Арапскиот свет го изолира Kатар од копно, море и од небо


Бахреин, Египет, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, Јемен и Либија најавија дека го повлекуваат дипломатскиот персонал од богатиот со нафта Kатар, земја што треба да биде домаќин на Светското првенство во 2022 година и каде што се наоѓа голема воена база на САД, пренесува „Асошиетед прес“. Саудиска Арабија исто така побара Kатар да ги повлече своите војници од војната во Јемен, а на списокот со земји се приклучија и Малдивите!? Претходно беа протерани дипломатите на Kатар од споменатите арапски држави. Kатарската влада не одговори веднаш на прекинување на дипломатските односи, но претходно негира дека финансира екстремистички групи. Најавено е дека четирите држави ќе го прекинат воздушниот и водниот сообраќај кон Kатар, а Саудиска Арабија планира да ја затвори и копнената граница, со што ќе ја изолира земјата од остатокот на Арапскиот Полуостров. Бахреин, пак, им даде рок од 14 дена на граѓаните на Kатар да заминат. Саудиска Арабија соопшти дека ги прекинува дипломатските односи затоа што ...
| | веќе видена | слични

Катарските власти соопштија дека ќе започнат да го користат морскиот пат преку територијалните води на Оман со цел да ја заобиколат блокадата која ја воведоа Саудиска Арабија и уште неколку заливски земји тврдејќи дека властите од Доха финансираат тероризам. Катарските власти покрај тоа објавија снимка на која се гледа истоварувањето на товарен брод кој на пристаништето во Доха пристигнал од Оман. Досега бродовите кои што носеа разни видови на стока во Катар најпрвин пристигнуваа на пристаништето во Абу Даби во Обединетите Арапски Емирати, за потоа стоката да биде преместувана во помали бродови и превезувана до Доха. Сепак, со оглед на тоа што Обединетите Арапски Емирати се приклучија на блокадата која што ја иницираше Саудиска Арабија, тоа во изминатите денови беше невозможно. Властите од Доха соопштија дека со преместувањето на стоката во оманските пристаништа ќе биде избегната потребата товарните бродови да пристигнуваат во земјите кои што му ја воведоа блокадата на Катар. По тој пат најпрвин во Катар ќе ...
| | веќе видена | слични

Стоката ќе се пренесува три пати во неделата. Оваа арапска држава држава досега производите ги пренесуваше преку Обединетите Арапски Емирати. Во минатата недела, Саудиска Арабија, Бахраин, Египет и други арапски земји воведоа економски и дипломатски рестрикции кон Катар поради наводно поддржување на терористички организации и Иран. Катар ги отфли обвинувањата и соопшти дека овие рестрикции ги прекшуваат интернационалните закони.
| | веќе видена | слични

Земјите кои воведоа санкции кон Катар исто така губат пари поради штетите кои ги трпи бизнисот во тој регион, истакна катарскиот министер. „Голем број на луѓе сметаат дека ние сме единствените кои губиме во сето ова. Но, ако ние изгубиме долари и тие ќе изгубат“ – изјави тој во интервју за американската телевизиска мрежа „СиЕнЕн“. Енергетскиот сектор и економијата на Катар, како што оцени, работат нормално и нема сериозни последици во снабдувањето со храна и други производи. „Катар може да увезува од Турција, од Далечниот исток или од Европа, а на кризата ќе одговори со додатна дизерфикација на својата економија“ – изјави Емади. Саудиска Арабија, Бахреин, Обединетите Арапски Емирати и Египет ги прекинаа дипломатските односи со Катар, обвинувајќи го дека ги подржува регионалните терористички групи. Укинувајќи ги воздушниот, поморскиот и патниот сообраќај со Катар, овие држави, им наредија на државјаните на Катар во наредните 14 дена да ги напуштат нивните територии. Санкциите како што наведува „Ројтерс“, го ...
| | веќе видена | слични

Катар може лесно да ја одбрани сопствената економија и валута од санкции на другите арапски држави, изјавил денеска катарскиот министер за финансии Али Шериф ал Емади. Земјите кои му воведоа санкции на Катар исто така губат пари поради штетата која ја трпи бизнисот во тој регион, истакнува катарскиот министер. „Голем број на луѓе сметаат дека ние сме единствени кои губиме во ова. Но ако ние изгубиме долар и тие ќе изгубат исто така“, изјавил тој во интервју за СиЕнБиСи. Енергетскиот сектор и економија на Катар, како што оценил, работат нормално и немало сериозно последици во снабдевањето со храна и други производи. „Катар може да увезува од Турција, од Далечниот исток или од Европа, а на кризата ќе одговори со дополнително диверзифицирање на својата економија“, рекол Емади . Саудиска Арабија, Бахерин, Обединетите Арапски Емирати, Египет ги прекинаа дипломатските врски со Катар, обвинувајќи го дека поддржува регионални терористички групи.
| | веќе видена | слични

Иран испрати 5 авиони полни со прехранбени производи до аеродромот во Доха како помош поради недоволните залихи на храна што беа резултат од блокадата од неколку арапски земји од персискиот залив со која се соочува Катар. Иранските власти известија и дека планираат да испраќаат 100 тони свежо овошје секој ден до Катар бидејќи земјата зависи од увозот. Претходно и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја понуди својата помош истакнувајќи дека со изолација и санкции нема да се постигне решение на кризата при што набрзо ја испрати својата војска во земјата, откако турскиот парламент изгласа закон кој овозможува распоредување војници во турка база во Катар во согласност со договорот за заедничка одбрана што двете земји го потпишаа уште во 2014 година. Засега емирот на Кувајт претставува посредник во дипломатскиот спор, но и претседателот на САД, Доналд Трамп минатата недела ургираше за единство за време на спорот меѓу арапските земји. Саудиска Арабија, Египет, Обединетите арапски емирати и Бахреин истовремено ...
| | веќе видена | слични

Катарскиот министер за енергетика, Мухамед бин Салин ел Саде изјави дека Катар ќе ја почитува одлуката на ОПЕК за намалување на производството на нафта. Тој вели дека ќе ја почитуваат оваа одлука иако се соочуваат со криза. Дневно Катар произведува најмногу 30.000 барели нафта. ОПЕК во мај го продолжи ограничувањето на производството на нафта и тоа ќе трае до март следната година. Саудиска Арабија, Бахреин, ОАЕ, Јемен и Египет пред неколку дена ги прекинаа односите со Катар, земјата која ја обвинуваат за помагање тероризам. Поради оваа криза се постави прашањето како ќе делува Катар како дел од ОПЕК каде има 12 членки, меѓу кои се и земји кои го блокираат Катар.
| | веќе видена | слични

„Постои опасност овој спор да доведе до војна“, кажа Габриел во изјава за „Франкфуртер алгемајне цајтунг“, укажувајќи на „драматично“ заострување на односите меѓу земјите во Персискиот залив. Габриел кажа дека личните разговори во текот на неделата со колегите од Саудиска Арабија, Катар и Туирција и телефонските разговори со министрите за надворешни работи на Иран и Кувајт ги потврдиле неговите причини за загриженост.. Турскиот претседател Ердоган пак му кажал на министерот за надворешни работи на Бахреин дека спорот меѓу Катар и другите арапски држави би требало да се реши до крајот на Рамазан на 24 јуни, кажа турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. Чавушоглу истакна дека Турција продолжува да се обидува спорот да го реши со дијалог.
| | веќе видена | слични
2 копии

На државјаните на земјите кои ги прекинаа односите со Катар, ќе им биде дозволено да останат во таа држава, јавуваат странските медиуми. „Доха нема да преземе никакви мерки против оние граѓани кои потекнуваат од државите кои ги прекинаа или намалија дипломатските односи со Катар“, се вели во соопштението објавено во странските медиуми. Оваа одлука ќе влијае на повеќе од 11.000 лица кои потекнуваат од Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати и Бахреин, а живеат во Катар. Овие држави заедно со Египет ги прекинаа дипломатските односи со Катар, обвинувајќи дека оваа држава ги поддржува регионалните терористички групи.
| | веќе видена | слични

Проблемот е во тоа што спонзорот на Барселона Катар Ервејз ги прекина сите дипломатските односи со Саудиска Арабија, а сличен закон во иднина би можел да биде донесен и во Арапските Емирати, Египед и Јемен. Инцидентот помеѓу Саудиска Арабија и авионскиот гигант настана кога во понеделникот ги прекина сите дипломатски односи со Доха, под осуда дека тие одржуваат врски со терористички групи и секти кои сакаат дестабилизација на регионот. Земјата ги затвори сите граници кон Катар и ги забрани сите летови кон и од оваа земја. Катар Ервејз е спонзор на Барселона веќе четири години, но од почетокот на следната сезона спонзорот Катар Ервејз ќе биде заменет со новиот нивни спонзор, јапонскиот Ракутен.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 117 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 189 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Арапскиот свет го изолира Kатар од копно, море и од небо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: