Манчестер Јунајтед со нов договор за Де Хеа

2 копии

Раководството на Манчестер Јунајтед почна преговори со голманот Давид де Хеа за нов договор, пренесуваат британските медиуми. Актуелниот договор на Де Хеа со Јунајтед му истекува следната година, а во изминатиот период медиумите шпекулираа дека голманот нема да го продолжи договорот. Де Хеа ова лето требаше да се пресели во Реал Мадрид, но трансферот пропадна откако документацијата не стигна на време во седиштето на Фудбалскиот сојуз на Шпанија. Би-Би-Си пренесува дека преговорите помеѓу агентот на Де Хеа, Хорхе Мендеш и раководството на Манчестер Јунајтед се почнати.
| | веќе видена | слични
2 копии

Костариканецот Кејлор Навас по 40 години стана првиот голман на Реал Мадрид кој успеал да ја сочува својата мрежа во првите три кола од сезоната. Во текот на последните неколку недели Кејлор Навас помина пат од непожелен голман, до херој на Реал Мадрид. Раководството на кралскиот клуб сакаше да го продаде на Манчестер Јунајтед, но сето тоа пропадна откако стана јасно дека Де Хеа не доаѓа во Мадрид. Сега, Навас пишува историја. Имено, тој стана првиот голман, по пауза од 40 години, кој не примил гол во воведните три кола од новата сезона. Тоа не му успеало ниту на легендарниот Икер Касиљас. Последен пат кога мрежата на Реал мирувала во првите три кола од шпанското првенство на голот бил Мигел Анхел, на стартот од сезоната 1975/1976. Интересно, овој успех е остварен само уште еднаш во 113 долгата клупска историја и тоа пред 58 години. Во овие три воведни кола Навас имаше неколку одлични интервенции, а на мечот со Реал Бетис одбрани пенал.
| | веќе видена | слични

Костариканскиот репрезентативец е прв голман на Реал Мадрид по пауза од 40 години што не примил гол во првите три натпревари од шпанското првенство. "Кралскиот клуб" нема максимален ефект бидејќи киксираше во првото коло на гости кај Хихон, но Навас се уште не ја извадил топката од мрежата. Последен на кого тоа му успеало е Михел Анхел од сезоната 1975/76, а претходно тоа се случило само уште еднаш, во 1957 година. Дека за успехот на Навас не е заслужна само одличната одбрана, најдобар доказ е одбранетиот пенал во дуелот со Бетис во второто коло. На истиот меч, Рубен Кастро имаше уште една ситуација "еден на еден" која Костариканецот ја реши во своја корист, а одбрани тешка топка и во саботата на гостувањето кај Еспањол. По сето ова, сега смешна изгледа желбата на Реал Мадрид по секоја цена да го донесе Давид де Геа во летниот преоден рок. За шпанскиот репрезентативен голман се крена многу прав, а Реал во своите редови веќе има првокласен чувар на мрежата. За волја на вистината, мадридскиот клуб се уште ...
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид летово водеше интензивни преговори за Де Хеа, но Кејлор Навас покажува дека е подеднакво добра опција за тренерот Рафаел Бенитез. Имено, костариканскиот чувар на мрежата е без примен гол во првите 270 минути игра од новата сезона, што е прв пат по пауза од 39 години мрежата на Реал Мадрид мрежата да не биде затресена во првите три кола од Примера дивизион. Последен пат тоа се случило во сезоната 1975-76, кога голман на Реал беше Мигел Анхел Гонзалез. Таа година Гонзалез беше без примен гол на првите четири средби, рекорд што Навас ќе се обиде да го урне следната сабота против Гранада. Шпанските статистичари пресметале дека Навас сепак немал премногу работа на стартот од сезонава, а голман со најмногу интервенции е Камени од Малага, со 14 успешни одбрани.
| | веќе видена | слични

Давид Де Хеа пред два дена стави потпис на нов договор со Манчестер Јунајтед, вест која секако ги смири навивачите на овој клуб кои минаа лето исполнето со бројни шпекулации кои на крајот завршија со пропаднат и нереализиран трансфер во Реал Мадрид. Откако го потпиша новиот договор, самиот Де Хеа истакна дека ќе го даде својот максимум во оваа нова етапа од престојот на „Олд Трафорд“, нешто на што сепак не веруваат англиските медиуми кои почнаа да ги обелоденуваат и деталите кои ги содржи новиот договор на шпанскиот репрезентативен голман. Како што пренесува англискиот таблоид „Сан“, Де Хеа се согласил да ја продолжи верноста со Манчестер Јунајтед за речиси двојно поголема плата (200.000 фунти неделно), но истовремено решил да се заштити со тоа што го обврзал раководството на „ѓаволите“ да се согласи на прифатлива откупна клаузула. Ваквата вест експресно ја пренесоа најголем дел од реномираниоте англиски медиуми, според кои, Де Хеа наредното лето ќе може да си замине од „Олд Трафорд“ за сума од 40 милиони ...
| | веќе видена | слични

Давид де Хеа потпиша нов договор со Манчестер јунајтед, но „црвените ѓаволи“ го прифатиле неговиот услов во преговорите, да биде намалена сумата што англискиот клуб ќе ја бара за негов евентуален трансфер. Откако во стариот договор, кој истекуваше на крајот од сезонава, клаузулата за раскин изнесуваше 60 милиони евра, во новиот договор истата е намалена на 40 милиони евра. Како што јавува таблоидот „Сан“, ова е јасен знак дека Де Хеа не ја гледа својата долгорочна иднина на „Олд трафорд“, но дефинитивно и компромис за Шпанецот да се врати на голот на „ѓаволите“, а тие да добијат значителна отштета при неговото заминување, што немаше да се случи следното лето, кога тој ќе станеше слободен играч. Како што стојат работите, Де Хеа веќе на почетокот од следното лето ќе се пресели во Реал за сума од 40 милиони евра, откако и самата управа на Реал најавила дека нема намера да троши премногу време на преговори, особено сега кога клаузулата е значително намалена.
| | веќе видена | слични
2 копии

Шпанскиот голман Давид Де Геа по неуспешниот трансфер на последниот ден од преодниот рок со Реал Мадрид, доби понуда и потпиша нов договор со Манчестер Јунајтед. Де Геа со тоа со обврза голот на „црвените ѓаволи“ да го брани до 2019 година, со можност да го продолжи за уште една сезона. Договор на шпанскиот голман со премиерлигашот истекуваше следното лето. - Задоволен сум што почунувам нов период во мојата кариера во Јунајтед. Уживам да играм со соиграчите. Јунајтед е посебен клуб и Олд Трафорд иделано место за мене.Тешкото лето го оставам зад себе и ќе се концентрирам на работата, изјави Де Геа. Де Геа во Манчестер Јунајтед дојде во 2011 година од Атлетико Мадрид за 25 милиони евра, а за четири сезони одигра вкупно 175 натпревари. Тој е еден и од голманите на шпанската репрезентација, а бранеше и на последниот дуел во Скопје против Македонија. фото:www.telegraph.co.uk
| | веќе видена | слични
4 копии

Шпанскиот голман Давид Де Хеа го продолжи договорот со Манчестер Јунајтед до 2019 година. Де Хеа, кој во изминатите две сезони беше најдобриот играч на Јунајтед, во финишот на преодниот рок беше пред трансфер во Реал, вреден 30 милиони фунти, но истиот пропадна бидејќи документите за негова регистрација од Манчестер во Реал не пристигнаа навреме. Претходниот договор на Де Хеа истекуваше наредното лето, откако не му успеа трансферот во Реал реши да ја продолжи соработката со ‘црвените ѓаволи’. Јунајтед е посебен клуб и Олд Трафорд е идеално место за мене, тука ќе дополнително да напредувам. Го оставам тешкото лето зад себе, гледам во иднината каде ме очекува напорна работа за да успеам со соиграчите да ги остварам зацртаните цели“, рекол Де Хеа. Продолжувањето на договорот наиде на големо одобрување и кај менаџерот на Јунајтед, Луј Ван Гал, кој на почетокот на сезоната воопшто не му даваше шанса на Де Хеа. The post Де Хеа и официјално стави потпис на нов договор: Тешкото лето е зад мене appeared first on ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Каков крај на трансфер сагата на шпанскиот голман Давид де Хеа. Одличниот голман Давид де Хеа летово беше на чекор до Реал Мадрид, но трансферот пропадна во последниот ден од преодниот рок откако документацијата задоцни во Шпанскиот фудбалски сојуз. Со оглед на тоа дека летово не направи трансфер, многумина очекуваа дека тој во јануари ќе замине во Мадрид. Сепак, конечно ставен е крај на целата сага. Давид де Хеа останува на „Олд Трафорд“ бидејќи го продолжи договорот со Манчестер Јунајтед до јуни 2019-та година, соопшти англискиот тим преку својата официјална интернет страница. -Манчестер Јунајтед е специјален клуб, а Олд Трафорд е идеално место за мене и за мојот напредок во кариерата. Мило ми е што започнувам ново поглавје во мојата кариера како голман на Јунајтед, изјави Де Хеа. Тренерот Луј ван Гал исто така изрази задоволство, иако во текот на летниот преоден рок го пресели Де Хеа на трибините поради целата трансфер приказна. -Секако дека сум задоволен што Де Хеа потпиша нов договор. ...
| | веќе видена | слични

Давид де Геа го продолжи договорот со Манчестер Јунајетд до 2019.година, со опција истиот да биде продолжен на уште една сезона. Голманот беше на излезна врата од Олд Трафорд ова лето, но неговиот трансфер во Реал Мадрид прпопадна поради доцнење на документацијата во последниот ден од преодниот рок. Претходниот договор на Шпанецот со Јунајтед истекуваше идното лето, но тој се одлучи за продолжуавње на соработката поради пропаднатиот трaнсфер и недоволниот ангажман на кралскиот клуб за него. Де Геа во Манчестер дојде во 2011 од Атлетико Мадрид за 2,5 милиони евра, а во меѓувреме го облече и националниот дрес каде ќе биде наследник на Икер Касиљас.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Манчестер Јунајтед со нов договор за Де Хеа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: