„Ајде“: Обвинителке, многу работа Ве чека!


Граѓанските активисти од иницијативата „Ајде“, денеска се собраа пред Собранието, каде пратениците го гласаа законот за специјалното обвинителство, по согласноста на четирите партии за законското решение како и за личноста која е избрана – Катица Јанева. Од „Ајде“ велат дека граѓаните на Република Македонија целосно се посветени и истрајни во битката за правда, слобода и за демократија, а тоа треба да му биде јасно на специјалниот јавен обвинител. „Многу тешка задача има специјалната јавна обвинителка. Ќе треба да се справи со сите криминали за кои слушнавме во „бомбите“. Ние, како граѓанска платформа, не даваме безрезервна поддршка, туку само ако има резултати. Ако има опструкции, притисоци или некој не си ја работи работата како што треба во специјалното јавно обвинителство, ние повторно ќе се бунтуваме. Од ова зависи иднината на нашата држава“, велат од „Ајде“. Фото: Либертас
| | веќе видена | слични

Специјалната јавна обвинителка и нејзиниот тим во наредните 4 години ќе работат во канцелариите на новата зграда на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги.Владата имаше рок од три дена од изборот да обезбеди канцеларии за работата на сопецијалниот обвинител, а тоа да не биде во зградата на Јавното обвинителство.Како што дознаваме, изборот паднал на новата зграда на Агенцијата за медиуми во центарот на Скопје.А.Д.
| | веќе видена | слични
4 копии

Директорот на владината Служба за општи и заеднички работи Васе Доневски треба до утревечер на Министерот за правда Аднан Јашари да му даде предлог од најмалку два -три објекта во сопственост на Владата, кои ќе одговараат на барањата на специјалниот обвинител, дадени со специјалниот закон, кој беше изгласан завчера во Парламентот, пишува „ Вест “. Јашари од владината Служба за општи и заеднички работи побарал празен објект со 25 канцеларии за специјалниот обвинител и за неговиот тим.
| | веќе видена | слични
5 копии

Специјалниот јавен обвинител, Катица Јанева ќе работи и на случајот со вооружената група во Куманово, односно лицата кои беа уапсени по кумановскиот инцидент во којшто загинаа осум македонски полицајци и десет членови на вооружената група, јавува Радио телевизија Косово, а веста ја пренесува македонскиот весник на албански јазик Koha. Според косовската телевизија, обвинителите кои работеле на овој случај, по собирањето на доказите навестиле дека овој предмет ќе го дадат на натамошна обработка на специјалниот јавен обвинител. Специјалната обвинителка разговарала за ова во средата со министерот за правда, Аднан Јашари. Во судирот меѓу вооружената група и македонската полиција во Куманово на 9-ти и 10-ти мај, беа убиени 10 припадници од групата, а триесетина лица беа уапсени. Во дводневните борби во „Дива населба“ во Куманово загинаа осуммина македонски полицајци. Специјалната обвинителка во вторник даде свечена заклетва и најави дека за еден месец со својот тим ќе ги преземе случаите кои се во нејзина ...
| | веќе видена | слични

Дебата на профeсорката Мирјана Најчевска и адвокатот Ѕвонко Давидовиќ: За поддршката и критиките кон специјалната обвинителка Катица Јанева, како и за пропустите во новиот Закон за јавен обвинител
| | веќе видена | слични
2 копии

Специјалниот обвинител на Македонија, Катица Јанева, најверојатно, ќе продолжи да го работи случајот Куманово против членовите на вооружената група, кои беа уапсени во Куманово. Обвинителите доделени на случајот, по собирањето на докази, изјавиле дека ќе го предадат случајот на понатамошна обработка на новиот специјален обвинител, кој беше избран денеска, по политичкиот договор меѓу најголемите партии во оваа земја. Специјалниот обвинител за ова прашање, дискутирал денеска на средбата со македонскиот министер за правда Аднан Јашари. Македонското обвинителство подигна обвиненија против вкупно триесет луѓе, од кои 19 се граѓани на Косово и 11 македонски. Во престрелката што се случи во кумановското соседството на 9 и 10 мај оваа година, останаа убиени 10 членови на вооружена група и 8 членови на македонската полиција./ извор РТК
| | веќе видена | слични

Катица Јанева, специјалниот јавен обвинител ќе работи и на случајот со вооружената група во Куманово кога загунаа 8 македонску полицајци и 10 членови на вооружената група, јавува Радио телевизија Косово.Косовската телевизија јави дека обвинителите кои работеле на овој случај навестиле дека овој предмет ќе го дадат на натамошна обработка на специјалниот јавен обвинител. За ова специјалната обвинителка денеска веќе разговарала со Аднан Јашари, министерот за правда, јави РТК.Денеска специјалната обвинителка даде свечена заклетва и најави дека за еден месец со својот тим ќе ги преземе случаите кои се во нејзина надлежност, пренесува Макфакс.
| | веќе видена | слични

Законското решение нуди доволна гаранција дека специјалната обивнителка ќе има можност и ресурси независно да ги истржи случаите поврзани со прислушвањето, согласни се експертите, но тие се со поделени мислења околу изборот на личноста. Професорот на правниот факултет, Гордан Калајџиев, кој исто така се споменуваше како можно решение, се сомнева во интегритетот на Катица Јанева. За „24 Вести“ вели дека и покрај неговото 30-годишно искуство, таа не му е позната како истакнат обвинител, а од тоа што го дознал, се сомнева и дека е блиска со актулениот државен обвинител Марко Зврлевски. Калајџиев кој е и претседател на Хелсиншкиот комитет, вели дека на некој начин граѓанскиот сектор се чувствува изневерен од СДСМ и меѓународната заедница.
| | веќе видена | слични

Ви го пренесуваме вечерашното издание на 24 Анализа на 24 Вести каде за законот и изборот на специјалната обвинителка Катица Јанева, каде дискутираа Гордан Калајџиев и Насер Зибери.
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 197 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Ајде“: Обвинителке, многу работа Ве чека!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: