Илија Деспотовски нов член во Советот на Општина Карпош

Скопје - На 36. седница на Советот на Општина Карпош, која се одржа денес (28 јуни 2011), со мнозинство гласови, советниците го верификуваа мандатот на новиот член во Советот на Општина Карпош Илија Деспотовски од советничката листа на Група избирачи РП. На седницата беа донесени и други значајни документи како: Програма за работи во областа на располагањето со градежно земјиште во сопственост на Република Македонија на подрачјето на Општина Карпош за 2011 година. Со оваа програма за 2011 година која денес беше усвоена нашата Општина ги исполни условите за прием на надлежноста на управување со градежното земјиште која долго ја очекувавме. На денешната седница исто така беа донесени и Измените и дополнувањата на Буџетот на Општина Карпош за 2011 година, беше утврден и Нацрт-деталниот урбанистички план за дел од УЗ Влае 1, дел Б (локалитет 2), Општина Карпош – Скопје како и Заклучокот за усвојување на Извештајот за работењето на Центарот за развој на Скопскиот плански регион.
| | веќе видена | слични

Карпош е единствената општина што е целосно подготвена од утре да ги преземе ингеренциите околу управување со градежното земјиште во државна сопственост. Другите општини се' уште не ќе можат да го сторат тоа. Утре истекува рокот во кој тие требаше да ги исполнат критериумите предвидени со Законот за градежно земјиште за да можат во иднина да имаат ингеренции над државната земја. Но, од Министерството за транспорт и врски велат дека општините не ги исполниле сите услови, поради што управувањето со земјиштето во некои општини уште извесен период ќе остане под државна капа. Сепак, и оние локални самоуправи кои ги исполниле условите не ќе можат да располагаат со земјиштето веќе од утре. Трансфер на надлежностите ќе се направи по конституирањето на новата влада. Од Министерството појаснуваат дека тоа е така поради Законот за спречување на корупцијата кој не дозволува да се располага со друг имот додека работи техничка влада. Од Општината Карпош велат дека тие ги исполниле сите критериуми зацртани со Законот и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 205 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 44 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Илија Деспотовски нов член во Советот на Општина Карпош

Од:
До кого (е-маил):
Порака: