким на Кина за три месеци. Во март неговата прва посета во странство откако дојде на власт во 2011 година беше токму на Пекинг, а во мај го посети градот Далијан во североисточна Кина, наведува Би-би-си.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Катица Јанева која беше идолизирана како симбол на борбата со високата корупција и организиран криминал заврши во притвор. Шефицата на СЈО доби 30 дена притвор ...
сите 941 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кремљ: Путин беше во право за Северна Кореја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: