Имам од Косово обвинет за тероризам

За да ја покаже својата посветеност на регионалната безбедност, Косово набргу ќе го почне првото судење на наводни симпатизери на ИДИЛ. „Околу 300 косовски државјани досега се бореле во војни во Сирија и во Ирак“, изјави министерот за внатрешни работи Скендер Хисени на 4. март. [АФП] За првпат Косово ќе гони свои државјани за наводни врски со терористичката организација Исламската држава на Ирак и Левантот (ИДИЛ). Околу 55 наводни џихадисти се уапсени од минатата година до сега како дел од полициските напори за искоренување на акциите за регрутирање терористи и за спречување млади лица да одат во Сирија и во Ирак. Зекирија Ќазими, имамот на џамијата Ел-Кудус во Гњилане беше меѓу седуммината осомничени за тероризам изведени пред суд на 2. март. Кон крајот на февруари 17-годишно момче од истиот град, во источниот дел на земјата, беше уапсено на приштинскиот меѓународен аеродром пред да успее да се качи на лет за Турција и да се приклучи на ИДИЛ во Сирија. Ќазими е обвинет за злоупотреба на својата позиција ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Со 60 гласови "за", 17 "против" и два "воздржани", во четвртокот вечерта косовскиот парламент го усвои Законот за спречување на косовски граѓани да се приклучуваат во вооружени конфликти надвор од териоријата на Косово. Против законот гласаа пратениците од националистичкото движење "Самоопределување", кои бараа да се смени името на законот. Според ставот на партијата, кој и претходно го изнесе пратеничката Албулена Хаџиу, никој не може да ги спречи Албанците да одат да им помогнат на своите сонародниците во некоја странска војна. Пратеничката група на оваа партија поднесе девет амандмани но не беше прифатен ни еден од нив. Законот е усвоен по две расправи во парламентот а беше днесен со цел да се запре заминувањето на Косовците на боиштата во Сирија и Ирак.
| | веќе видена | слични
4 копии

Парламентот на Косово во четвртокот го усвои законот кој предвидува тешки санкции за косоварите коишто учествуваат во воените конфликти во странство, што е мерка со којашто се прави обид да се одвратат младите да ѝ се придружуваат на џихадистичката терористичка организација Исламска држава . Споменатиот закон содржи вкупно пет члена и предвидува санкции до 15 години затвор за државјаните на Косово коишто ќе им се приклучат на странски единици, без разлика дали станува збор за војска, полиција или паравоена формација. Според процените на министерството за внатрешни работи на Косово, околу 300 косовски државјани биле или се’ уште се во редовите на џихадистичките групации во Сирија и во Ирак, како што се Исламската држава и Фронтот ан-Нусра, а најмалку 15 од нив загинале на овие боишта. Косовската полиција во август и септември 2014 година уапси 55 лица осомничени за придружување на џихадистите во Сирија и за ширење на радикалниот ислам, како и за регрутирање доброволци за џихад во Сирија и во Ирак. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Исламска заедница на Косово, Наим Трнава го поздрави донесувањето на Законот против војување на Косоварите во странски држави. „Јас и Исламската заедница на Косово во целост го пригаќаме овој закон, бидејќи Косово нема крв за да се поливаат Арапските полиња“ истакна муфтијата Трнава за Радио Слободна Европа. Според него верниците муслимани кои одат во Сирија да војуваат се лажат бидејќи „според исламот никој нема право на себе, на татковината и на било кој друг да му наштети“. ИВЗ на Косово целосно е против оние кои заминуваат надвор од Косово да се борат во туѓи држави, додава Трнава. The post Трнава: Косово нема крв за пролевање на арапските полиња appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 250 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 355 | | | веќе видена

Контролата на оружјето ќе биде една од главните теми на агендата на планираната средба на претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, што ќе ...
сите 94 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 211 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 230 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Имам од Косово обвинет за тероризам

Од:
До кого (е-маил):
Порака: