Украина: 25 загинати и нова акција на полицијата


2 копии

Украина: 25 загинати и нова акција на полицијата Украинското министерство за здравство потрврди дека во судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Киев загинале 25 лица, меѓу кои и новинар на украинскиот дневник „Вести“. Според истиот извор, во судирите се повредени 241 лице кои се хоспитализирани, меѓу кои 79 полицајци и петмина новинари. Украинските демонстранти зазедоа неколку владини згради во неколку градови во западниот дел на земјата, додека на кивескиот Плоштад на независноста беше во пламен седииштето на демонстрантите. По неколку часови судири и два полициски налети, силите за безбедност успеале да освојат една третина од Плоштадот на независноста, јави Би-Би-Си. Популарниот Мајдан сега наликува на воена зона, насекаде се расфрлани остатоци разурнувања, од неколку локации се уште се крева чад. Полицијата ги уништува шаторите на демонстраните на источната страна на плоштадот. Демонстрантите, меѓутоа, приоѓаат кон плоштадот од друга страна и се подготвуваат за нов судир со полицијата, јавуваат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Украинскиот парламент донесе одлука за прекин на антитерористичките акции и за повлекување на војската во касарните. Претседателот Виктор Јанукович соопштил дека е постигнат договор со претставниците на Европската унија, но други детали не се соопштени. Приврзаниците на опозицијата ги зголемуваат барикадите и се подготвуваат за нови напади во кои досега загинаа 77 лица, а повеќе стотина се ранети. Според последните податоци на Министерството за здравје на Украина, од почетокот на судирите меѓу полицијата и демонстрантите загинаа 77 лица. Вкупно 571 лице побарало медицинска помош, а 363 лица се задржани во болница. Опозицискиот лидер и украинскиот претседател утрово ги продолжиле преговорите, додека во центарот на главниот град синоќа било „релативно мирно“. Повеќе илјадници демонстранти утрово се наоѓаат на Плоштадот на независноста, каде во последните два дена се воделе борби со припадниците на полицијата во кои загинаа најмалку 77 лица. На плоштадот не е забележано зголемено полициско присуство, а ...
| | веќе видена | слични

Украинскиот парламент ноќеска донел одлука за прекин на антитерористичките акции и за повлекување на војската во касарните. Неизвесно е дали и кога одлуката на парламентот ќе стапи на сила, затоа што последниот збор го има претседателот Виктор Јанукович. Тој ноќеска водел преговори со министрите за надворешни работи на Франција, Германија и Полска. Подоцна им се приклучил и рускиот амбасадор Владимир Лукин. Потоа имал средба и со тројцата опозициски лидери Кличко, Јацењук и Тјагнилок. Додека парламентот ја поздрави одлуката за прекин на антитерористичките акции, во центарот на Киев продолжуваат судирите. Приврзаниците на опозицијата се утврдуваат зад барикадите и се подготвуваат за нови насилства во кои до сега загинаа 76 луѓе, а повеќе стотици беа повредени. Според неофицијални информации, демонстрантите во последните три дена заробиле 67 припадници на силите за безбедност. Како што пренесува Би Би Си, заробените полицајци најпрво биле преоблечени во цивилна облека, а потоа биле преместени од плоштадот ...
| | веќе видена | слични

Насилствата во Киев не стивнуваат, примирјето не успеа, а ситуацијата најдобро може да се согледа на плоштадот на независноста. На оваа фотографија се гледа трансформацијата на плоштадот во главниот град на Украина на која се забележува пустошот и опожарените барикади на граѓаните и опозицијата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Чад и оган е моменталната слика во центарот на Киев..Одекнуваат и експлозии во близина на плоштадот каде демонстрантите се поставени во обрач. Чад и оган е моменталната слика во центарот на Киев..Одекнуваат и експлозии во близина на плоштадот каде демонстрантите се поставени во обрач. Укринската полиција соопшти дека поголемиот дел од загинатите, се застрелани со огнено оружје. Меѓу загинатите има и полицајци.. Во близина на плоштадот горат неколку згради меѓу кои и зградата на синдикатите што демонстрантите ја користеа како свој штаб. Крвавите судири меѓу демонстрантите и полицијата продолжија преку ноќта, поради неуспешните преговори меѓу претседателот Јануковиќ и опозицијата. Лидерот на опозицијата Виталиј Кличко, од плоштадот на Независноста, повика ситуацијата итно да се смири. “Претседателот порача сите демонстранти да си одат дома и да престанат протестите. Не сум среќен што нема преговори и што претседателот не сака да ја послуша опозицијата. Но сега е најважно ...
| | веќе видена | слични

Полицијата и демонстрантите во Киев остануваат на своите позиции. Двете страни не се подготвени на отстапки. Во центарот на градот и натаму е екстремно тензично. Демонстрантите се забарикадирани на плоштадот на независноста во Киев, полицијата употребува водени топови за да ги разбие. Противниците на владата фрлаат со камења и Молотови коктели врз безбедносните сили. Состојбата во главниот град на Украина е и натаму експлозивна. Сепак, раководството на земјата не покажува желба за компромис. Вршителот на должноста премиер, Сергеј Арбусов, ја обвини опозицијата за обид за пуч. Поради ваквото обвинување, тајната служба СБУ почнала истрага против „одделни политичари“, рече Арбусов, без да наведе имиња. Украинскиот претседател Виктор Јанукович ја брани употребата на насилство од страна на безбедносните сили. Според него, опозицијата ги „минала границите“, кога ги повикала своите приврзаници на плоштадот на независноста во Киев „на оружје“. Украинското Министерство за надворешни работи од меѓународната заедница ...
| | веќе видена | слични

Украинските демонстранти денес повторно протестираат на централниот плоштад во Киев и се подготвуваат за нови судири со полицијата, откако вчера, во најкрвавиот ден откако Украина стекнала независност од СССР, погинале најмалку 25 луѓе. По неколкучасовните судири и двата полициски налети, во вторникот и вчера вечерта, силите за безбедност успеале да освојат една третина од Плоштадот на независноста, на кој демонстрантите веќе неколку месеци деноноќно протестираат против владата на Виктор Јанукович, пренесува BBC. Мајдан наликува на воена зона, јавуваат светските новински агенции. Насекаде е хаос, а од неколку локации се издигнува густ и црн чад. Полицијата ги уништува шаторите на демонстрантите на источниот дел од плоштадот. Сепак, демонстрантите кон плоштадот приоѓаат од друга страна и се подготвуваат за нови судири со полицијата, јавува Ројтерс. На страната на плоштадот која е под контрола на демонстрантите, свештеници кажуваат молитви, а младите опозиционери ставаат штитници за колена и лакти, за да ги ...
| | веќе видена | слични

Киев гори. Судирите помеѓу демонстрантите и полицијата не престануваат цели 24 часа. Бројот на жртви и повредени постојано расте, а болниците во градот немаат капацитет да ги згрижат сите повредени. Киев гори. Судирите помеѓу демонстрантите и полицијата не престануваат цели 24 часа. Бројот на жртви и повредени постојано расте, а болниците во градот немаат капацитет да ги згрижат сите повредени. Според последните информации од Министерството за здравје, меѓу загинатите има девет полицајци, како и еден новинар на украинскиот дневен весник „Вести“. На плоштадот во Киев се слушаат големи експлозии. Полицијата употреби солзавец и водени топови во обид да ги растера демонстрантите кои палат гуми и фрлаат молотови коктели. Густ црн чад се крева од сите страни. Во близина на плоштадот горат неколку згради меѓу кои и зградата на синдикатите што демонстрантите ја користеа како свој штаб. На синоќешниот состанок меѓу украинскиот претседател Виктор Јанукович и опозициските лидери не беше постигнат договор. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 373 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Осумнаесетгодишната гимназијалка Јована Лепосавиќ прва доплива до светиот крст денеска во Земун, јавуваат српските медиуми. Младата белграѓанка која пред ...
сите 124 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Украина: 25 загинати и нова акција на полицијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: