Град Скопје се вклучува во акцијата за целосна заштита на скопскиот аквадукт

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, заедно со Претседателот на Владата на РМ, Зоран Заев, министерот за култура, Роберт Алаѓозовски и градоначалникот на општина Бутел, Велимир Смилевски денеска /25.02.0218 година, недела/ го посетија Скопскиот аквадукт. Изминатиов период на просторот околу Скопскиот аквадукт, на иницијатива на Здружение на индустриска зона Визбегово, беше спроведена акција за чистење на просторот околу овој објект. Во акцијата за чистење со луѓе и механизација се вклучија и градските јавни претпријатија „Комунална хигиена“ и „Паркови и зеленилo“. Овој простор беше запуштен со голем број на диви депонии, а сега истиот е целосно исчистен. - Град Скопје​ се вклучува во акцијата за целосна заштита и конзервација на Скопскиот аквадукт. Нашата намера е повторно да го вратиме овој локалитет на туристичката мапа на главниот град. Во таа насока, ќе обезбедиме соодветна инфраструктура заедно со посебна сигнализација и информативни табли, зеленило, урбана опрема и придружна културна ...
| | веќе видена | слични

Изминатиот период на социјалните мрежи се појавија голем број фотографии на кои може да се забележи голем куп со отпад во близината на кејoт на реката Вардар, близу мостот „Газела“, во општината Карпош. Граѓаните што секојдневно се движат во овој реон забележуваат дека ова е честа појава и долгорочен проблем. - Голем број граѓани секојдневно минуваат овде. Јас на пример го шетам внукот на кејот и депониите навистина ја расипуваат околината, предизвикуваат лоша миризба и се потенцијален извор за најразлични зарази - вели граѓанин што секојдневно се соочува и го гледа ѓубрето околу мостот „Газела“. Од општината Карпош велат дека нивните комунални служби се постојано и редовно на терен и информираат дека овој реон е исчистен на неколку наврати, но повторно се појавува отпад и шут на таа локација. - Иако кејот на Вардар не е во надлежност на општината Карпош, нашите служби тековно, како и по пријава на граѓани, реагираат и ги чистат посочените локации, како и велосипедската патека. За трајно да се реши проблемот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Видеоиграта Assassins Creed: Unity би можела да биде вистинскиот спасител во реставрацијата на катедралата Нотр Дам, која во голем дел изгоре во пожар за кои ...
сите 683 | | | веќе видена

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 274 | | | веќе видена

Кога реков пред неколку месеци дека нема да добиеме датум за преговори во јуни, цела влада велеше ќе има датум. Сега и вицепремиерот Османи и премиерот Заев ...
сите 136 | | | веќе видена

Претседателот на Европската Народна Партија, Жозеф Дол, даде јавна поддршка за кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.-Посакувам Силјановска да ...
сите 152 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 119 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Пробиштип и Карбинци, каде од жителите на овие општини побара масовна ...
сите 82 | | | веќе видена

Кога на 1 април ја почнав кампањата ме водеше желбата да стигнам до секој граѓанин, да разговарам со вас и да ги слушнам вашите размислувања за иднината на ...
сите 132 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Град Скопје се вклучува во акцијата за целосна заштита на скопскиот аквадукт

Од:
До кого (е-маил):
Порака: