Норвешка го прекина извозот на оружје за Обединетите Арапски Емирати

2 копии

Норвешка го прекина извозот на оружје и муниција за Обединетите Арапски Емирати поради опасност дека тие би можела да бидат искористени во војната во Јемен, соопшти денеска норвешкото Министерство за надворешни работи. Обединетите Арапски Емирати се дел од арапската коалиција предводена од Саудиска Арабија, што беше создадена во 2015 година со цел да се бори против јеменските шиитски бунтовници Хути, кои се поврзани со Иран и контролираат голем дел од северен Јемен. Во војната во Јемен, досега загинаа над 10.000. Иако во моментов нема докази дека оружјето што е произведено во Норвешка се користи во Јемен, постои ризик што е поврзан со военото учество на Обединетите Арапски Емирати во земјата, наведоа норвешките власти.
| | веќе видена | слични

Катарските власти велат дека ембаргото кое го воведоа арапските земји е еднакво на економска војна. Земјата ќе се потруди со компензација да им помогне на компаниите. Дипломатската криза е од 5 јуни 2017 година. Тогаш Обединетите Арапски Емирати, Египет, Бахреин, и Саудиска Арабија ги прекинаа дипломатските односи со Катар. Овие земји ја обвинија Катар за помагање на тероризам и поврзаност со шиитите во Иран. Властите во Доха формираа комисија за кривично гонење.
| | веќе видена | слични

Поранешниот египетски премиер Ахмед Шафик изјави дека нема да се кандидира на претседателските избори оваа година. Тој беше сметан за најсериозен евентуален противкандидат на актуелниот шеф на државата Абдел Фатах ас Сиси, кој се уште не ја објавил својата кандидатура за втор претседателски мандат. Шафик е поранешен командант на военовоздухопловните сили и беше премиер за време на управувањето на Хосни Мубарак. Тој побегна во Обединетите Арапски Емирати, откако во 2012 година загуби на претседателските избори од кандидатот на организацијата „Муслиманско братство“, Мохамед Морси, а кон крајот на минатата година се врати во Египет откако ја најави својата кандидатура за претседател. Шафик додаде дека по враќањето во Египет ја сменил одлуката, оценувајќи дека не е „идеален човек“ кој во овој момент треба да раководи со државата.
| | веќе видена | слични

Трагедија се случи на стадионот „Џабер“ на финалето на заливскиот куп помеѓу Оман и Обединетите Арапски Емирати, кој се играше во Кувајт. За време на мечот, стаклената ограда се скрши на делот од трибината каде што беа навивачите на Оман, па тие како круши почнаа да паѓаат од преку два метри висина на атлетската патека. Дел од навивачите се со тешки повреди и скршеници, но за среќа нема ниту една жртва.
| | веќе видена | слични

Останато

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 119 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 324 | | | веќе видена

Песната исто така предизвика гнев и кај локалните коалициони партнери. Во песната под насловот „Споредба – градски стаорец(животно со канализациско потекло)“, ...
сите 311 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 252 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 4 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Норвешка го прекина извозот на оружје за Обединетите Арапски Емирати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: