Коѕијас ја почнува мини балканската турнеја, в четврток во Охрид


15 копии

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска ја започнува мини балканската турнеја, а во четврток, 12 април, во Охрид ќе се сретне со неговиот македонски колега Никола Димитров. Како што јави дописничката на МИА од Атина, патувањето на Коѕијас, засега, официјално не е соопштено од грчкото МНР, но според информациите во медиумите, министерот за надворешни работи на Грција, утре ќе има средби во Белград, во четврток во Охрид, а потоа во Приштина, по што ќе се врати во Атина. Грчките медиуми коментираат дека најкритичната средба од сите, е онаа со Димитров во Охрид. Токму затоа, новинарите во Грција, во извештаите, акцентот го ставаат на новата, трета по ред средба за 20 дена на шефовите на македонската и грчката дипломатија. Грчките медиуми коментираат дека разликите се исти и непроменети, се однесуваат на ревизија на Уставот, на ерга омнес, односно опсегот на употреба на новото име, на јазикот и идентитетот, но додаваат дека и понатаму постои заемна волја од двете страни за постигнување решение. Во ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Под наслов „Замор во спринтот за скопското прашање“ грчкиот весник „Катимерини“ ги анализира последните случувања во разговорите за името меѓу Македонија и Грција.Новинарот пишува дека иако двете страни се договорени речиси за сите регионални прашања, сепак, остануваат отворени централните теми, како што е ерга омнес и уставната ревизија. – Индикација за заморот што постои на ниво на преговори е фактот што следните средби на Коѕијас и Димитров, кои ја држат „диригентската палка“ на дипломатските преговори меѓу двете земји ќе се одржат на почетокот на мај. Додека пак трите претходни (Скопје, Виена, Охрид) се одржаа во временски период од околу 20 дена. Практично, ова значи дека е надминат почетниот временски рок, што предвидуваше завршување на разговорите на крајот на март –пишува весникот во анализата. Како што јави дописничката на МИА од Атина, „Катимерини“ го споменува и основното сценарио на грчката страна, да се направи уставна ревизија за решението автоматски да донесе и признавање под новото име и во и ...
| | веќе видена | слични

Новинарот пишува дека иако двете страни се договорени речиси за сите регионални прашања, сепак, остануваат отворени централните теми, како што е ерга омнес и уставната ревизија. - Индикација за заморот што постои на ниво на преговори е фактот што следните средби на Коѕијас и Димитров, кои ја држат „диригентската палка“ на дипломатските преговори меѓу двете земји ќе се одржат на почетокот на мај. Додека пак трите претходни (Скопје, Виена, Охрид) се одржаа во временски период од околу 20 дена. Практично, ова значи дека е надминат почетниот временски рок, што предвидуваше завршување на разговорите на крајот на март, пишува весникот во анализата. Како што јави дописничката на МИА од Атина, „Катимерини“ го споменува и основното сценарио на грчката страна, да се направи уставна ревизија за решението автоматски да донесе и признавање под новото име и во и вон нашата земја. Сепак, новинарот коментира дека намерата, особено на ЕУ за „success story“ на Балканот може да доведе до притисоци и враќање на почетното ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Новото договорено сложено име треба да биде и уставно име на соседната земја, рече портпаролот на грчката Влада и министер без ресор на Грција, Димитрис Ѕанакопулос, на денешниот брифинг со новинарите, одговарајќи на прашањето на дописникот на МИА од Атина во однос на тоа дали Грција би прифатила име што би било само за меѓународна, а не и за внатрешна употреба. – По дефиниција е невозможно. Тоа е контрадикција на терминот, односно не е можно да говориме дека важи за сите и да исклучуваме некој од сите, односно самата Поранешна југословенска Република Македонија. Според тоа за да постои заемно прифатливо решение во конкретното прашање, неопходна е уставна ревизија и прифаќање од страна на Поранешната југословенска Република Македонија, како уставно име на новото сложено име што ќе се договори, вели Ѕанакопулос. Во однос на тоа каде се наоѓаат двете земји во преговорите, по средбата на шефовите на двете дипломатии, Димитров и Коѕијас, во Охрид, и за кои точки има поклопување на ставовите и договор, а кои се ...
| | веќе видена | слични

Нема нешто толку значајно за да има лидерска средба. Премиерот Заев вели дека на преговорите во Охрид не е постигнат некој значаен напредок Опозицискиот лидер Мицкоски и натаму ја обвинува власта дека не го информира за текот на преговорите. - Јас по природа сум оптимист. Но, за да бидам оптимист, треба да имам информации за таа тема, кои во моментов ги немам. Премиерот Заев вели дека е оптимист и дека има прогрес во разговорите, а во исто време дава изјава дека е подготвен да ја заврши кариерата доколку тоа е цената на решавање на спорот. Прво, треба да објасни на што го темели оптимизмот. Ако тоа е нешто убаво, да се радуваме сите. Второ многу поопасно е тоа што тој со ова признава дека е подготвен да донесе решение кое нема да му се допадне на народот, решение за кое е свесен дека ќе значи крај на неговата кариера, што значи и дека концесиите се преголеми, вели Мицкоски во интервју за Република. И грчката опозиција обвинува за нетпранспарентност. Првиот човек за надворешни работи во Нова Демократија, ...
| | веќе видена | слични

Официјална Атина со спротивен став денеска одговори на позицијата на македонскиот премиер Зоран Заев дека се залага за компромисно решение за името на Македонија за надворешна употреба, но не и за внатрешна. „Новото договорено сложено име треба да биде и уставно име на соседната земја“, рече денеска портпаролот на грчката Влада Димитрис Ѕанакопулос, одговарајќи на прашањето дали Грција би прифатила име што би било само за меѓународна употреба. – По дефиниција тоа е невозможно. За да постои заемно прифатливо решение во конкретното прашање, неопходна е уставна ревизија и прифаќање од страна на Поранешната југословенска Република Македонија, како уставно име на новото сложено име што ќе се договори, изјави Ѕанакопулос. За договорот да биде фер треба да се исполнат двата услови што ги поставува Атина – прво сложено име и второ ерга омнес, што значи и уставна ревизија.
| | веќе видена | слични

Заев е против ерга омнес, решението може да се постигне во мај, пишува денеска грчки Катимерини во опсежната анализа за преговорите, кои покренаа и жестока расправа меѓу власта и опозиција во Атина. Одговорниот за надворешна политика во Неа Демократија, Кумуцакос директно ги прозва Ципрас и Коѕијас да одговарат што точно преговараат со Македонија. -Заев и Димитров велат дека Скопје одбива да го смени уставот и да прифати име за севкупна употреба. Прашувам што презема во врска со тоа грчкото министерство за надворешни работи ? Наместо да ја осуди непопустливоста на Скопје, тие ја обвинуваат Нова Демократија, изјави Јоргос Кумуцакос,  Неа Демократија. Македонскиот премиер Заев не ги коментираше прозивките и реакциите од Атина. Вели дека тие се резултат на транспарентниот процес што го води на македонската влада. Вели разлики се уште има, но има и видлив напредок во разговорите.  Во однос на најавената, а не одржаната лидерска средба за името, Заев појаснува дека таа не се случила затоа што било утврдено дека ...
| | веќе видена | слични

Министерот за внатрешни работи на Грција, Панос Скурлетис, ја нагласи потребата од постигнување „поширок парламентарен консензус“ за прашањето за името на северниот сосед по впечатокот дека бледее моментумот за постигнување договор. Коментарите на Скурлетис се и реакција на цврстиот став на помалиот коалициски партнер во грчката Влада, партијата Независни Грци на министерот за одбрана Панос Каменос, кој и понатаму се противи зборот Македонија да биде содржан во името што евентуално би било договорено. „Неопходно е да се каже дека имаме можност пред нас“, изјави тој. „Прозорец на можности“ за „заемно прифатливо решение“ гледа и заменик-министерот за надворешни работи Јоргос Катругалос, но додава и дека „не можеме да кажеме дека имаме договор во чантата“. Прашан за коментар за ставот на македонскиот премиер Зоран Заев против промена на Уставот и севкупна употреба на името што би се договорило, Катругалос со констатација дека јавни изјави често се даваат за домашна употреба.
| | веќе видена | слични

Низа реакции за она што излезе во грчкиот медиум „Та неа“. Ако се реши прашањето за името, тогаш антикризната мерка – кратење на пензиите, ќе се одложи за шест месеци подоцна. Ова според грчкиот весник „Та неа“ е ветувањето од Берлин до Атина, во разговорите меѓу Германија и Грција за затворање на долгогодишниот спор, но и што грчката страна би добила од тоа. Како што јави дописничката на МИА од Атина, весникот повикувајќи се на европски извори, пишува дека веќе изгласаната мерка за кратење на пензиите што треба да стапи во сила од 1 јануари 2019, би се одложила за шест месеци подоцна, како германски „подарок“ до Грција, доколку се постигне договор за името. Нешто што би му одело во прилог на Ципрас и на неговите изборни планови. – Веродостојни европски извори, пренесувајќи ги за „Та неа“ разговорите што во позадина се водат меѓу Атина и Берлин, ги претставуваат Германците дека му ветиле на Алексис Ципрас размена со силна политичка корист за него и за СИРИЗА, во случај да постигне договор за името на Скопје ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Последните јавно изнесени ставови на македонскиот премиер Зоран Заев, беа причина за нови препукувања меѓу власта и опозицијата во Грција. Одговорниот за надворешна политика во Нова демократија Јоргос Кумуцакос, побара одговори од владата за што точно преговара, на што реагираа од прес службата на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас дека опозицијата била детално известена за грчките позиции на средбата Коѕијас – Кумуцакос. Како што јави дописничката на МИА од Атина, прашањето за името, уште еднаш во Грција беше повод за внатрешно-политички превирања. - По изјавите на Заев за агенцијата МИА, дека Скопје не разговара за промена на Уставот, ниту за име за севкупна употреба, односно ерга омнес, сите Грци се прашуваат: за што преговара владата на Ципрас, Каменос, Коѕијас? Очекуваме конечно одговор, вели Јоргос Кумуцакос, одговорниот за надворешна политика во опозициската Нова демократија. Од прес службата на шефот на грчката дипломатија, преку соопштение одговараат дека пред две седмици, Никос Коѕијас го ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Епидемијата на сипаници во американската држава Њујорк достигна ниво кое не е забележано во САД во текот на последните 25 години, пишува АП.Официјалните лица ...
сите 243 | | | веќе видена

Бројот на загнатите во терористичките напади во Шри Ланка чија цел беа цркви и хотели за време на празнување на Велигден во оваа земја, се зголеми на 310 лица, ...
сите 329 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 187 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 201 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Коѕијас ја почнува мини балканската турнеја, в четврток во Охрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: