„КАТИМЕРИНИ“ - Хаг ја осуди Грција

2 копии

Пресудата во Хаг е донесена во корист на Скопје, тврди грчкиот весник „Катимерини“, повикувајќи се на неофицијални, но сигурни извори од Меѓународниот суд на правдата Судот ја осуди Грција за прекршување на Привремената спогодба со ветото на нејзиното членство во НАТО - вака, според информации на весникот, ќе гласи пресудата на Судот во Хаг, која треба да биде објавена на 5 декември. Според информации на весникот, клучен аргумент за ваквата пресуда биле изјавите на Костас Караманлис - тогашен премиер и Дора Бакојани - тогашна шефица на дипломатијата, во кои тие најавуваат вето за интеграцијата на Македонија поради спорот за името. Пресудата, според изворот на „Катимерини“, сепак нема да одговори на барањето на Скопје да и се наложи на Грција деблокирање на интеграцијата на земјава. Македонија ја тужи Грција за прекршување на Привремената спогодба со ветото за членство во НАТО на самитот во Букурешт. Се очекува пресудата да има не само правно туку и силно политичко влијание врз спорот.
| | веќе видена | слични

Пресудата на Меѓународниот суд на правдата Грција ќе ја слушне во друштво на потпретседателот на САД. Случајно или не, Џо Бајден на 5 декември е во Грција - целта на посетата официјално е поддршка за Атина, за новоизбраната влада. Грчки аналитичари сепак сметаат дека заменикот на Обама доаѓа со пакет задачи за новиот грчки премиер Пападемос. Бајден ќе го поддржи во обидот да се справи со кризата, ќе му укаже за клучната улога на Грција на Балканот, особено во делот на енергетиката, но не е исклучено на агендата да се проблемите и со соседите. Уплашени од неизвесноста пред одлуката на судот во Хаг, Грците веќе гласно говорат за нова стратегија со што ќе треба да се спротивстават на пресудата. Ова само најавува, се тврди, крута политика на Атина ако Грција го изгуби спорот во Хаг. За грчката експертска јавност 5 декември е прв тест на новата влада. Се оди до таму што се вели дека може да стане збор за распад на владата во случај на позитивна пресуда за Македонија, особено што ова прашање во Грција ...
| | веќе видена | слични

Според последните информации во Грција расте песимизмот за одлуката на судот во Хаг. Од свои, како што потенцира, сигурни извори весникот Катимерини близок на опозицијата дознава дека судот ја осудил Грција за прекршување на времената спогодба со ветото за членство во НАТО. Клучен аргумент за ваквата пресуда според изворите на Катимерини биле изјавите на Костас Караманлис и Дора Бакојани во кои тие најавуваат вето за интеграцијата на Македонија поради спорот за името. Според Катимерини, пресудата иако е во наша корист, нема да и наложи на Грција дека не смее да ја блокира интеграцијата на Република Македонија. Официјалната пресуда, ќе биде соопштена на 5-ти декември во Хаг.
| | веќе видена | слични
6 копии

Судот ја осуди Грција за прекршување на Привремената спогодба со ветото на нејзиното членство во НАТО, јавува грчкиот весник “Катимерини“, а според нивни информации вака ќе гласи пресудата на Меѓународниот суд во Хаг, што треба да биде објавена на 5 декември Грчкиот весник Катимерини повикувајќи се на неофицијални но сигурни извори од Меѓународниот Суд тврди дека пресудата е донесена во корист на Македонија. Клучен аргумент за ваквата пресуда биле изјавите на тогашниот премиер Костас Караманлис и тогашната шефица на дипломатијата, Дора Бакојани, во кои тие најавуваат вето за интеграцијата на Македонија поради спорот за името, јавува весникот. Според весникот, пресудата иако е во наша корист, нема да и наложи на Грција да не ја блокира интеграцијата на Република Македонија. Македонија ја тужи Грциjа за прекршување на Времената спогодба со ветото за членство во НАТО на Самитот во Букурешт. Пресудата се очекува да има не само правно туку и силно политичко влијание врз спорот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Судот ја осуди Грција. Под овој наслов грчкиот весник Катимерини предвреме ја објави пресудата на Меѓународниот суд на правдвата во Хаг по тужбата што против Грција ја поднесе Македонија, а која официјално треба да биде донесена на 5 декември. Весникот, повикувајќи се на анонимни извори во Судот, тврди дека по првите две барања со тужбата, Меѓународниот суд пресудил во полза на Македонија. По првата точка, Судот се прогласил за надлежен во овој случај, што го бараше Македонија, а го негираше Грција. По втората точка, што е и најважно, Судот пресудил дека Грција ја прекршила Времената спогодба на тој начин што го блокираше зачленувањето на Македонија во НАТО на Самиотот на Алијансата во Букурешт. Во образложението на оваа одлука, Судот, како што пишува весникот, се повикува на изјави на тогашниот премиер Караманлис и на тогашната шефица на дипломатијата Бакојани, со кои тие најавија блокада за влезот на Македонија во НАТО. По однос на третата точка, по барањето на Македонија да и се наложи на Грција да ги ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Грчкиот весник Катимерини повикувајќи се на неофицијални извори, пишува дека Хаг ја донесол својата пресуда во корист на Скопје. Од свои, како што потенцира, сигурни извори, Катимерини дознава дека Судот ја осуди Грција за прекршување на Времената спогодба со ветото за членство во НАТО. Според информации на весникот, клучен аргумент за ваквата пресуда биле изјавите на Костас Караманлис - тогашен премиер и Дора Бакојани - тогашен шеф на дипломатијата во кои тие најавуваат вето за интеграцијата на Македонија поради спорот за името. Пресудата според изворот на Kатимерини сепак нема да одговори на барањето нa Скопје да и се наложи на Грција да не ја блокира интеграцијата на земјава. Македонија ја тужи Грцика за прекршување на Времената спогодба со ветото за членство во НАТО на Самитот во Букурешт. Пресдуата се очекува да има не само правно туку и силно политичко влијание врз спорот.
| | веќе видена | слични

На две недели пред соопштување на пресудата, Грција ги демантира сопствените аргументи кои ги пласираше пред хашките судии. Овие тези на грчката одбрана, вчера офцијална Атина, свесно или не ги демантираше. Едниот процес е правен и не е поврзан со преговорите за името кои се политички и суштински - проблемот со името мора да се реши, изјави портпаролот на грчкото МНР Делавекурас. Судот на 5 декември треба да се изјасни : 1. дали е прифатена надлежноста за предметот, 2. дали има прекршување на Времената спогодба, и 3 .да ги утврди чекорите кои треба да бидат превземени. Четири дена потоа во Брисел се состануваат европските лидери. Пресудата се очекува да влијае на нивната одлука во однос на Македонија и почетокот на преговори. Сепак, клучниот пресврт во македонските интегрцаии се очекува да се случи на престојниот НАТО Самит во Чикаго. Доколку Македонија излезе како победник, голема е веројатноста НАТО земјите да го ревидираат заклучокот за Македонија, со кој нашиот прием во Алијансата се ...
| | веќе видена | слични

Во очекување на текстот на пресудата на големо се разгледуваат сценаријата „што по Хаг“, односно кои и какви би биле политичките и практичните последици од неа и што сé таа може да донесе во иднина. Позитивната пресуда ќе биде дополнителен правен аргумент за земјава и со него би се вратиле духот и почитувањето на Привремената спогодба и правната сигурност Додека чекаме да ја чуеме и видиме пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг за случајот “Македонија против Грција“, која е најавена за 5 декември, атмосферата на Илинденска б.б. (Влада) и на Даме Груев 6 (МНР) во Скопје е оптимистички внимателна или внимателно оптимистичка. Ако може да се суди според говорот на телото на дипломатите што се упатени во случајот, нé очекува пресуда во наша полза. Преведено, тоа значи дека очекувањата се дека Судот во пресудата ќе констатира дека Грција ја блокирала поканата за Македонија за членство во НАТО на Самитот на Букурешт. Тоа беше и основата на која се темели тужбата, односно за непочитувањето на членот 11 од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 182 | | | веќе видена

Се очекува утре пред полноќ да се гласа Законот за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. Седницата започна уште вчера, а по жестоката ...
сите 115 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 131 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 201 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„КАТИМЕРИНИ“ - Хаг ја осуди Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: