СЕ ЗАМЕШАА ПУТИН И ЕРДОГАН: Катар мора да исполни неколку услови за еден ден


Според телевизијата „Скај њуз – Арабија“, која се повикува на дипломатски извори, ултиматумот му е предаден на емирот на Катар, кој вчера се состана со претставници на Ријад во саудискиот град Џеда обидувајќи се да постигне дипломатско решение на кризата Саудиска Арабија му постави на Катар 10 услови кои емиратот треба да ги исполни во наредните 24 часа. Според телевизијата „Скај њуз – Арабија”, која се повикува на дипломатски извори, ултиматумот му е предаден на емирот на Кувајт, кој вчера се состана со претставници на Ријад во саудискиот град Џеда, обидувајќи се да постигне дипломатско решение на кризата. Меѓу условите се прекинување на дипломатските односи со Иран и протерување на сите членови на исламските групи „Муслимански браќа“ и „Хамас“, поддржани од Техеран, како и замрзнување на нивните сметки во катарските банки. Освен тоа, Саудиска Арабија инсистира на итна промена на уредувачката политика на катарската телевизија „Ал Џезира“ и промена на нејзиното раководство. Turkey's President Recep Tayyip ...
| | веќе видена | слични

Во понеделникот фискалните пазари на Катар по недела на загуби се стабилизираa, а владата покажа дека може да ja задржи економијата на земјата работејќи покрај санкциите од страна на соседните држави. Катарскиот министер за финансии ја минимизираше економската тежина на конфронтацијата со Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Бахреин и Египет и додаде дека Владата во Доха се чувствува „исклучително удобно“ при сегашната фискална позиција. Тој додаде дека земјата, која е најбогатата во светот по глава на жител, има ресурси да го издржи притисокот. Пред една недела властите во Ријад, Абу Даби, Манама и Каиро ги прекинаа дипломатските односи со Катар, обвинувајќи ја земјата дека поттикнува регионален напон, го поддржува тероризмот и се зближува со Иран. Сето ова сепак се негира од Доха. Најголемиот дипломатски јаз меѓу богатите држави од Персискиот залив го засегна катарскиот увоз на храна и други материјали и поттикна некои странски банки да ги ограничат своите активности во земјата.
| | веќе видена | слични
13 копии

Воздушното ембарго кое од почетокот на заливската криза е воведено на Катар, се однесува само на авиокомпаниите и авионите од Катар, соопштија властите во ОАЕ. Саудиска Арабија и Бахреин воведоа воздушно ембарго кога на 5 јуни ги прекинаа дипломатските односи со Катар, кој го обвинија дека го поддржува тероризмот.
| | веќе видена | слични
6 копии

Турција која е еден од највлијателните сојузници на Катар, го испраќа денеска министерот за надворешни работи во Доха, а потоа и во Саудиска Арабија во дипломатски обид да се надмине кризата меѓу Катар и арапски држави. Министерот Мевлут Чавушоглу ќе има средба со катарскиот колега шеик Мохамед бин Абдулрахман ал Тани, како и со емирот шеик Тамим бин Хамад Ал Тани, соопшти МНР на Турција. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја осуди изолацијата на Катар како „нехумана и против исламските вредности“. Ердоган истакна дека методите, кои се употребуваат против таа заливска земја се неприфатливи. Минатата недела Саудиска Арабија, ОАЕ, Египет, Бахреин и уште неколку арапски и муслимански држави ги прекинаа односите со Катар обвинувајќи го за поддршка на исламски екстремисти и на Иран.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска по телефон разговараше со саудискиот крал Салман бин Абдул Азиз Ал Сауд за ситуацијата околу Катар. Ова го соопшти прес-службата на Кремљ, цитирана од ТАСС. Тие размениле мислења за актуелната ситуација во Блискиот Исток и Северна Африка, откако ја разгледувале напнатата ситуација околу Катар. Сметаат дека кризата во односите меѓу Катар и земјите од регионот на Персискиот залив не помагаат за консолидација на заедничките напори за регулирањето во Сирија и борбата против терористичката закана. Двајцата изразиле желба за интензивирање на билатералната соработка. Путин и Салман разговарале и за актуелни прашања од натамошниот развој на руско-саудитските односи во различни области. Инаку Катар од неодамна е изолиран од повеќе арапски земји кои го обвинуваат дека помага тероризам.
| | веќе видена | слични
2 копии

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја осуди во вторникот изолацијата од страна на сунитските арпски земји во Персискиот залив на емиратот Катар како „нехумана и спротивна на исланските вредности“ и предупреди дека таквите методи се неприфтливи и дека се соодветни на „смртната казна“. Бранењето на Катар од стран на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во говорот во парламентот во кој доминира неговата Партија на правдата и развојот (AKP), следеше откако на почетокот од минатата седмица Саудиск Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Египет, Бахреин и Јемен ги прекинаа дипломтските односи со Катар, воведоа блокади на неговите воздушни, копнени и поморски граници обвинувајќи го малиот но богт емират дека ги поддржува рдикалните исламистичк и терористичк групи и шитски Иран. Официјална Доха во неколку наврати ги отфрли ваквите обвинувања како бесмислени, недокажани и незаконски. „Во однос на Катар, се чини е сторена една голем грешка, изолирње на нацијата на сите полиња е негумно и спротивно на исламските ...
| | веќе видена | слични

Од Доха порачаа дека нема никакви шанси да биде затворен медиумот Ал Џазеира во замена за прекин на блокадата на Катар од страна на заливските земји. Катарската телевизија Ал Џазеира е една од највлијателните телевииски канали во светот, посебно на просторот на арапскиот свет. Тоа значи дека оваа телевизија е „трн во око“ на Саудиска Арабија и другите земји како што се Египет и Обединетите Арапски Емирати поради фактот дека телевизијата, како и политиката на Катар, се благо наклонети кон Муслиманското братство. Саудиска Арабија, а потоа и сојузниците на Саудијците во регионот, воведоа блокада и ги прекинаа дипломатските односи со Катар, а еден од условите за прекин на блокадата е, како што пренесуваат тамошните медиуми - прекин на работата на телевизијата Ал Џазеира. Сепак, властите од Доха јасно порчаа дека тоа воопшто не доаѓа во предвид и нагласија дека опцијата за затворање на Ал Џазеира воопшто не е на маса. Катарскиот министер за надворешни работи, Шеик Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани, јасно порача ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Земјите кои воведоа санкции кон Катар исто така губат пари поради штетите кои ги трпи бизнисот во тој регион, истакна катарскиот министер. Катар може лесно да ја одбрани сопствената економија и валута од санкциите на другите арапски држави, изјави катарскиот министер за финансии Али Шериф ал-Емади. Земјите кои воведоа санкции кон Катар исто така губат пари поради штетите кои ги трпи бизнисот во тој регион, истакна катарскиот министер. - Голем број луѓе сметаат дема ние сме единствени кои губиме во ова. Ако ние губиме долар и тие исто така губат, изјави тој во интервју за американската телевизиска мрежа Си-Ен-Би-Си.
| | веќе видена | слични

Саудиска Арабија и Бахреин воведоа воздушно ембарго кога на 5 јуни ги прекинаа дипломатските односи со Катар, кого го обвинуваат дека поддржува тероризам. – Согласно воздушното ембарго, на сите авиокомпании и авиони регистрирани во Катар им е забрането да слетуваат на нашите аеродроми или да прелетуваат преку воздушниот простор на ОАЕ, Саудиска Арабија и Бахреин, наведуваат трите земји. Исклучок ќе бидат приватните авиони од Катар, кои треба 24 часа однапред да поднесат барање за прелетување преку воздушниот простор на трите земји. Покрај барањето треба да бидат наведени имињата на патниците и членовите на екипажот, како и податоци за стока, доколку станува збор за товарен авион.
| | веќе видена | слични
2 копии

Катар може лесно да ја одбрани сопствената економија и валутата од санкциите на другите арапски држави, изјави катарскиот министер за финансии Али Шериф ал-Емади. Земјите кои воведоа санкции за Катар исто така губат пари поради штетата која ја трпи бизнисот во тој регион, истакнува катарскиот министер. „Голем број на луѓе сметаат дека ние сме единствените кои губиме од ова. Ако ние загубиме долар, и тие губат долар исто така“, изјави тој. Енергетскиот сектор и економијата на Катар, како што оцени, работат нормално и не се појавиле сериозни последици во снабдувањето со храна и други производи. „Катар може да увезува од Турција, од Далечниот исток или од Европа, а на кризата ќе одгвори со дополнителна диверзификација на својата економија“, вели Емади. Саудиска Арабија, Бахреин, Обединетите Арапски Емирати и Египет ги прекинаа дипломатските односи со Катар, обвинувајќи го дека ги поддржува регионалните терористички групи. Укинувајќи го воздушниот, поморскиот и патниот сообраќај со Катар, овие држави, како што ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Прогнозира ли професорката Тања Каракамишева, неуспех на претседателските избори за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска? Имено, таа на својот твитер ...
сите 174 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 197 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СЕ ЗАМЕШАА ПУТИН И ЕРДОГАН: Катар мора да исполни неколку услови за еден ден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: