Тадиќ апелира на присебност

2 копии

Српскиот претседател Борис Тадиќ апелираше на присебност по акцијата на косовската полиција на административната граница и порача дека Србија нема да војува, туку проблемите треба да се решат по дипломатски пат. Како што пренесуваат српските медиуми, Тадиќ ја оценил акцијата на косовските сили како неприфатлива употреба на сила, предупредувајќи дека било каков унилатерален потег би можел целосно да го урне дијалогот помеѓу Белград и Приштина. Тадиќ, кој се наоѓа во Прага, информираше дека на оваа тема разговарал со високиот претставник на ЕУ Кетрин Ештон, на која и предочил дека вакви акции се закана за мировниот процес Во меѓувреме од Косово пристигнуваат контрадикторни информации. Според одредени медиуми состојбата е мирна, а според други дошло до пукање при што биле повредени тројца Срби и еден косовски специјалец. Официјална потврда за пукотници и за евентуални ранети засега нема. Тензиите започнаа откако специјалните единици на косовската полиција синоќа го заземаа административниот граничен премин на ...
| | веќе видена | слични

Заврши четиричасовната рунда преговори за премините на северот од Косово меѓу претставниците на српската влада и меѓународните претставници во Зубин Поток, решение неизвесно. Извор за агенцијата Бета рекол дека преговорите се тешки, неизвесни, дека поместување нема на видик, ниту пак е извесно дека ќе го има. Во разговорите учествуваат шефот на тимот на Владата на Србија за разговори со Приштина, Борислав Стефановиќ, министерот за Косово и Метохија, Горан Богдановиќ, командантот на КФОР Ерхард Билер и претставникот на ЕУ на Косово, Фернандо Џентилини. Ним им се приклучиле и претседателот на општина Зубин Поток, Славиша Ристиќ и началникот на косовско – митровачкиот округ, Раденко Недељковиќ. Приштинските власти денеска соопштија дека бараат да воспостават целосна контрола над царинските премини на северот на Косово, кои на 26 јули се обиде да ги заземе специјалната косовска полиција. Војската на Србија е во контакт со силите на КФОР, изјавил за Б92 министерот за одбрана, Драган ...
| | веќе видена | слични

Командантот на меѓународните Сили на Косово (КФОР), Ерхард Билер доцна попладнево потврди дека припадници на КФОР ја презеле контролата врз двата премина на косовската граница кон Србија, Брњак и Јариње и дека „ќе останат таму се додека биде потребмо“. - Состојбата во Косово по двата инциденти е тензична, изјави Билер по средбата со претставници на српската Влада во местото Зубин Поток. Тој нагласи дека сторитетите на „двата инциденти“, мислејќи при тоа на убиството на косовскиот полицаец и на палењето на граничниот премин Јариње, мора да одговараат. Билер потенцира дека на и околу премините Јариње и Брњак нема припадници на косовската специјална полициска единица РОСА.
| | веќе видена | слични
2 копии

КФОР ја презеде контролата на преминот Јариње и пропушта автомобили и камиони. Сообраќајот на административниот премин Јариње, кој вчера вечер беше запален, се одвива под контрола на американските војници од КФОР, а дозволено е минување и на автомобили и камиони. Припадниците на КФОР ги контролираат патниците, а на новинарите им е забрането да ги фотографираат и снимаат војниците и нивните возила. Еден од локалните команданти на КФОР за агенцијата Бета изјави дека тие се на преминот Јариње за да обезбедат слободно движење. Претходно во денот, КФОР соопшти дека преминот е затворен, бидејќи инфраструктурата е тешко оштетена од синоќешниот пожар и би можела да се урне. Пожарот го предизвикаа стотина маскирани млади луѓе, кои фрлаа молотов-коктели врз преминот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи денеска изјави дека ќе почне истрага во врска со палењето на преминот Јариње, на северот на Косово. Реџепи во изјавата за Танјуг, изјави дека истрагата ќе биде покрената, а тоа најверојатно ќе го направи регионалната истражна единица на полицијата и дека останува да се види дали тоа ќе го направи сама или во соработка со ЕУЛЕКС. Ситуацијата на северот на Косово Реџепи ја оцени како напната, додавајќи дека мисли дека КФОР е одлучен заедно со Косовската полиција и ЕУЛЕКС да ја смири ситуацијата, на граѓаните да им го врати нормалниот живот и да воспостави ред и закон. Тој, исто така, изјави дека Косовската полиција е подготвена и дека ќе реагира доколку ситуацијата тоа го побара, но дека има целосна доверба во силите на КФОР и ЕУЛЕКС. Реџепи ги повика граѓаните од северот на Косово да останат мирни и да не наседнуваат на повиците на различни криминални групи, бидејќи на тој начин стануваат жртви. Тензиите не се во интерес ниту на Србите, ниту на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Косовското собрание, по повеќечасовна расправа, усвои резолуција со која ја обврза Владата во Приштина да оствари „уставна власт на целата територија на земјата“. Во резолуцијата се истакнува дека Собранието го поддржува уставното право на институциите на Косово за контрола на остварувањето на уставноста и законитоста на целата територија на земјата. -Собранието се залага институциите на Косово во целост и на целата територија на земјата да остваруваат реципроцитет во односите со Србија, се наведува во документот. Собранието, на предлог на пратеничката група на Демократската партија на Косово, денеска оддржа вонредна седница заради најновите случувања. Премиерот на Косово Хашим Тачи го информира Собранието за поледните настани, по одлуката на Владата припадниците на специјалните косовски полициски сили „Роса“ да воспостават, како што кажа, „ред и закон на премините Брњак и Јариње“. Премиерот Тачи ги повтори обвинувањата дека зад нередите на северот на Косово стои официјален Белград и додаде дека ...
| | веќе видена | слични

По нередите што деновиве се случија на граничните премини на северно Косово, кон границата со Србија, Собранието на Косово усвои резолуција за преземање контрола врз сите гранични премини. Косовското собрание ја обврза Владата во Приштина да оствари „уставна власт на целата територија на земјата“. Во резолуцијата се истакнува дека Собранието го поддржува уставното право на институциите на Косово за контрола на остварувањето на уставноста и законитоста на целата територија на земјата. - Собранието се залага институциите на Косово во целост и на целата територија на земјата да остваруваат реципроцитет во односите со Србија, се наведува во документот. Собранието, на предлог на пратеничката група на Демократската партија на Косово, денеска одржа вонредна седница заради најновите случувања. Премиерот на Косово Хашим Тачи го информира Собранието за поледните настани, по одлуката на Владата припадниците на специјалните косовски полициски сили „Роса“ да воспостават, како што кажа, „ред и закон на премините Брњак и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Регион Собранието на Косово, на предлог на пратеничката група на Демократската партија на Косово, одлучи денеска да оддржи вонредна седница за најновите случувања, додека редовната седница ќе се оддржи по завршувањето на вонредната. Претходно премиерот на Косово Хашим Тачи го информира Собранието за поледните настани на Косово, по одлуката на Владата припадниците на специјалните косовски полициски сили „Роса“ да воспостават, како што кажа, „ред и закон на премините Брњак и Јариње“. Премиерот Тачи ги повтори обвинувањата дека зад нередите на северот на Косово стои официјален Белград и додаде дека вандалите кои го запалија преминот Јариње биле предводени од претставници на „паралелните структури на Србија на северот на Косово“ и дека зад нив стојат и претставници на официјален Белград. Според него, силите на КФОР и полицијата на Косово под контрола го држат преминот Брњак, додека преминот Јариње е под контроала на меѓународните мировни сили. Покрај тоа, меѓународните набљудувачи стравуваат од лош развој на ...
| | веќе видена | слични

Претходно премиерот на Косово Хашим Тачи го информира Собранието за поледните настани на Косово, по одлуката на Владата припадниците на специјалните косовски полициски сили „Роса“ да воспостават, како што кажа, „ред и закон на премините Брњак и Јариње“. Премиерот Тачи ги повтори обвинувањата дека зад нередите на северот на Косово стои официјален Белград и додаде дека вандалите кои го запалија преминот Јариње биле предводени од претставници на „паралелните структури на Србија на северот на Косово“ и дека зад нив стојат и претставници на официјален Белград. Според него, силите на КФОР и полицијата на Косово под контрола го држат преминот Брњак, додека преминот Јариње е под контроала на меѓународните мировни сили.
| | веќе видена | слични
2 копии

Преминот Јариње меѓу Србија и Косово е затворен бидејќи инфраструктурата е тешко оштетена со синоќешниот пожар и би можела да се урне, соопшти денеска КФОР. „По наредба на својот командант, КФОР ја презеде командата и одговорноста за царинските пунктови на преминот на линијата на разграничување во Јариње (Капија 1) и Брњак (Капија 31) , пишува во соопштението на КФОР кое го пренесе Бета. Во соопштението информираат дека приватните автомобили можат да ја минуваат границата на одговорност на возачите, а КФОР ќе ги прегледува автомобилите во потрага по оружје и забранета стока. На преминот Брњак е забрането поминување со камиони, а контролите се многу строги од безбедносни причини. КФОР продолжува да ги разместува трупите низ северот на Косово за, како што пишува во соопштението, да се сочува безбедноста и слободата на движење. Од таму соопштија и дека ќе биде истражен вчерашниот насилен напад и палењето на административниот премин, како и пукотниците. Како што се наведува во соопштението, генералот Ерхард ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Актуелната политичка состојба во земјава, затворската казна за поранешниот премиер Никола Груевски и неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 180 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 144 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тадиќ апелира на присебност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: