Катерина Велика: Една од најмоќните жени во светот поради која руските девојчиња почнале да учат

На 2 мај 1729 година била родена Катерина II Велика, руска кралица позната како еден од најмоќните владетели на сите времиња. За време на нејзиното владеење ...
| | веќе видена | слични

На 16 мај 1812 година во Букурешт почнале преговорите со кои е завршена шестгодишната Руско-турска војна, која се водеше од 1806 до 1812 година, а Турција го ...
| | веќе видена | слични

Останато

Јавното обвинителство мора да истражи која била цената и колку Заев ги платил изборните гласови купени од командант на УЧК. Јасно е дека командантот Баци не му ...
сите 134 | | | веќе видена

Во Парламентот денеска ќе продолжи расправата за законот за Јавно обвинителство. Дебатираа и ставови излагаа професори, актуелни и екс обвинители, адвокати. ...
сите 371 | | | веќе видена

Македонските судии Ѓорѓи Начевски и Славе Николов ја имаа честа да го судат финалето на ЕП 2020 помеѓу Хрватска и Шпанија. Шпанија победи, а двајцата судии го ...
сите 368 | | | веќе видена

СЗО ја зголеми проценката за ризикот од корона вирусoт на меѓународно ниво од умерен до висок. Од таа здравствена организација досега тврдеа дека ризикот од ...
сите 171 | | | веќе видена

Министерство за внатрешни работи, Сектор за компјутерски криминал и дигитална форензика во координација со СВР Скопје извршија идентификација на сопственикот ...
сите 185 | | | веќе видена

Петнаесетина дена пред распуштање на Собранието, се засилуваат и притисоците овој пратенички состав да не го излгаса Законот за јавно обвинителство, дознава ...
сите 122 | | | веќе видена

Наместо големото градско дерби на Лос Анџелес меѓу Лејкерс и Клиперс, во „Стејплс Центар“ синоќа беше организирано сеќавање за трагично загинатиот Коби ...
сите 197 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Катерина Велика: Една од најмоќните жени во светот поради која руските девојчиња почнале да учат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: