„Пејзажи на душата“ на Стефан Хаџи Николов во Прилеп

2 копии

Тематска изложба на уметникот Стефан Хаџи Николов под наслов ,,Пејзажи на душата“ ќе биде отворена вечерва во 19.30 часот, во ликовната галерија на Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, во рамките на 52. издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. На својата 67. самостојна изложба, во Прилеп, Стефан Хаџи Николов, добитник на многубројни награди и признанија се претставува со 30 нефигуративни дела. Овој циклус авторот прв пат го изложува пред 12 години, кога прв пат изложува нефигурирани дела, препознатливи за неговото претходно и идно творештво. - Сликајќи ја природата на начин како таа остава впечаток на мојата душa, последните години ги насликав делата што ќе ги видат љубителите на уметноста во Прилеп – вели Стефан Хаџи Николов. Стефан Хаџи Николов е роден во 1955 година во Скопје. Педагошка академија, група ликовно воспитување, завршил во 1975 година во Скопје. Член на Друштвото на ликовни уметници на Македонија од 1984 година. Учествувал на повеќе од 100 групни изложби во ...
| | веќе видена | слични

Вечерва во изложбениот салон од Центарот за култура во Кичево беше отворена изложба на дела создадена од десет автори членови на Друштвото на ликовни уметници од Прилеп.На отворањето зборуваше директорот на Центарот за култура од Прилеп Тони Чатлески, кој истакна дека Кичево е втората станица на делата создадени од членови на Друштвото на ликовни уметници од Прилеп.Покрај Прилеп и Кичево истакна Чатлески, дека овој опус ќе биде претставен и во Битола, Велес, Куманово и во други поголеми градови во земјава.Инаку ДЛУП е регистрирано како уметничко здружение на Прилеп од 1937 година, а со извесни прекини продолжува да живее полни 80 години.На изложбата беа претставени покрај уметнички слики и скулптури изработени од прилепски автори.З.А.
| | веќе видена | слични
2 копии

Според авторот, се работи за серија портрети на монументални фигури од светот на филозофијата, книжевноста и уметноста, и негови лични светилници, од Фридрих Ниче и Вирџинија Вулф до Валтер Бенјамин и Џудит Батлер Во мултимедијалниот центар "Мала станица" во Скопје, вечерва во 20 часот, ќе биде отворена изложбата "Теорија" на интердисциплинарниот македонски уметник со светско реноме Зоран Попоски кој живее и работи во Хонг Конг. Неговиот најнов проект претставува серија постконцептуални цртежи, а содржи 65 дела (од кои на оваа негова 14. по ред самостојна изложба, поставена во Националната галерија на Македонија е претставен избор од 22 цртежи). Според авторот, се работи за серија портрети на монументални фигури од светот на филозофијата, книжевноста и уметноста, и негови лични светилници, од Фридрих Ниче и Вирџинија Вулф до Валтер Бенјамин и Џудит Батлер. "Ова е серија цртежи во комбинирана техника на хартија и за првпат во толку голем број е претставена пред јавноста. Вообичаено на меѓународните изложби се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Акто фестивал организира јавна дискусија на тема „Инвестирање во уметноста/ културата или можности за демаскирање“, која ќе се одржи оваа сабота (17 јуни), во кино Култура, со почеток од 13 часот. Гости на дискусијата се: – Роберт Алаѓозовски, министер за култура на РМ – Ивана Васева, кураторка – Ивана Драгшиќ, социолог и уметничка – Еди Мука, куратор од Тирана/ Стокхолм Идејата на оваа дискусија е значењето на поимот „јавно“ и поимот „инвестиции“ и нивната употреба во последниве години, како и одговорноста на сите органи од јавен карактер за општата ситуација на сцената. Во рамките на оваа дискусија ќе бидат начнати прашањата за улогата на институциите и нивната отвореност за соработка со граѓанскиот сектор, но и за различните формати на настани – од изложби до биеналиња –кои би воделе кон своевиден развој на современата визуелна уметничка сцена. Дискусијата, ќе го потенцира и економскиот аспект и стабилноста на ова поле како и неговата злоупотреба како и злоупотребата на јавните средства наменети за ова ...
| | веќе видена | слични
4 копии

На 15 јуни (четврток), во Националната галерија на Македонија, мултимедијален центар Мала станица, во 20 часот, ќе биде отворена самостојната изложба на Зоран Попоски под наслов „Теорија“ (Theoria). Интердисциплинарниот македонски уметник Зоран Попоски својот најнов проект го базира врз принципите на повеќеслојното истражување во доменот на културните и општествените теории и практики, поставувајќи се себе си како аналитичар и критичар на мноштво теми кои се однесуваат на идентитети, територија, јавен простор итн. Тековната серија постконцептуални цртежи под наслов „Теорија“ на која е фокусиран и која ја развива од 2015 година навака, досега содржи 65 дела (од кои на оваа негова 14 по ред самостојна изложба, поставена во Националната галерија на Македонија е претставен избор од 22), и според авторот претставува серија на портрети на „монументални фигури од светот на филозофијата, книжевноста и уметноста, и негови лични светилници, од Фридрих Ниче и Вирџинија Вулф до Валтер Бенјамин и Џудит Батлер“. Делото од ...
| | веќе видена | слични

Кога од странство ги посматрам состојбите на културен план очигледно е дека на Република Македонија и е потребна нова стратегија за промовирање на културните вредности и нејзино позиционирање во европски и светски рамки. Клучно е да се етаблира специфичен македонски културен бренд – вели интердисциплинарниот уметник Зоран Попоски кој живее и работи во Хонг Конг. Попоски в четврток (15.06.2017) во 20 часот во Мала станица, пред македонската публика ќе се претстави со изложбата „Theoria“, негова 14-та самостојна изложба. Д-р Зоран Попоски е меѓународно наградуван трансдисциплинарен уметник, едукатор и истражувач. Роден во Скопје во 1974 година, Попоски живее и работи во Хонг Конг. Неговите дела се прикажани на 70 меѓународни изложби и фестивали. Изложувал заедно со врвните светски имиња од современата уметничка продукција, како Герхард Рихтер, Нам Џун Пајк, Алора и Калзадија, Шу Бинг, Риркрит Тираванија, итн. Попоски магистрирал уметност во нови медиуми (Њујорк и Линц) и докторирал студии на културата ...
| | веќе видена | слични

Во Музејот на современа уметност во Скопје се вршат последните подготовки за една од најзначајните изложби на еден од најголемите уметници, Петар Хаџи Бошков. Оваа изложба ќе носи наслов: „Дела на хартија“ и на неа ќе бидат изложени и дела со кои за прв пат ќе се сретне македонската јавност. - Авторот на кој му се восхитувал и кој и самиот присуствувал на една од неговите изложби - големиот Хенри Мур, ќе изврши влијание, односно повеќе поттик во натамошниот развој на творештвото на Петар Хаџи Бошков. Автор со кого за прв пат во Македонија ќе се употреби зборот модернизам. Оваа ретроспективна изложба ќе биде отворена на 20 јуни, а делата на Петар Хаџи Бошков ќе ве следат насекаде - велат од МСУ.Куратор на изложбата е еминентниот Зоран Петровски. Изложбата ќе ги зафати трите галерии. Скулпторот Петар Хаџи Бошков беше почесен член на Македонската академија на науките и уметностите, познат и признат професор, еден од основачите, редовен професор и прв декан на Факултетот за ликовни уметности. Роден е на 1 јуни ...
| | веќе видена | слични

Во уметничкиот салон од Центарот за култура во Кичево вечерва со своја самостојна изложба ќе се претстави Јовица Мијалковиќ, архитект и уметник од Скопје. Изложбата на скулптури под работен наслов „Со душа и камен“ ќе биде отворена во 20 часот.Јовица Мијалковиќ е роден 1952 година во Белград, а во 1980 година дипломирал на Архитектонскиот факултет во Скопје. Член е на ДЛУМ од 1997 година а добитник е на награда во 2001 година ДЛУМ, откупна награда за графика „Климент Охридски“, во 2004 година ја добива големата годишна награда за графика, а во 2005 година добива откупна награда за цртеж. Тој е учесник на стотина групни изложби во земјава и во странство, а има организирано и повеќе самостојни изложби и тоа во Скопје, Прилеп, на Блискиот Исток - Абу Даби и други. Љубителите на скулптурата во Кичево изложбата ќе можат да ја посетат во наредните седум дена. З.А.
| | веќе видена | слични

Останато

Поларните температури кој ги имавме во изминатиот подолг период барем засега се зад нас а до новиот студен бран уживајте во повисоките температури на воздухот ...
сите 188 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Портпаролот на Бачев, Христијан Мицкоски бадијала се дообјаснува, нека се спрема за пораз на какви било избори Мицкоски повторно си ги дообјаснува своите ...
сите 254 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Пејзажи на душата“ на Стефан Хаџи Николов во Прилеп

Од:
До кого (е-маил):
Порака: