Катастрофална година за руската вселенска програма (видео)

Катастрофалната година за руската вселенска програма завршува со уште еден, петти по ред неуспех. Меридијан-5, рускиот сателит за воена комуникација кој во петокот требаше да биде однесен во орбитата со ракетата Сојуз-2.1б, паднал „некаде во Сибир“, а парче од сателитот за малку ќе убило еден жител на селото Вагајцево, стотина километри оддалечено од Новосибирск. Инцидентот се случил откако во третата фаза по лансирањето се случила хаварија со ракетата Сојуз-2.1б. Едно парче од ракетата, направено од титаниум и тешко 5.5 килограми паднало врз куќата жител на селото Вагајцево, и се приземјило во дневната соба. И бидејќи чуда се случуваат за Божиќ (овојпат католичкиот), додека домаќинот отишол да земе дрва за огрев во дворот, титаниумската топка речиси му ја срушила куќата. Градската управа одлучила да плати за сета штета и да му ја поправи куќата, пренесува Гизмодо. Инаку, Меридијан-5 е петтиот сателит од новата генерација кои ќе ги заменат старите Молнја и Парус системи. Првиот „Меридијан“ беше лансиран во ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 228 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 36 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена

Зоран Велјовиќ, експерт за геометрија, истакнува дека никогаш не присуствал на фудбалски натпревар, но и тој даде свој удел во дебатата дали голот на Боакје е ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Катастрофална година за руската вселенска програма (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: