Пари - Општините останаа без скапите имоти

Општините ќе останат без атрактивното земјиште, кое Министерството за транспорт и за врски го распродаде пред да премине под управување во локалната самоуправа, се жалат градоначалниците. Една половина од општините сигурно нема да го добијат земјиштето на управување зашто сертификати за управување на земјиштето добиле 192 вработени во јавната администрација од 48 општини, а земјата е поделена на 85 локални единици. Општините со вработени со сертификат неделава треба да ги усвојат годишните планови за управување на земјиштето. Другите, за да ги исполнат потребните услови, ќе треба да го почекаат септември, кога Заедницата на единиците на локалната самоуправа ќе организира нови обуки за добивање сертификати за управување на државното градежно земјиште. Единствен услов што го исполнуваат сите општини во земјава е електронски систем за јавно наддавање, зашто голем дел од помошта од странските амбасади и финансиски институции била условена токму со електронскиот начин на наддавање. Во општините што ги исполнуваат ...
| | веќе видена | слични

Карпош е единствената општина што е целосно подготвена од утре да ги преземе ингеренциите околу управување со градежното земјиште во државна сопственост. Другите општини се' уште не ќе можат да го сторат тоа. Утре истекува рокот во кој тие требаше да ги исполнат критериумите предвидени со Законот за градежно земјиште за да можат во иднина да имаат ингеренции над државната земја. Но, од Министерството за транспорт и врски велат дека општините не ги исполниле сите услови, поради што управувањето со земјиштето во некои општини уште извесен период ќе остане под државна капа. Сепак, и оние локални самоуправи кои ги исполниле условите не ќе можат да располагаат со земјиштето веќе од утре. Трансфер на надлежностите ќе се направи по конституирањето на новата влада. Од Министерството појаснуваат дека тоа е така поради Законот за спречување на корупцијата кој не дозволува да се располага со друг имот додека работи техничка влада. Од Општината Карпош велат дека тие ги исполниле сите критериуми зацртани со Законот и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претпладнево, околу 10 часот, по локално време, почна вториот и последен ден од расправата во грчкиот Парламент за доверба на владата, што ќе кулминира на ...
сите 531 | | | веќе видена

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 145 | | | веќе видена

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, рече дека пратениците со јасно мнозинство треба да го изгласаат Преспанскиот договор, бидејќи, како што вели, ...
сите 107 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Општините останаа без скапите имоти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: